Oko nad Prahou (2010)

Prepla som náhodou v televízore a už sa neodtrhla. Zaujímavý dokument o budove aj ľuďoch... a ešte všeličom inom. Najsmutnejšie mi bolo na záver. Aj z výsledku, aj z toho, že zomrieť v deň narodenia svojho dieťaťa je pekne na prd :-(

Vražedné svádění (1988) (TV film) odpad!

Neskutočne hlúpa, predvídateľná a umelohmotná znôška telenovelových klišé. Pozerali sme (zbežne) tento film cez víkend v "rodinnom kruhu" so sestrou, len aby sme sa mohli pozabávať, zanadávať si a nahlas smiať na imbecilite postáv a ochrnutom "hereckom" výkone Patricka Duffyho. Len o prsia tromfol svoju filmovú sestru (Glynnis O'Connor), zato hereckou i fyzickou príšernosťou všetkým kraľovala peroxidová kráska Loni Anderson, ktorá má silikón implantovaný snáď aj na pätách, a herecký kurz absolvovala v posteli nejakého treťotriedneho producenta. No a zvyšný ansámbel skrachovaných hercov, ktorí v roku 1988 už asi tušili, že Dallasu a Dynasty definitívne odzvonilo, tak sa prišli zohriať do televíznej sračky, ani netreba viac komentovať.

Američan (2010)

Keby som mala hodnotiť technickú stránku filmu, boli by to 4* bez debaty. Atmosféra ticha kombinovaná s farebnými náladami, studená modrá a biela v úvodnej nemeckej scéne, žlté a zelené tóny nočných uličiek talianskej dediny i prírody, k tomu eroticky ladená červená... a k tomu námet kontrastujúci témou i obsahom. Príjemne sa to pozeralo, minimalistický príbeh bol vcelku príťažlivý, "nicméně", keď to vezmem "kolem a kolem", tie slušné 3* budú tak akurát :-)

Na doraz (2010)

Asi mi chýba bunka pre tieto hybridy miešajúce primitívny humor so satirou a pokusmi o vážne témy. Vyhovuje mi satira, to ostatné pôsobí skôr trápne. Od polovice filmu ma vždy žačne imbecilita hrdinov vytáčať a prestávam sa baviť. Čo už.

Osvětim - Zapomenuté důkazy (2004) (TV film)

Zaujímavý dokument a dala by som mu 5*, ale nemôžem pre jednu vec: že síce dáva priestor úvahám o tom, "čo by bolo keby", ale v konečnom dôsledku aj tak vyslovuje súd ohľadom toho, že "spojenci mali niečo urobiť". Avšak 49 populárno-náučných minút môže byť dosť na to, aby sa predostreli nové fakty a hypotézy, ale rozhodne je to primálo na to, aby sa dal jednoducho vyriešiť a uzavrieť historicko-politický problém takéhoto rozsahu. Čiže je to opäť veľmi zjednodušujúca optika, približujúca sa len priemernému televíznemu publiku. Ono to znie krásne, "mali spraviť toto a tamto, lebo toľko a toľko vedeli"... ale týmto štýlom sa dejiny revidovať nedajú. Takto to proste nefunguje. To by sme mohli začať preberať jednu udalosť po druhej, čo kto spravil a nespravil ako mal... toto koleso sa točí už celé veky a rovnako to funguje aj dnes.

Pokerový král (2007)

Pokeru nerozumiem ani za mak, ale z tohto hľadiska je film natočený aj pre laikov, takže pohoda. V prvom rade je to veľmi príjemná komédia pre vynikajúco zvládnutú satiru. Tá prehliadka bizarných postavičiek a ich osobných anomálií je proste skvelá :-)

Ani stín podezření (1943)

Iba 108 minút? Mala som pocit, že to pozerám tri hodiny. Ľutujem, ale vyššie to nejde. Hitch-neHitch. Zápletka, tempo, budovanie napätia, dialógy - to všetko fungovalo v roku 1943 a ochotne to uznám. Ale tu mám vyjadriť svoj súčasný názor - a holt, keď som sa narodila o pol storočia neskôr, než bol vhodný čas, tak je to holý fakt. Dnes a pre mňa to bola nuda, slabý odvar trileru s klasickým vtedajším prehrávaním mimiky a gest, ktorému navyše kraľujú tony jalových a príšerne umelých dialógov. Viac než vraha som sa bála jeho rodiny, že ma malomeštiackymi rečami ukecajú k smrti! 3* iba preto, že jedna z nich patrí dvom pardálom, ktorých koníčkom je vymýšľanie spôsobov, ako by sa navzájom zavraždili :-) Tento nápad bol vtipný a veľmi osviežujúci.

Na vlásku (2010)

Väčšina moderných animákov odo mňa dostáva aspoň 4*, pretože sú vtipné a nenudia. Keď som videla trailer na tento film, tešila som sa na nadupanú akčnú zábavku plnú hlášok a skvelých gagov. Ale figu borovú. Trailer asi obsahoval väčšinu pozerateľného materiálu, ten zvyšok bol óóóveľa viac romantický než zábavný, prevládala konverzačná hlušina a priveľa spievania tempu tiež neprospelo. Ešte aj tie najlepšie scénky a postavičky (krčma) zostali v rovine guilty pleasure, lebo nepriniesli nič originálne, iba stokrát recyklovaný kalkul. Jednoducho, Tangled sa tak zúfalo vlieklo, že som sa pohrávala s myšlienkou, či to mám vzdať, alebo zaspať rovno pri pozeraní. Nakoniec som vydržala, ale bolo to veľké sklamanie. Od animákov a najmä "rodinných" filmov si dám po tejto traume na dlho pauzu. Rovnako u mňa dopadla Karcoolka.

Čtyři lvi (2010)

Bláznivá satira postavená na vážnej téme, neuveriteľne podmanivo kombinujúca dve extrémne polohy - sociálnu drámu s čiernou komédiou. Vznikajú z toho fascinujúce momenty, kedy sa človek nahlas smeje, no zároveň sa mu v hlave vrtia všetky kolieska a kalkulujú reálne presahy geniálne premyslenej fikcie. Skvelý film, vypointovaný do poslednej chvíle, extrémne zábavný aj smrteľne vážny, ktorý však nikdy neskĺzne k priehľadnému poučovaniu.

Můj Vůdce: Skutečně skutečná skutečnost o Adolfu Hitlerovi (2007)

Hmm, s očakávaním, že toto bude kult, a moje 3* sa tu budú vynímať ako podpriemer, prídem do profilu filmu a zistím, že má o 7% nižšie hodnotenie ako totálne úbohá americká komédia, ktorú som hodnotila pred minútkou... je to hanba. Pritom Môj vodca možno nie je perlou európskej kinematografie, ale mal aspoň nejakú myšlienku a k tomu slušný satirický a čiernohumorný potenciál, riadnu dávku paródie aj štipku nefalšovanej absurdity. V tej americkej komédii prevažovali polonahé baby a marihuana.