40 let panic (2005)

Když jsem to viděl původně, tak to asi zrovna tak bylo v kinech a jako žádný zázrak mi to nepřišlo. Jenže za těch 15 let se leccos změní, některé herce si oblíbíte (v mém případě Steve Carell nebo Paul Rudd) a rázem vám to přijde lepší. Kromě dvou scén (zvracení v autě a sezení na záchodě) to vlastně bylo úplně v pohodě a celkově se to vyškráblo na ten lehčí nadprůměr, alespoň co se týče komedií. Protože to dokáže pobavit a o to jde.

Pan Church (2016)

Krásný a milý film o laskavosti. Eddie Murphy vypadá, že ani trochu nezestárnul, ale hlavně dokazuje, že je skvělým hercem a je škoda, že se své nejlepší roky plácal v průměrných komediích. Vaření, hudba, doba a přátelství hlavních hrdinů, všechno fungovalo. Mě se to líbilo a takových filmů by to chtělo víc.

Contratiempo (2016)

Velice povedený thriller ze Španělska, který mi připomněl The Fracture s Hopkinsem a Goslingem. Napětí a postupné odhalování toho, jak to mohlo být a bylo funguje na výbornou. Vzájemné přechytračování a překládání teorií byla velká zábava. Překvapení na závěr mě napadlo v průběhu filmu, ale zážitek mi to nezkazilo. Další super kousek ze Španělska.

Tísňové volání (2018)

Napínavé drama, odehrávající se v podstatě v jedné místnosti za pomoci telefonu. Napjatě jsem seděl a čekal, co se bude dít dál. Jsou tam nečekané momenty, které vás udrží na hraně sedadla. A je to ukázkový případ toho, jak neřešit hovor na tísňové lince. Potlesk pro dánské filmaře je zasloužený.

Hrob světlušek (1988)

Po dlouhým letech odkládání jsem se konečně dokopal k tomu, aby se na tenhle film podíval. Z místních reakcí jsem se bál, že přes depresi a slzy ani neuvidím na to, co se děje na obrazovce. Ale asi je ze mě větší cynik než jsem čekal. Ano, je to smutný příběh a nebudete to sledovat s úsměvem. Ale i přesto v jaké době se to odehrává, se tam najde dost pozitivního (když si sourozenci hrajou). Nesemlelo mě to tak, jak jsem čekal, i když to jako protiválečný film určitě funguje.

Gándhí (1982)

O Gándhím jsem toho moc nevěděl, jen ty opravdu všeobecné základy. Tenhle film mě ale moc nebavil, i když mi možná rozšířil obzory, ale přišlo mi to jako zbytečně dlouhé dílo, které vlastně dokola opakuje hlavní Gándhího myšlenku o nenásilném protestu, kterému však chybí mu nějaké napětí a gradace. Věřím, že samotný dokument o Gándhím byl byl zajímavější. Gándhí určitě zaslouží obdivovat, s tímhle filmem si ale nejsem tolik jistej.

Balón (2018)

Napínavé drama o útěku dvou rodin z východního Německa, obzvláště pak druhá polovina graduje úplně perfektně a člověka donutí to prožívat s nimi. Zajímavý příběh a povedené zpracování. Filmů o útěku před komunismem je třeba víc, ať už je nahání Stasi nebo STB. Jediné, co mi trošku kazilo dojem je fakt, že jsem to sledoval v originále s anglickými titulky a ty titulky se zrovna dvakrát nepovedly. Ale to je jen moje chyba.

Naprostí cizinci (2016)

Na téhle večeři byste být nechtěli. Povedená konverzačka, kde vyplouvá na povrch jedno tajemství za druhým a to díky prostému nápadu sdílet všechno s ostatními. Jen jsem měl problém jim věřit, že jsou až takoví kamarádi, aby se takhle intimně bavili před ostatními. Konec byl povedené překvapení, které to dohnalo na vrchol pokrytectví.

To Kapitola 2 (2019)

Jednička se mi líbila víc, tady mi chybělo nějaké překvapení. Nějaké pořádné vyděšení a vystrašení. Ano dostal jsem hromadu nechutností a spoustu digitálních triků, ale to mi prostě nestačilo. Od téhle sestavy Loserů jsem čekal o něco víc a ani cameo samotného Kinga to nezachrání. I když se tomu musí nechat, že ty skoro tři hodiny utekly vcelku dobře.

Lion (2016)

Upřímně jsem čekal, že půjde ještě o větší doják. Film by se dal rozdělit na dvě poloviny, ztracení a hledání. Čekal jsem, že hledání bude delší část, ale bylo to zhruba na půl a to je vlastně dobře, protože část ztracení byla vlastně zajímavější. A to i přesto, že v té druhé části byly ty větší herecké hvězdy. Příběh hezkej a jsem rád, že dobře skončil, ale čekal jsem od toho o něco víc.