• Krátkometrážní

Vymítač ďábla (1973)

Toto jeden zo zásadných filmov takzvanej Nesvätej Trojice. Tvoria ju tri nadčasové, dokonale spracované okultné, satanistické horrory: "The Omen", "Rosemary má dieťatko" a "Exorcista". Každý sa na túto tému zameriava z trocha iného uhla pohľadu, ale všetky tri riešia to isté. Prenikanie pekelných síl do našeho sveta. "Exorcista" si neberie žiadne servítky a šokuje diváka jednou desivou scénou za druhou. Aj na dnešnú dobu je to hodne silné kafé. A také ja mám veľmi rád. *****

Back for the Future (2011)

Perfektná, nápaditá reklama na limitovanú sériu topánok Nike. Špičkový retro model, z ktorého bolo vyrobených len 1500 párov, bol dňa 8. septembra 2011 ponúknutý záujemcom o kúpu prostrednítvom internetovej dražby. Výťažok z tohoto predaja bol pripísaný na konto Nadácie Michaela J. Foxa pre boj s parkinsonovou chorobou. Reklamný klip sa nesie v duchu sci-fi komédie „Návrat do budúcnosti“, čomu som sa veľmi potešil. Milujem túto americkú trilógiu z osemdesiatých rokov a rád sa obliekam aj do produktov firmy Nike. Takže na mňa táto reklama zapôsobila. Mimo to, tie topánky sú fakt úžastné. ****

Policejní akademie 5: Nasazení: Miami Beach (1988)

Bez sympaťáka Mahoneyho to už nie je ono. Herec Steve Guttenberg sa už v piatom pokračovaní neobjavil a preto museli scénaristi oželieť aj jeho postavu, ktorá bola dovtedy neodmysliteľnou súčasťou všetkých predošlých častí. Je to poznať. „Policajná akadémia 5“ už začala naberať výrazne klesajúcu tendenciu, ktorá skončila v roku 1994 tvrdným nárazom na dno s poslednou „Moskovskou misiou“. „Nasadenie v Miami Beach“ je ešte stále, dá sa povedať, že v pohode. **

Eminem: Live from New York City (2005) (koncert)

Marshall Bruce Mathers III. - Slim Shady - Eminem. Americký spevák, skladateľ, textár, producent, herec... všestranný chlapík. Pre mňa je to tiež aj najznámejší predstaviteľ komerčnej rapovej kultúry. V tomto hudobnom žánry sa neorientujem, pretože mi je absolutne cudzí. No biely, potetovaný, odfarbený týpek medzi hordou černochov sa nedá prehliadnuť. Jeho koncert z Madison Square Garden v New Yorku je ukážkou bombastickej pódiovej show. Vizuálne a zvukovo výborne zvládnuté, ale hudobne mi to vôbec nesedí. **

Rytíři ze Šanghaje (2003)

Ostrieľaný ázijský borec Jackie Chan v kombinácii s blonďavým Američanom Owenom Wilsonom ma dosť dobre pobavili už vo filme „Vtedy na východe“. No a toto je vlastne len akési volné pokračovanie ich dobrodružstiev. Tento krát sa presunuli do Veľkej Británie, do viktoriánskeho Londýna. Perfektne nacvičené a tiež aj dobre natočené a zostrihané, zábavné, bojové choreografie a akcia prekladaná humorom splnili moje očakávania od tohoto filmu. ***

Mrs. Doubtfire - Táta v sukni (1993)

Daniel Hillard sa rozvedie s manželkou a jediný spôsob ako sa môže naďalej stretávať so svojimi troma deťmi je ten, že sa prestrojí za staršiu, serioznu opatrovateľku, ktorá sa má o ne postarať, pokiaľ je ich matka v práci. O tom je táto rodinná, americká komédia. O mužovi, čo sa prezlieka za ženskú. Koľký krát sa už táto téma omieľa dokola radšej ani nepočítam. Nikdy sa mi takýto transexuálny humor nepáčil. Chlap s umelými prsiami, navlečený v dámskom kostýme a s makeupom na tvári vo mne vždy vzbudzuje nechuť. Aj keď ide len o žart, či jednoduchú komédiu, je mi to protivné. ***

Lakomec (1980)

Louis de Funés je v tomto filme úplne dokonalý "Lakomec". Nezabudnuteľným spôsobom tu stvárnil známu komickú, klasicistickú postavu. Starý, vypočítavý, majetkom posadnutý Harpagon je v jeho podaní perfektný. Román, ktorý poslúžil ako predloha pre tento snímok, napísal v roku 1668 slávny, francúzsky spisovateľ, jeden z najvýznamnejších predstaviteľov svetového, literárneho klasicizmu, Moliére (vlastným menom Jean Babtiste Poquelin). Od tej doby sa toto dielo dočkalo mnohých divadelných a aj filmových spracovaní. Z tých filmových je toto, z roku 1980, asi to najlepšie. "L´Avare" ***

Výměna manželek (2005) (pořad) odpad!

V tomto prípade platí presne to, čo som už napísal v komentári slovenskej verzie tejto relácie. Jednoduchý nápad, ktorý bude zaručene fungovať. Rodinná reality show v ktorej ide o to, že dve rozdielne manželstvá sa navzájom premiešajú. Nastane "Výměna manželek". Takže sa môže stať, že dobre situovaná, zhíčkaná panička sa zrazu ocitne niekde v cigánskej osade alebo na zahnojenej farme. Radikálna zmena prostredia a povahovo cudzí ľudia. To je situácia, kedy sa uvolnia emócie a zaiskria konflikty. A presne to chcú znudení, televízni diváci vidieť. Takýto odpad!

Zámena manželiek (2004) (pořad) odpad!

Jednoduchý nápad, ktorý bude zaručene fungovať. Rodinná reality show v ktorej ide o to, že dve rozdielne manželstvá sa navzájom premiešajú. Nastane "Zámena manželiek". Takže sa môže stať, že dobre situovaná, zhíčkaná panička sa zrazu ocitne niekde v cigánskej osade alebo na zahnojenej farme. Radikálna zmena prostredia a povahovo cudzí ľudia. To je situácia, kedy sa uvolnia emócie a zaiskria konflikty. A presne to chcú znudení, televízni diváci vidieť. Takýto odpad!

Správy - Hírek (2011) (pořad) odpad!

Verejno-právna Slovenská Televízia by mala garantovať to, že bude vysielať program pre všetky skupiny obyvateľstva. Každý občan predsa musí platiť povinné koncesionárske poplatky. Takže aj početná maďarská menšina dostáva svoj priestor. Okrem pravideľného "Maďarského magazínu" sa vysiela každý pracovný deň aj krátke spravodajstvo v maďarskom jazyku sprevádzané slovenskými titulkami. Ja tej ich hatlanine nerozumiem ani pol slova, takže pre mňa je to ušidrásajúci odpad!