• Krátkometrážní

M*A*S*H - Verbování (1981) (epizoda)

Siedma epizóda z deviatej série amerického komediálneho televízneho seriálu "M.A.S.H.“ sa volá "Your Retention Please" (Verbovanie). Seržant Maxwell Q. Klinger dostane dopis zo Spojených štátov amerických. Jeho priateľka mu oznámi, že si našla nového partnera a jeho definitívne opúšťa. Ich vzťah je už len minulosť. Veľmi sa ho to dotkne. Je z toho v šoku. V stave alkoholového opojenia a zúfalého psychického rozpoloženia sa dá zlákať na to, aby sa upísal na šesť rokov do služieb armády. Neskôr toto svoje zbrklé rozhodnutie ľutuje a žiada plukovníka Shermana T. Pottera o pomoc. ****

M*A*S*H - Rudobílé blues (1981) (epizoda)

Šestnásta epizóda z deviatej série amerického komediálneho televízneho seriálu "M.A.S.H.“ sa volá "The Red/White Blues" (Červenobiele blues). Seržant Maxwell Q. Klinger má problém, dostal sa do poriadneho prúseru. Objednal liek proti malárii, ktorý spôsobuje alergickú reakciu vojakom čiernej pleti. Afro-americkí pacienti majú po jeho užití zdravotné komplikácie. Za toto svoje pochybenie je tvrdo stíhaný. Zrejme už asi aj počas vojny v Kórei (1950 až 1953) platilo, že jedine na čierných životoch záleží (Black Lives Matter). Preto sa nešťastný arabský rasista Klinger z toho môže vykúpiť len svojim vlastným utrpením. ***

M*A*S*H - Betonové přátelství (1980) (epizoda)

Tretia epizóda z deviatej série amerického komediálneho televízneho seriálu "M.A.S.H.“ sa volá "Cementing Relationships" (Betónové priateľstvo). V armádnej mobilnej nemocnici M.A.S.H. 4077 sa vyskytol závažný problém. Podlaha operačnej sály je zostavená z drevenných dosiek. Tie sa nedajú dostatočne sterilizovať a tým pádom je mnoho pacientov infikovaných. To veľmi komplikuje ich pooperačnú rekonvalescenciu. Je nevyhnutné, aby sa podlaha vyliala kvalitným betónom. Všetko to bude závisieť na táborovom zásobovačovi a úradníkovi seržanotovi Maxwellovi Q. Klingerovi. Do vrchnej sestry major Margaret J. Houlihanovej sa zbáznivo zamiluje taliansky vojak. ****

M*A*S*H - Nejlepší nepřítel (1980) (epizoda)

Úvodná, v poradí prvá epizóda z deviatej série amerického komediálneho televízneho seriálu "M.A.S.H.“ sa volá "The Best of Enemies" (Najlepší nepriateľ). Doktor kapitán Benjamin Hawkeye Pierce odchádza z mobilnej armádnej nemocnice M.A.S.H. 4077 na zaslúženú dovolenku do Soulu. Cestou z tábora je zadržaný severo-korejským vojakom. Pod hrozbou zbrane od neho požaduje, aby poskytol prvú pomoc jeho ťažko zranenému spolubojovníkovi. Hawkeye sa ocitne v nezávideniahodnej situácii. Ak sa mu nepodarí zachrániť život severo-kórejského mladíka, je veľmi pravdepodobné, že stratí i ten svoj. *****

M*A*S*H - Morální vítězství (1980) (epizoda)

Devätnásta epizóda z ôsmej série amerického komediálneho televízneho seriálu „M.A.S.H.“ sa volá "Morale Victory" (Morálne víťazstvo). Plukovník Sherman T. Potter vymenuje kapitánov B. J. Hunnicutta a Benjamina Hawkeye Piercea za dôstojníkov, ktorí sa majú postarať o zvýšenie morálky členov mobilnej armádnej nemocnice M.A.S.H. 4077. Chopia sa tejto funkcie a zorganizujú výborný piknik. Doktor major Charles Emerson Winchester III. sa intenzívne venuje pacientovi, ktorý kvôli komplikovanému zraneniu ruky, príde o schopnosť hrať na hudobný nástroj. Je to klavírny virtuóz, ktorý už nedokáže hrať oboma rukami a preto je z toho značne frustrovaný. *****

M*A*S*H - Čas přizpůsobování (1979) (epizoda)

Šiesta epizóda z ôsmej série amerického komediálneho televízneho seriálu „M.A.S.H.“ sa volá "Period of Adjustment" (Čas prispôsobovania). Keď je desiatník Walter Radar O´Reilly prepustený do civilu a odíde domov do Spojených štátov amerických, jeho nástupcom sa stane seržant Maxwell Q. Klinger. Ocitne sa na poste hlavného úradníka pre armádnu mobilnú nemocnicu M.A.S.H. 4077. Celý tábor bol zvyknutý na to, že Radar bravúrne zvládal túto dôležitú funkciu a tým pádom všetko fungovalo ako dobre namazaný stroj. Max Klinger bude mať veľké problémy, aby ho dokázal plnohodnotne nahradiť. *****

M*A*S*H - Čas života (1979) (epizoda)

Jedenásta epizóda z ôsmej série amerického komediálneho televízneho seriálu „M.A.S.H.“ sa volá "Life Time" (Čas života). Výnimočná, veľmi originálna a nápaditá časť, ktorú som si trvale zafixoval v pamäti. Predovšetkým kvôli bežiacej časomiere, ktorá po celú dobu je zobrazená v pravom dolnom rohu obrazovky. Odmeriava neúprosne bežiaci čas, ktorý je potrebný ku tomu, aby sa uskutočnila transplantácia aorty vážne zranenému vojakovi. Doktori z mobilnej armádnej nemocnice M.A.S.H. 4077 majú len dvadsať minút na to, aby zachránili život tohto pacienta. *****

M*A*S*H - Sbohem Radare (2) (1979) (epizoda)

Piata epizóda z ôsmej série amerického komediálneho televízneho seriálu „M.A.S.H.“ sa volá "Good-Bye Radar: Part 2" (Sbohom Radar II.). Počas siedmych sérií bol desiatník Walter Eugene Radar O´Reilly neodmysliteľnou súčasťou tohto seriálu. Svedomitý úradník, ktorý sa staral o bezproblémový chod celého tábora. Začiatkom ôsmej série však prišiel čas sa s ním rozlúčiť. Zasalutovať a povedať zbohom Radar. Jeho oddchod dostal priestor v podobe dvoch seriálových častí. Radar si ho iste zaslúžil. Aj keď mi občas liezol na nervy, i tak som ho mal v podstate celkom rád. ****

M*A*S*H - Sbohem Radare (1) (1979) (epizoda)

Štvrtá epizóda z ôsmej série amerického komediálneho televízneho seriálu „M.A.S.H.“ sa volá "Good-Bye Radar: Part 1" (Zbohom Radar I.). Počas siedmych sérií bol desiatník Walter Eugene Radar O´Reilly neodmysliteľnou súčasťou tohto seriálu. Svedomitý úradník, ktorý sa staral o bezproblémový chod celého tábora. Začiatkom ôsmej série však prišiel čas sa s ním rozlúčiť. Zasalutovať a povedať zbohom Radar. Jeho oddchod dostal priestor v podobe dvoch seriálových častí. Radar si ho iste zaslúžil. Aj keď mi občas liezol na nervy, i tak som ho mal v podstate celkom rád. ****

M*A*S*H - Cena války (1980) (epizoda)

Dvadsiata štvrtá epizóda z ôsmej série amerického komediálneho televízneho seriálu „M.A.S.H.“ sa volá "Back Pay" (Cena vojny). Doktor kapitán Benjamin Franklin Hawkeye Pierce si v novinách prečíta aké vysoké zárobky majú súkromní lekári, ktorí ordinujú v Spojených Štátoch Amerických. On bol odvedený a musí za mizerný žolt v príšerných podmienkach slúžiť v armádnej mobilnej nemocnici. Príde mu to nespravodlivé, a preto vyčísli svoj ušlý zisk. Tvrdohlavo požaduje armádu, aby mu vyplatila peniaze, na ktoré ma nárok. Major Charles Emerson Winchester III. sa stane inštruktorom trom juho-kórejským doktorom. *****