• Krátkometrážní

Přiznání - Epizoda 1 (2022) (epizoda) odpad!

"Nič netušiaci divák sa musí pozerať na dve ženy, ako sa bozkávajú, ako si vyznávajú lásku, ako kritizujú spoločnosť, ako ich nevie pochopiť.  To, ako tu bol prezentovaný lesbický homosexuálny vzťah, jednoducho si nezadá ani s marxistickými ideologickými príručkami, ako treba manipulovať diváka. Najprv navodíme sympatiu k hlavnému hrdinovi a potom v pravej chvíli, ten hlavný hrdina, prezentuje takú vlastnosť, ktorú treba ideologicky podsunúť tým, ktorí tento seriál pozerajú. Nehovoriac o tom, že explicitné lesbické správanie mohli v tomto čase vidieť aj deti, ktorým keď sa takto priamo obrazovo prezentuje správanie takéhoto typu, môže to byť pre ne veľmi škodlivé, až devastačné." Tieto slová vyriekol po zhliadnutí prvej epizódy televízneho seriálu "Priznanie" pomocný biskup Bratislavskej arcidiecézy Mons. prof. ThDr. Jozef Haľko, PhD. Pán biskup má pravdu. Je smutné, že žijeme v dobe, kedy sa zvrátenosť a sexuálna úchylka považuje za niečo normálne a zdravé. Tvorcovia tohto seriálu vytvorili propagandistické dielo podľa novoliberálnej šablóny, v ktorom sú údatnými hrdinami obdivuhodní utrápení moslimskí utečenci a netolerantnou spoločnosťou nepochopené lesby. Odmietam platiť RTVS koncesionárske poplatky za takýto nechutný slniečkársky promigračný LGBT odpad!

Neporazitelná Kristy (1993)

Tak a je to tu! Cynthia Rothrocková sa definitívne prekopala do môjho rebríčku najobľúbenejších herečiek. V poslednej dobe som si zvykol spestriť svoju pravidelnú konzumáciu filmov nejakým tým starým titulom, v ktorom stvárnila hlavnú úlohu táto neohrozená, neporaziteľná karate tigrica. Mám slabosť pre tie jej béčkové, lacné, akčné video filmy. Dnes som vytiahol zo svojho video archívu snímok "Neporaziteľná Kristy" (Cui hua kuang mo). Bol natočený v roku 1993 v exotickej hongkongskej produkcii. Režíroval ho Godfrey Ho. Cynthia Rothrock v ňom stvárnila mladú sympatickú ženu Kristy Jonesovú, ktorá sa zaprisahá pomstiť smrť svojej sestry Karen, ktorá bola chladnokrvne zavraždená. Kristy dokonale ovláda bojové umenie a je plná hnevu. Brutálny, psychicky narušený vrah jej sestry je cieľ, ktorý si nenechá uniknúť. Cynthia Rothrocková znova raz rozpúta nekompromisné revenge peklo. ***

Hněv a čest II: Nepřátelské převzetí (1993)

"Hnev a česť 2: Nepriateľské prevzatie" (Rage and Honor II: Hostile Takeover). Prvú časť som nevidel, takže nemôžem porovnávať, ktorá je lepšia. Či boli natočené ešte aj ďalšie pokračovania vôbec netuším. Vlastne i ku tomuto titulu som sa dostal celkom náhodou. Všimol som si, že tam hrá Cynthia Rothrock, tak som si to pozrel. Cynthia Rothrocková je ženskou verziou Chucka Norrisa. Nekompromisná karate tigrica. Vždy stojí na strane spravodlivosti, nikdy sa nevzdáva, nikdy sa nenechá zastrašiť, nikdy pred nikým necúvne. Každého zločinca, ktorý jej skríži cestu, zmláti ako žito a skope ako elektrika. Presne tak to predviedla i v tomto akčnom filme z americko-indonézskej koprodukcie. Stvárnila tajnú agentku CIA, ktorá má objasniť nelegálne finančné machinácie v indonézskom hlavnom meste Jakarta. V tomto snímku sa objavila so svojim zohratým hereckým partnerom Richardom Nortonom. **

Mise spravedlnosti (1991)

Nedávno som sa celkom náhodou dostal ku snímku zo začiatku deväťdesiatych rokov minulého storočia, ktorý bol v našich končinách distribuovaný pod názvom "Misia spravodlivosti 2" (Martial Law 2). Bol to lacný, béčkový, akčný film. Scenár a jednanie postáv bolo síce nelogické, ale ako celok to malo akési divné kúzlo. Predovšetkým preto, že hlavnú úlohu stvárnila neohrozená americká drsňáčka Cynthia Rothrocková. Tá dokáže zrúbať sto kilového chlapa ako by nič. Skáče, kope, udiera ako Chuck Norris a i napriek tomu má istý svojrázny ženský sex apiel. Nedalo mi to a zohnal som si aj prvú časť. Takže som si dnes pozrel titul "Misia spravodlivosti" (Martial Law), ktorý bol natočený v roku 1991. Bolo to v podstate to isté ako dvojka, akurát o malú hviezdičku kvalitnejšie. Úlohu šéfa zločineckého gangu si zahral charizmatický David Carradine. Jeho filmová konfrontácia so Cynthiou Rothrockovou ma zaujala. ***

Údolí stínů (2002)

"Ideme do bitvy proti odhodlanému nepriateľovi. Nemôžem vám sľúbiť, že vás všetkých dostanem domov živých, ale prisahám pred vami , i pred všemohúcim Bohom, že až pôjdeme do boja budem ten prvý kto vkročí do poľa a budem ten posledný kto z neho odíde. A nikoho z vás tam nikdy nenechám. Živý alebo mŕtvy, všetci sa spolu vrátime domov. Ku tomu mi dopomáhaj Boh." Tak pravil plukovník Hal Moore, keď sa prihováral ku jednotke, ktorej velil, ku americkým vojakom, s ktorými odchádzal bojovať do vzdialenej ázijskej krajiny. Mnoho míľ od svojho domova sa štrnásteho novembra roku 1965 prvý krát stretli v otvorenom boji s dobre vycvičenou armádou komunistického severného Vietnamu. Bola to krutá, krvavá bitva. Vojnový masaker. Avšak to čo plukovník Moore sľúbil, to aj splnil. Prvý vstúpil na bojisko a posledný z neho odchádzal. Nikoho zo svojich mužov vo vietnamskom údolí la Drang nenechal. ****

Joker (2019)

Vždy som doteraz tvrdil, že pre mňa, a asi aj pre celú moju generáciu, bude navždy najlepším Batman ten z dieľne Tima Burtona a najšialenejším Jokerom Jack Nicholson. Tento názor som zastával aj potom, čo som zhliadol snímok "Temný rytier", kde zápornú postavu Jokera stvárnil mnohými do neba vynášaný Heath Ledger. Ja som to všetko musel prehodnotiť, až keď som si pustil film "Joker", ktorý v roku 2019, natočil americký režisér Todd Phillips. Až vtedy som prenikol do utrápenej, zničenej, chorej duše Arthura Flecka a pochopil všetko to cynické šialenstvo, ktoré je podstatou psychicky narušeného zločinca, ktorý si začal hovoriť Joker. Je to depresívne, smutné, znepokojujúce. Filmársky perfektne spracované. Navyše ma úplne uchvátil Joaquin Phoenix v titulnej úlohe. Predviedol geniálny, dychberúci herecký výkon. *****

Harry Potter a Relikvie smrti - část 2 (2011)

Prvý film "Harry Potter a Kameň mudrcov" zo série o mladom čarodejníkovi Harry Potterovi bol natočený v roku 2001. Druhá časť "Harry Potter a Tajomná komnata" prišla do kín o rok neskôr. Oba snímky som ohodnotil štyrmi hviezdičkami. V roku 2004 bol natočený tretí diel "Harry Potter a väzeň z Azkabanu". Tomu som dal plný počet, päť hviezdičiek. Štvrtá časť "Harry Potter a Ohnivá čaša" z 2005 ma po perfektnej trojke dosť sklamala. A ani piate pokračovanie "Harry Potter a Fénixov rád" z roku 2007 to už nedokázalo znova naštartovať. V roku 2009 som si skočil do kina na titul "Harry Potter a Polovičný princ". Keďže som to videl na veľkom plátne, tak som tomu udelil štyri hvieždičky. A potom prišlo dlho očakávané vyvrcholenie tejto kinder fantasy čarodejníckej série. Producenti ho vypočítavo natiahli na dve samostatné časti. V roku 2010 toto veľké finále odštartoval snímok "Harry Potter a Dary smrti 1" a v roku 2011 ho zavŕšil titul "Harry Potter a Dary smrti 2". ***

Harry Potter a Relikvie smrti - část 1 (2010)

Prvý film "Harry Potter a Kameň mudrcov" zo série o mladom čarodejníkovi Harry Potterovi bol natočený v roku 2001. Druhá časť "Harry Potter a Tajomná komnata" prišla do kín o rok neskôr. Oba snímky som ohodnotil štyrmi hviezdičkami. V roku 2004 bol natočený tretí diel "Harry Potter a väzeň z Azkabanu". Tomu som dal plný počet, päť hviezdičiek. Štvrtá časť "Harry Potter a Ohnivá čaša" z 2005 ma po perfektnej trojke dosť sklamala. A ani piate pokračovanie "Harry Potter a Fénixov rád" z roku 2007 to už nedokázalo znova naštartovať. V roku 2009 som si skočil do kina na titul "Harry Potter a Polovičný princ". Keďže som to videl na veľkom plátne, tak som tomu udelil štyri hvieždičky. A potom prišlo dlho očakávané vyvrcholenie tejto kinder fantasy čarodejníckej série. Producenti ho vypočítavo natiahli až na dve samostatné časti. V roku 2010 toto veľké finále odštartoval snímok "Harry Potter a Dary smrti 1". ***

Harry Potter a Fénixův řád (2007)

Prvý film (Harry Potter a Kameň mudrcov) zo série o mladom čarodejníkovi Harry Potterovi a jeho priateľoch bol natočený v roku 2001. Druhá časť (Harry Potter a Tajomná komnata) prišla do kín o rok neskôr. Obe ich režíroval Chris Columbus. Oba snímky som ohodnotil štyrmi hviezdičkami. V roku 2004 pod režisérskou taktovkou Alfonsa Cuaróna bol natočený tretí diel (Harry Potter a väzeň z Azkabanu). Je to môj najobľúbenejší. Dal som mu plný počet, päť hviezdičiek. Štvrtú časť (Harry Potter a Ohnivá čaša) režíroval v roku 2005 Mike Newell. Po perfektnej trojke ma to dosť sklamalo. A ani piate pokračovanie (Harry Potter a Fénixov rád) v réžii Davida Yatesa z roku 2007 to už nedokázalo znova naštartovať. Už ma to celé potterovské čarovanie prestalo baviť. Hlavné postavy s pribúdajúcim vekom mi boli stále viac a viac nesympatické. Na vyziabnutého kolohnáta Daniela Radcliffea som už začínal byť alergický. ***

Harry Potter a Ohnivý pohár (2005)

Prvý film (Harry Potter a Kameň mudrcov) zo série o mladom čarodejníkovi Harry Potterovi a jeho priateľoch bol natočený v roku 2001. Druhá časť (Harry Potter a Tajomná komnata) prišla do kín o rok neskôr. Obe ich režíroval Chris Columbus. Oba snímky som ohodnotil štyrmi hviezdičkami. V roku 2004 pod režisérskou taktovkou Alfonsa Cuaróna bol natočený tretí diel (Harry Potter a väzeň z Azkabanu). Je to môj najobľúbenejší. Dal som mu plný počet, päť hviezdičiek. Štvrtú časť (Harry Potter a Ohnivá čaša) režíroval v roku 2005 Mike Newell. Po perfektnej trojke ma to dosť sklamalo. Už ma to celé potterovské čarovanie prestávalo pomaly baviť. Po filmovej a technickej stránke je to stále na vysoko profesionálnej úrovni, ale príbeh mi už moc nesadol a hlavné postavy s pribúdajúcim vekom sú stále viac a viac nesympatické. ***