• Krátkometrážní

Olověná vesta (1987)

Vlastně se nedivím, že to Kubrick celé natáčel v Anglii a prošlo mu to. Během první hodiny a půl jsem si totiž nevšiml, že má jít o válku ve Vietnamu. Pak tam byl nějaký nápis s vietnamskou diakritikou a vzdáleně jsem si to uvědomil. No, opravdu není žádné umění točit film o Vietnamu v Anglii, pokud veškeré vietnamské kulisy tvoří jeden hořící dům, okolo něhož vojáci pětkrát projdou (ano, při bližším zkoumání opravdu je v celé druhé půli filmu použita jediná kulisa), jedna Asiatka s divným přízvukem a dvě palmy. Takže pokud to má být protiválečné drama a kritika vietnamské války, svůj účel to nesplnilo. Vůbec, asi jsem nějaký divný, ale přišlo mi to celé jako takový americký, trošku brutálnější klon Černých baronů s občasným poněkud vážnějším motivem (to je ovšem v Černých baronech taky). Nemůžu za to, jsem cynik, omlouvám se, ale některé Hartmannovy urážky byly vážně úžasné co do vtipnosti, takže ač asi měla působit depresivně vzhledem k tomu, že to dohnalo Pylea k sebevraždě (tady bych asi měl napsat spoiler alert, ale vzhledem k tomu, že to je snad nejpředvídatelnější příběh, jaký jsem zatím viděl, nemyslím, že by to bylo nutné), nepůsobila, rovná se nesplnila účel. Většina první části, která asi má zobrazovat brutalitu válečného výcviku (vynikající R. Lee Ermey v roli sadistického seržanta - ač šlo o neherce, jde o možná nejlepšího představitele ve filmu) byla aspoň živá, druhá se skládá převážně z rozhovorů vojáků pro noviny, pobíhání kolem jedniného hořícího domu a dohadování se se šlapkami. S výjimkou už zmíněného Ermeyho byly všechny herecké výkony příšerné, zejm. Modine / Joker byl zcela nepřesvědčivý a D'Onofrio / Pyle příšerně přehrával. Celkově vzato, docela nudný film bez příběhu (a tak dobrému režisérovi, jakým Kubrick byl, by mohlo dojít, že na rozvinutí psychologie postav, o které se asi pokoušel, je příběh potřeba), zobrazující vietnamskou válku nemastným a neslaným způsobem, který asi měl být co nejobecněji lidský, ale je jenom neurčitě nudný. Kamera je buď nijaká, nebo patetická (zpomalení vražedných záběrů, vykradené z Kurosawy, mne už opravdu štve), nicméně musím obdivovat kameramanovo umění zabírat jednu kulisu tisíckrát jinak. Tedy, vzhledem k tomu, že druhá půlka o Vientamu je opravdu příšerná (zvlášť ve srovnání s geniální Apocalypse Now) a první polovina - v podstatě nepřetržité nadávání seržanta Hartmanna nováčkům - byla podle všeho míněna jinak, nemohu dát lepší hodnocení. A i v tomto případě to vytahuje pouze úžasný Hartmann. Chtěl jsem vidět Vietnam, klenot jihovýchodní Asie. Chtěl jsem poznávat zajímavý lidi starý kultury a zabíjet je.

Na stromě (1971)

Nejspíš nejabsurdnější Funésova komedie. Auto, v němž shodou okolností jede bohatý průmyslník, mírně hipízácký stopař a jeho kamarádka, sletí z útesu a přistane na košaté pinii. Několik dní jsou na stromě, dohadují se, vymýšlí plány útěku - a těchto několik dní zobrazuje přítomný film. Úžasná atmosféra a herecké výkony všech zúčastněných, scénář nemusí být všem po chuti, jeho humor je spíš situační než hláškový, a navíc opravdu velmi ujetý, ovšem to mně ani trochu nevadí (scéna se zrcátkem rules :), navíc scénky s reportérem, četníkem a ožralým farářem jsou opravdu geniální). Není to pro každého a je to trochu jiné, ale pro mne je to spolu s Pošetilostí mocných možná nejlepší film s Funésem. Budu vám v tom souboji klidně dělat sekundanta, pokud si jako zbraň zvolíte minomet.

Josef a Ly (2004) (seriál) odpad!

Je hezké, že se někdo snaží točit dětské seriály proti rasismu... ALE TOHLE JE TAK PŘÍŠERNÁ BLBOST!

Nahá jsi krásná (2009) (pořad) odpad!

To myslíte vážně? Úplná, navíc odporná blbost. Přitáhnou do studia nějakou ženskou a chvilku ji přesvědčují o tom, že je krásná (přičemž není ani nahá, ani krásná) a že správné oblečení určitě zakryje zbytnělé adipocyty (nezakryje). Rádoby kontroverzní titul má asi nalákat pár nadrženců - pokud patříte mezi kandidáty na ně, opravdu není o co stát. Je to v podstatě totéž, co starší Vypadáš skvěle, jen o něco odpornější a rádoby víc šokující. Ach jo...to jsem si myslel, že po Rodinných poutech už televize (tím nemyslím Primu, ale televizi jako takovou) nemůže klesnout hlouběji... Varování: i deset minut z tohoto pořadu může způsobit noční můry, nespavost a záchvaty exhibicionismu...

Zabijáci lesbických upírek (2009)

Název Zabíječi lesbických upírek zní úžasně debilně, pročež jsem se na tento skutečný klon reddwarfovské Pomsty vzrušujících sexyvampů v bikinách dost těšil. Snad právě proto mne to mírně zklamalo - film není tak úžasně absurdní, jako název a veškerá reklama. Je to docela slušná horrorová parodie ve stylu Hot Fuzz, jenže plná hluchých míst. Dva loseři, Jimmy McLaren a Fletch, se potřebují odreagovat. Jednomu dala kopačky přítelkyně, druhého vyhodili z jeho nenáviděné, leč nezbytné práce dětského klauna. Proto jedou na dovolenou do největší díry Anglie, vesničky, jejíž jméno ani neumí vyslovit - Cragwich. Setkají se tam se skupinou sexy studentek folkloristiky, které chtějí probádat místní legendu o královně upírů Carmille. Jak už to v horrorech bývá, šťastným řízením osudu po menší pařbě zjistí, že legenda není jen legenda a že tu skutečně existují lesbické upírky. A tak dále. Ve filmu (s úžasně temnou atmosférou, opravdu vynikajícím technickým zpracováním a doopravdy skvělou hudbou) pobíhá v temné, odlehlé turistické chatě (či co to je) plno polonahých lesbických upírek, které se po rozseknutí hlavy změní v něco mezi spermatem a žaludečními šťávami (???), což je všechno smíšené s docela dobře ujetým anglickým puberťáckým humorem (zajímavá kombinace). Opravdu jedinou vadou na kráse je celá řada hluchých nebo trapných nápadů (meč-dildo? ale no tak ;) v jinak docela slušném scénáři. P. S. Viděl jsem to s nejdebilnějšími českými titulky (by Embaka), jaké se dají udělat. Vřele doporučuju. Nemluvě o gramatických tvarech typu "pozývám", překlad "I look like a twat - vypadám jako frajer" nemůže nebýt dílem antigénia.

Nekromantik (1987)

Někdo má rád vdolky, jiný zas mrtvolky. Velmi dobrá parodie na romantické komedie ve formě amatérského pseudonekrofilního porna s jakýmsi příběhem o tom, že, jak to výstižně pojmenoval Dadel, nekrofilové to chtěj taky. Milující mladý pár, čirou náhodou nekrofilní, sbírá části těl - koupou se v krvi, společně souloží s mrtvolami a tak dále. Ona ale po krátkém váhání dá před svým partnerem přednost jedné obzvlášť krásné mrtvole, což vede k nádherně dojemnému a velmi stylovému konci. Tuším v tom nějakou hlubokou filosofickou myšlenku, ale je tak skvěle skryta, že ji nenacházím :)) Ale má to úžasnou atmosféru, hudbu (ta je vážně nádherná) a scénář. Na amatérský film docela slušné, ovšem není to zdaleka tak úchylné, jak se říká - nedělní rodinný oběd to klidně přežilo, i kvůli některým méně věrohodným gore efektům. Navíc má film výbornou symboliku, která ... ale pseudointelektuální rozbor za mne napsal Pomo. Proč takhle nevypadají všechny romantické komedie?

Vysvobození (1972)

Klasická, strhující, technicky a scénářově ještě úžasná, přesto čistá vyvražďovačka - jedna z povinností každého slušného horror fana. Čtyři chlápci jedou na řeku, jsou v pohodě, místní lovecraftovsky zdegenerovaní horalové je nemají rádi, ale zato umí hrát na banjo (ta písnička, Duelling Banjos, je mimochodem úžasná, nenápadně děsivá a přitom pohodová, mimochodem, použití country hudby v horrorech mi začíná připadat čím dál zajímavější a stylovější), sjíždí řeku, au, au, ne, pomoc - pokud jde o příběh, tedy klasický splatter, mírně obohacen o myšlenku docela podobnou mému milovanému Cannibal Holocaustu (střetnutí hodnot dvou komunit žijících ve velmi odlišných životních podmínkách). Skvělí herci, velmi pěkná atmosféra (prostředí těch prapodivných hor a vodácké plavby po tamní říčce - natáčelo se to mimochodem u řeky Chattooga ve státě Georgia) je docela hezké, zajímavé, dobře popsané a depresivní), skvěle vybudované napětí (nemohu neobdivovat technické mistrovství scénáristy, jeho schopnost osekat příběh až na samou nejdepresivnější kostru, dát mu perfektní dialogy a logicky promyšlenou stránku věci - s takovým scénáristickým mistrovstvím jsem se v horrorovém žánru naposled setkal u Martyrs) a precizní originální kamera. Film v mnohém předběhl svou dobu a pro vývoj horroru znamenal hodně (mj. poskytl vzor a šablonu celému žánru vyvražďovaček, ale na rozdíl od jiných "vzorových" filmů je i sám o sobě velmi kvalitní a zajímavý), i proto se přikláním k plnému hodnocení - nemluvě o tom, že Evil Dead je z velké části vykrádačka tohoto mistrovského díla. P. S. Znásilnění, které tak vyděsilo Tarantina, mi nepřišlo až tak hrůzné. Zato se mi strašně líbily scény s lukem - tato nádherná, vznešená zbraň by si v horroru zasloužila mnohem lepší uplatnění, vytěsnit ji do fantasy filmů je opravdu škoda. A tady si s ní fakt vyhráli, zvlášť v tom opravdu špičkovém sniper fightu luk / brokovnice.

Občan X (1995) (TV film)

Rozhodně velmi nadprůměrná detektivka podle skutečné události (a docela přesně ji popisující). Andrej Čikatilo je můj oblíbený masový vrah (ano, vím, že je mírně ujeté mít oblíbené masové vrahy, ale co už) a v tomto filmu je vylíčen zhruba tak, jak jsem si ho představoval. Vylíčení reálií brežněvovského Ruska je sice mírně směšné, ale atmosféru film má, a rozhodně nadprůměrně kvalitně zbudovanou. Navíc se mi líbí, jak se postupně ukazuje, jak se Burakov (vyšetřovatel) postupně dostává do základních kriminalistických metod, které jsou vystiženy realističtějším způsobem, než bývá zvykem. Film mne ale zaujal především proto, že jsem znal Čikatilův fascinující příběh a rozhodně by mi tady nepřišel tak zajímavý, kdybych s ním nebyl obeznáme n už předtím. Trochu mně štve, že Rusové nechali Američany beztrestně zfilmovat jednu z nejzajímavějších kapitol své historie, jako ruský film (nebo aspoň film v ruském stylu) by to bylo podstatně lepší. Takhle je to technicky nadprůměrné (herecký výkon Jeffreyho De Munna v roli vraha a Maxe von Sydowa v roli "hrdinského" psychologa Buchanovského je opravdu vynikající, naproti tomu Stephan Rea v hlavní roili detektiva Burakova mně nijak zvlášť nezaujal ), ale emoce a příběh, který by se do toho dal vložit, v tom nejsou - je z toho v podstatě jednoduchý příběh "úřady brání vyšetřovateli vyšetřovat, ten ale ochrání veřejnost před vrahem". Čikatilo je dobře zahraná, ale dost plochá postava, prostě si to, jak ho všichni od šéfa po manželku ponižují, potřebuje vybít vraždami - ve skutečnosti byla jeho motivace a příběh podstatně složitější, také s tím propuštěním to bylo úplně jinak (na druhou stranu třeba epizoda s omylem podezíraným tulákem, který se pod nátlakem přizná a {spoiler} oběsí {endspoiler}, je vylíčena velmi dobře po stránce filmové i po stránce skutečného případu, diskuse s politickými představiteli jsou sice nereálné, ale filmově pěkné, hlavně ta "to jste se stal tak perverzním?"). To, co o svém vraždění řekl před soudem a jindy - mimochodem, Čikatilo je pokládán za vůbec nejinteligentnějšího masového vraha -, pro mně byly jedny z nejzajímavějších informací, jaké jsem kdy obdržel - a když si uvědomím, jak prázdně to v jinak dobrém filmu vyznělo, nemohu tomu dát plné hodnocení. Opravdu je škoda, že Čikatilův příběh nezfilmovali Rusové, bylo by to určitě podstatně hlubší, zajímavější, psychologičtější a brutálnější. Tyto vlastnosti jsou přesně to, co tomuto (jinak velmi dobrému) filmu, na kterém ani není poznat, že je televizní, chybí. Navíc mne velmi zklamala scéna u soudu, naproti tomu poprava byla natočena velmi dobře.

Život není krásný (2008) (amatérský film) odpad!

Těžko hledám správné slovo, které by to přesně, výstižně a stručně popsalo...počkat...debilní? Ano, to je to slovo.

Měsíc nad řekou (1953) odpad!

Vrchol českého impresionismu? Ne-e. Jen nudné a sentimentální rádobysymbolické blábolení (pojmenovali byste jednu hlavní postavu Roškot a druhou Hlubina? spisovatel, který neumí svým postavám dát inteligentní jména, neumí vůbec nic...). Nejvíc mně na tom štvala plochost a nepromyšlenost postav i prostředí, které ještě zdůrazňuje teatrální Cupák (jinak skvělý herec) a prázdně tlemící se Medřická (kterou jinak nesnáším), stejně jako rozjařeně veselí představitelé starší generace (Štěpánek / Vydra) - ovšem kde nic není, ani smrt nebere. Měsíc nad řekou - hra - je možná nejpřeceňovanější dílo české literatury, v téměř doslovné filmové verzi stejně debilní, jako na prknech znamenavších svět.