• Krátkometrážní

Le Chaudron infernal (1903)

Film nekoloroval mistr sám, ale jeho manželka. Ty barvy jsou naprosto úchylné, ale má to určité kouzlo :) Krátký, asi minutový výjev z Pekla - čert topí několik duší v kotli. Nějak mi nedošlo, co přesně by se tím mělo dokázat, nemá to žádnou pointu ani děj. Je mi líto, Pekelný kotel pokládám za jeden z nejslabších Méliésových filmů.

Plán 9 (1959)

Mňo...jediné, co tomu můžu vytknout, je asi nejsměšnější výprava v dějinách filmu (scény v pilotní kabině a na vesmírné lodi jsou neuvěřitelné), příšerné herecké výkony (ačkoliv, když uvážíte platy a hektičnost natáčení, celkem to ušlo), debilní scénář ... Vím, že to zní divně, ale když odhlédnete od těchto vad, je to skvělý film :) Nemůžu neobdivovat Woodovo zaujetí a lásku k filmu, či spíš jakýsi ekvivalent grafomanie. Wood prostě točil a točil a točil bez ohledu na kvalitu. A jeho díla mají něco do sebe, minimálně jako asi nejčistší forma sebevyjádření režiséra :) Sympatické komentáře: Anais

Teorie velkého třesku (2007) (seriál)

Průměrný počet dobrých vtipů na díl: 6-7. Viděna celá první série a pár dílů z druhé. ||| Srovnání s IT Crowdem mi není moc jasné, přeci jen ajťáci a "vědátoři", na které je už tak dost (převážně trapných) vtipů včetně výše uvedeného označení, jsou úplně jiné kategorie. Ale k věci. Protože sitcom staví na postavách, budiž o nich řečeno zvláště - Howard a Leonard jsou perfektní, Sheldon by při vší úctě mohl být líp zahraný, naproti tomu Penny je jako postava napsaná i zahraná příšerně a Rajesh je hodně nedomyšlený. V první sérii některé epizody a samostatné vtipy téměř hraničí s genialitou, celek je ale tak nějak bez ladu a skladu jako Pennin pokoj, plyne poněkud nesouvisle a neurovnaně dál a vyčnívají z něj jednotlivé kousky. O něco lepší jsou díly z druhé série. Celkově vzato dost průměrný sitcom s několika perfektními momenty :) SHELDON: Sprchuji se třikrát denně a ruce si myji při každé příležitosti. LALITA: Vážně? Já také. RAJ: Jo, ale ona je zubařka, ty jsi magor.

Tresty smrti (1995)

Přes zajímavý námět mě to celkem zklamalo. Prý to je depresivní sestřih detailních záběrů poprav, není. Je to celkem normální a dost nudný dokument na téma, ke kterému po Monestierově knize Historie trestu smrti není co dodat. Brutální to není ani trochu.

Goyovy přízraky (2006)

Není to historický film (tj. není to ani fiktivní dokument ani přehlídka kostýmů jako ostatní historické filmy), jeví se to spíš jako takové drama o malíři, který náhodou reálně existoval. Docela zajímavé, má to jakousi atmosféru a většina scén je zajímavá (zvlášť ta poprava), herecké výkony jsou dobré (hlavně Skarsgard a Portmanová), celé mi to ale přijde zbytečně sentimentální a takové zamlžené. Nic moc.

Vetřelec (1979)

Ve vesmíru váš křik nikdo neuslyší! Od počátku vás...jak to říct...nasaje do děje spíš depresivní než děsivá atmosféra bezmocné lodi v pustém vesmíru (na které se z velké části podílel geniální design H. R. Gigera). Víc o ději vlastně říct nemůžu, protože bych spoileroval. Střídají se pasáže smutné (závěrečná scéna) s děsivými a depresivními. Po technické stránce film trochu navazuje na 2001 : Space Odyssey s tím rozdílem, že scifi techniky, které v ní byly jen načtrnuté a prakticky bez děje předvedené, uplatňuje v hodně horrorovém příběhu a dovádí k dokonalosti. Na rozdíl od Odysseye se také dá mluvit o hereckých výkonech. Nesmím zapomenout na skvělý soundtrack a na fakt, 120 minut filmu mi přišlo jako deset, a i proto se nebojím Aliena prohlásit za nejlepší scifi vůbec (+ nejlepší trailer =) ). A nakonec mi ještě dovolte zopakovat možná nejlepší tagline všech dob: In space no one can hear your scream.

Saw (2003)

Původní desetiminutový pilot slavné a fascinující horrorové série. Upřímně, pokračování se liší prakticky jen délkou a způsoby vraždění. Jiný pilot jsem v životě neviděl, takže kvaliitu nemůžu úplně posouidit, ale na krátký a prakticky amatérský film to je výborné. Jen ty zabíječské nápady tu nejsou tak bizarní a promyšlené, jako v ostatních dílech :) http://www.youtube.com/watch?v=VN3eMkp57BY

Kameňák 2 (2004)

Kdybych to měl brát vážně, ze všech tří dílů je dvojka složená z nejlepších (ale taky nejprovařenějších) vtipů. Co ji činí úchvatnou je, že nemá absolutně nic jiného. Troška nejenže zcela resignoval na děj (což je samozřejmě zcela v duchu postmoderní kynematografyje a je to záslužný umělecký experiment), ale i na jakékoliv herecké výkony a logiku i v rámci jednotlivých scén. Kameňák - a to, jak teď mohu s čistým svědomím říci, platí pro celou sérii, - nesplní vůbec žádná divácká očekávání. Čímž se komedie, jejíž hodnotící zařazení se pohybuje někde mimo hranice latinské abecedy, posouvá k hranicím experimentu. Troškův výtvor už není žumpou, ale nepochopeným art experimentem, trošku ve stylu starého Eda Wooda. Proto mu nemohu nedat nejvyšší hodnocení. P. S. Nemůžeme za tak příšernou kvalitu filmu tak nějak kolektivně? Je složen z českých vtipů, které vytvářel český národ. Pokud jsou ty vtipy dementní, nesvědčí to ani tak o impotenci Troškově, ale o impotenci národní.

Kameňák (2003)

Po ... mno... "geniální" trojce jsem se toho chvilku bál, ale pak jsem neodolal a sehnal si i jedničku. Co na to říct? Brutus! :)) ||| Tímhle by mohl komentář skončit, ale to je prý proti pravidlům. Takže, o něco málo méně špatné (lepší se říct nedá), při jedné scéně jsem se dokonce zasmál ("nene, to vůůůůbec nespěchá") a dva tři vtipy ještě neznal. Troška vybral pár nejdebilnějších českých anekdot a zkusil z nich složit film. Samozřejmě to nefunguje. Celkově debilní, odporní herci (zvláštní, že ženské role jsou zahrány podstatně hůř, než mužské), nechutná hudba (opravdu je to Čapajev, co hraje ve scéně, kdy Vydra milostivě dovolí řediteli rozhoupání). O neexistujícím ději se snad ani zmiňovat nemusím. Kdyby to Troška myslel vážně, tak byto byla tragédie, ale tomu prostě nevěřím, takže to je skvost české kinematografie a geniální experiment :)) No, a pět hvězdiček si to zaslouží ještě z jednoho důvodu. Trapnější komedii už prostě natočit nejde. A to je dobře :) BTW, je to první český film, u kterého jsem si v titulcích všiml položky "Ochranka". A nejspíš také první český film, který by ji potřeboval :))

Let's Dance (2006)

Nemám v úmyslu se na to dívat, ale... vážně nikomu nepřijde divné, že film, s originálním názvem Step up "přeložili" do češtiny jako Let's Dance :)?