• Krátkometrážní

Hlas Česko Slovenska (2012) (pořad)

Konečne po nudnej Superstar prišlo niečo nové. No ale povedzme si na rovinu hneď na začiatku, že to nie je žiadna sláva. Stále sa hľadajú nádejné spevácke talenty, ale tento krát trocha iným spôsobom. Namiesto poroty tu máme štyroch koučou, ktorí si vyberajú hlasy, čo na nich niečím zapôsobili. Potom budú pracovať na tom, aby z niektorého zo svojich zverencov urobili hviezdu tuzemského showbiznisu. V úlohách spomínaných koučou sa ocitli spevák moravskej rockovej kapely Kabát Jozef Vojtek; veľkohubý rómsky raper Patrik Vrbovský; ďalej bývalá detská hviezda, čo spievala o tom, že by chcela byť učiteľkou, vždy coolová Darinka Rolincová a kvarteto uzatvára socialistický disco kráľ - obtlstlý, upotený, plešatý Michal David. Tieto naše ľudové celebrity nám nájdu ten najlepší „Hlas ČeskoSlovenska“. *

Geissenovi: Těžký život milionářů (2011) (pořad) odpad!

Fuj! Tak z tohoto sa mi naozaj robí zle. Zdvíha sa mi z toho žalúdok. Nechutná, namyslená rodinka Geissenovcov sa nehanebne vystatuje svojim bohatstvom. Život v luxuse je pre nich jediným naplnením ich prázdnych, primitivných existencií. Ich hodnoty, špôsob života, jednanie s ľuďmi, vyjadrovanie sa a vlastne všetko, čo robia mi je viac ako odporné. Párik nemeckých snobov, čo si myslí, že celý svet sa točí len vôkol nich. Podobných zaperených vypatlancov máme aj tu na Slovensku. Áno, mám na mysli bezdetných manželou z košického Pereša - Mojsejovcou. Dominantná megera Nora a ožratý tajtrlík Braňo. Iste ste už o nich počuli, čo sú zač. No oproti Geissenovcom sú to kultivovaní sympaťáci. Tieto milionárske nemecké držky nemôžem ani cítiť. Ešte aj tie ich rozmaznané detiská sa mi hnusia. "Geissenovci" sú ľudský odpad!

Smrtelná lavina (2005) odpad!

Videl som už veru všeličo. Pozrel som si, behom rokov, všeliake nepodarky, skrachované ambiciózne projekty a rôzne odpady. Takže ma už len tak niečo neprekvapí. Ale z času na čas sa predsa ešte stane, že ma čosi úplne omráči svojou úbohosťou. Práve tento kanadský film je ukážokou takejto filmárskej neschopnosti, scénaristickej demencie a hereckej impotencie. Ozaj, ešte nesmiem zabudnúť na totálne amatérske triky a nestráviteľné dialógy. Je to "Smrtiaca lavína" neznesiteľnej filmárskej primitivity, ktorá sa na diváka valí po celý čas a s pribúdajúcimi minútami výrazne naberá na sile. Vyhnite sa jej, inak vás zasype poriadny odpad!

Malá farma (2010) (pořad)

Tento projekt Českej Televízie poskytuje alternatívu ku dnešnému hektickému, uponáhľanému, konzumnému spôsobu života. Ukazuje, že sa dá žiť aj kľudnejšie, harmonickejšie a zdravšie. Stačí vypadnúť z mesta, nezaťažovať sa kariérou, nezhŕňať majetok, ale radšej odísť na vidiek a snažiť sa vyžiť z vlastných zdrojov. Touto cestou sa vybral pár mladých ľudí z Prahy. Veronika a Honza sa pokúšajú, za prítomnosti kamier, vybudovať svoju vlastnú, dobre fungujúcu "Malú farmu". Držím im palce a tak trocha aj závidím. **

Eduardovská farma (2010) (seriál)

Eduardovskou dobou sa označuje jedna z historických etáp vývoja Veľkej Británie. Nazýva sa tak podľa vlády kráľa Eduarda VII. Môžeme tak označiť roky od začiatku 20.storočia (1901) až do vypuknutia prvej svetovej vojny (1914). Do týchto časov sa preniesli aj aktéri tohoto experimentálneho dokumentu. Obliekli si dobové šaty, používajú len dovtedy objavené technológie, snažia sa čo najviac priblížiť spôsobu života obyčajných ľudí, ktorí v tých časoch žili. Nie som Angličan a ani sa nijak zvlášť nezaujímam o ich históriu, takže ma projekt "Eduardovskej farmy" moc neoslovil. **

Poslední Mohykán (1992)

"Posledný Mohykán" - dobrodružný, vojnový, romantický western na ktorý si vždy spomeniem, keď počujem rovnomennú skladbu od legendárnej slovenskej, punkovej kapely Zóna A: "Nikto už neodporuje, nikto sa nevzpiera vláde, nikto sa nesnaží byť sám sebou - prečo? Nikto už neprovokuje, každý radšej pochoduje a drží krok s módou z televízie. Posledný rebel, posledný mohykán. On nemá žiadne idoly, pozná len vlastné zákony, nemení názory zo dňa na deň - jak ty! Hore sú z neho zhrození a chcú ho vidieť pri zemi, ako sa plazí a prosí o milosť. Posledný rebel, "Posledný Mohykán". http://www.youtube.com/watch?v=dVGQJJFWCKw ***

Červený trpaslík (1988) (seriál)

Nie celkom chápem všeobecnú obľúbenosť tohoto britského sitkomu. Dosť sa pozastavujem nad jeho vysokým hodnotením. Ja tomu raz neviem prísť na chuť. Asi je to tým, že som pomerne veľkým priaznivcom serióznej sci-fi tvorby a kvôli tomu paródiu na tento žáner nedokážem oceniť. Alebo to bude tým, že mi je suchý anglický humor úplne cudzí. Možno je to kombináciou oboch týchto faktorov. Neviem. Nejdem tu nad tým zbytočne filozofovať. "Červený trpaslík" ma skrátka nebaví a preto mu dávam iba dve hviezdičky. **

Interview s masovým vrahem (2008) (TV film)

Arthur John Shawcross (6.6.1945 – 10.11.2008) bol jedným z najznámejších masových vrahov v USA. Svoju vražednú karieru odštartoval v roku 1972, keď v meste Watertown zabil dve malé deti. Za tento príšerný zločin bol odsúdený na 25 rokov odňatia slobody. No už po 15 rokoch bol prepustený. Len pár mesiacov potom začal znova zabíjať. Tento krát sa zameral na prostitútky. Behom dvoch rokov stihol brutálnym spôsobom vziať život jedenástim ženám. Za túto sériu vráž bol odsúdený na 250 rokov. Arthur Shawcross alias Riečný vrah z Genesee zomrel v roku 2008, vo veku 63 rokov, vo väzení vo Fallsburgu na srdečnú zástavu. Tento dokumentárny film mu dáva priestor, aby sa ku svojim činom verejne vyjadril. Počúvať s akým kľudom a ľahostajosťou hovorí o svojich obetiach je až mrazivo zarážajúce. ****

Oasis:... There and Then (1996) (koncert)

Moje prvé vážnejšie stretnutie s kapelou Oasis. Vedel som o nich, no o britpop som sa nikdy nejak zvlášť nezaujímal, takže ich tvorba išla akosi mimo mňa. Až toto DVD, zachycujúce ich živé vystúpenia z Manchesteru a Londýna, mi priblížilo hudbu tejto anglickej skupiny. Záznamy sú z rokov 1995 a 1996, čiže z obdobia ich najväčšej popularity. Je to energické, inštrumentálne výborne zvládnuté a dokonca aj ten spevák, Liam Gallagher, s jeho zvučným hlasom a provokačným ksichtom, mi celkom zapasoval. Najmä keď po pódiu pobehuje v štýlovej mikine značky Umbro. Liamov brat, gitarista Noel Gallagher, dokáže tiež fajn zaspievať a tak často pristupuje aj k mikrofónu. Čo nie je na škodu. Boli to talentovaní muzikanti, ktorí v deväťdesiatých rokoch minulého storočia udávali trend v oblasti progresívnej poprockovej hudby. DVD „There and Then“ je ukážkou ich vtedajšej sily, formy a slávy. Dokázali vypredať celé futbalové štadióny a baviť tisíce svojich priaznivcov. Ani ja som sa pri sledovaní tohoto koncertného dokumentu nenudil. Ku koncu ma úplne dostali skvelou cover verziou skladby „I Am the Walrus“ od Beatles a na samý záver zahrali „Cum On Feel The Noize“ od Slade, čím u mňa ešte viacej zabodovali. Chalani z Oasis ma zaujali, pobavili a rozšírili moje hudobné obzory. ****

Prokletý ostrov (2010)

Majster mafianských kinofilmov, americký režisér Martin Scorsese, si teraz zalovil v iných vodách. Natočil psychologický thriller. Ako sa mu to podarilo? Po technickej stránke je to perfektné. Precízna réžia, výborná kamera, prvotriední herci, bohatá produkcia. Pôsobivé je aj prostedie prísne stráženého ústavu pre psychicky narušených zločincov. Izolácia na vzdialenom ostrove niekde v Bostonskom zálive dodáva príbehu potrebnú atmosféru. Tieto klady výrazne prevažujú nad pár nedostatkami, kvôli ktorým nemôžem dať plný počet hviezdičiek. Tak napríklad scenár sa mi zdal prekombinovaný a popritom aj hodne prevídateľný. Zbytočne sa to naťahovalo. A ani Leonardo DiCaprio sa mi nezdal v hlavnej úlohe nijak moc presvedčivý. ****