• Krátkometrážní

Hymna aneb Urfidlovačka (2000) (divadelní záznam)

Smoljak sám není Cimrman a hra o vzniku české hymny je sice docela dobrá, ale plná hluchých míst, nemá takové to kouzlo ostatních her a provedení je ještě mnohem amatérštější (Smoljak v roli žida je prakticky jediným dobrým hercem). Fantom Realistického divadla se mi líbil mnohem víc. Nicméně musím uznat, že třeba úvodní přednáška je skvostná.

Hlídač (1970)

Srovnání se Spalovačem nechápu. Dost průměrný pokus o drama bachaře, který se z nejmírnějšího stane nejbrutálnějším. Ano, uznávám, Hrzán hraje skvěle (byť ho jinak nesnáším) a mnoho scén je vynikajících, nicméně děj je podán tak neobratně, je tak zmatený, vyšumí tak moc do ztracena a ostatní herci tak příšerní, že se nemůžu donutit dát tomu vyšší hodnocení.

Suspiria (1977)

Main theme je tak nechutně uřvaná, vlezlá, atmosférická, šílená a depresivní, že mě celý film neuvěřitelným způsobem fascinovala - z goblinovských soundtracků k Argentovkám je zatím nejlepší. Film, stejně jako všechny ostatní argentovky, není zrovna moc o kečupu, spíš o depresivně temné atmosféře netušeného nebezpečí v baletní škole. Možná by poměry v taneční škole nemusely být založené na drbání, možná by tkay nemusel italské herce nutit do angličtiny a sehnat si slušné anglicky mluvící a možná příběh příliš podezřele připomínal Phenomenu a konec klasické zombie horrory, nicméně zážitek byl tak silný a hudba tak nedokonale perfektní, že si pět hvězd zaslouží. Main theme: http://www.youtube.com/watch?v=i49BFgziggQ

Záhada Blair Witch (1999)

Parta studentů se vydává s kamerou hledat čarodějnici s pověstí. Líbí se mi hra na autentičnost (silně mi připomíná brilantní Canibal Holocaust) a laciné provedení filmu (celý film je stylizován jako záznam z videokamery). V prostřední části byla hodně desná atmosféra plná hodně autentického strachu, konec mě ale hodně zklamal. Na amatérský film neuvěřitelně působivé.

Záhady minulosti: Soudný den 2012 (2007) (TV film)

Ne moc dobře zpracovaný dokument o tom, že podle I-ťing, Nostradama, Sibilly, Matky Shiptonové, bible a ještě kohosi bude v roce 2012 bude konec světa. Sice mi tato hypotéza přijde dost pravděpodobná (a popravdě, dost se na to těším), ale tento dokument mě dost zklamal, přišlo mi, že nemá co říct a tak hledá každou blbost, na kterou by se mohl odvolat. P. S. Naprosto mě znechutila ignorance překladatele titulků. Pominu-li nuance typu "Nostradame" místo "Nostradamus", je naprostá nablblost překládat "Book of Revelation" jako "Kniha Odhalení". To se aspoň nemohl podívat na Wikipedii, aby se dozvěděl, že se jméno poslední biblické knihy do češtiny už nějakých osm set let překládá jako "Zjevení sv. Jana"?

Nepříjemná pravda (2006)

Téma globálního oteplování nějak moc neprožívám (pokud bude v roce 2012 konec světa, v což pevně doufám, je to jedno, ne?), přesto je pro mě Nepříjemná jeden z nejlepších dokumentů vůbec. Goreova vtipná i závažná přednáška je oživená animacemi, ze kterých pochopíte podstatu problému, i dokumentárními prostřihy z politikova života. Sugestivní film, u kterého přes zdánlivě nezajímavé téma není možné se nudit a . Proč české předvolební spoty nevypadají takhle? I am Al Gore, and I used to be the next president of the United States of America.

Unavená smrt (1921)

Němý film noir o tom, jak do malého italského městečka "ztaceného v minulosti", přijde smrt s úkolem odvést mladíka, jeho dívka se snaží Smrťáka přesvědčit, aby jí ho vrátil, Smrťák ji vezme do svého přízračného sídla a protože už je unaven, dohodne se s ní, rozběhnou se tři příběhy, ve kterých má dívka zachránit život třem lidem. A jak to dopadne jsem se pořádně nedozvěděl, protože mi z nějakého důvodu posledních deset minut chybělo. ||| Prý oblíbený film Alfreda Hitchcocka. ||| Trošku jiné, než většina Langovy filmografie a expresionistického filmu vůbec, spíš bizarní a tak nějak snové (prý to bylo inspirováno snem a já tomu dost věřím) než temné a depresivní (třeba ta úvodní přehlídka papalášů), velká část děje se odehrává v titulcích, což může být trošku problém na pochopení, protože ty jsou psány dost zkratkovitě a navíc někdy není poznat, která postava říká co. ||| Je fakt, že Goetzkeho Smrťák je jeden z nejlepších vůbec, ostatní herci hrají i na poměry němého filmu příliš teatrálně, hudba tak dobrá není a některé scény a detaily kazí celkovou atmosféru, stejně jako nezvládnutost některých scén (třeba souboj v Benátkách). Na druhou stranu, třeba čínský příběh je perfektní němá fantasy, jaké je málo. ||| Celkově si nejsem úplně jistý, co si o tom mám myslet, zatím tři hvězdy, protože z německého expresionistického filmu se mi to líbilo zatím nejmíň. FILM, NA KTERÝ SE UŽ V USA NEVZTAHUJÍ AUTORSKÁ PRÁVA, SI MŮŽETE STÁHNOUT ZDE: http://www.archive.org/details/destiny_917

Little Nemo (1911)

Je to vlastně takové dokudrama o vynálezu animovaného filmu - karikaturista pan McCay se vsadí, že vytvoří za měsíc 4000 kreseb, které se budou hýbat. To samozřejmě učinil, a výsledkem bylo něco světoborného - první animák a zároveň asi jediná animace v přímém přenosu. Přesně tak, většinu filmu zabírá McCayova kreslící ruka, teprve na konci se objeví ručně kolorovaná postavička Malého Nema, která nakonec předvede nepříliš zajímavou animovanou pohádku a pár komických výstupů. Vztáhnuto na dobu vzniku naprosto fascinující, jinak docela nuda. Čtyři hvězdička dávám jen proto, že když uvážím podmínky, v nichž to vznikalo, nemůžu to neobdivovat. Video - http://www.youtube.com/watch?v=kcSp2ej2S00

Cesta do nemožna (1904)

Ač je to v podstatě vykrádačka Cesty na měsíc (akorát slavná vytlemená planeta je tentokrát slunce), zaujalo mne to ještě o něco víc. Geniálně kolorovaná vize budoucnosti dopravních prostředků, atmosféra nemožných krajin je úžasná a kolorování jí spíš prospívá než ubírá. Sekvence s vlakem na slunci je úžasná, celý film, napodobující svou kompozicí i myšlenkamy romány Julese Verna, je nepochybně zajímavý i v dnešní době (přestože nečerpá z žádného konkrétního z nich).