• Krátkometrážní

Plaváček a děd Vševěd (1981)

Toto filmové spracovanie literárnej rozprávkovej predlohy na mňa nikdy neurobilo dobrý dojem. Vidí sa mi to akési strohé a chladné. Marek Ťapák sa ako predstaviteľ jednej z hlavných postáv vôbec nehodí, navyše keď mu sekunduje rovnako neschopný Štefan Skrúcaný. Avšak keď som si všimol, že tento snímok režíroval Ťapákov otec, tak mi bolo hneď jasné, ako sa ku tejto úlohe dostal. Rodinkárstvo a protekcia tu vždy fungovali. Titul "Plavčík a Vratko" má viacero nedostatkov, ale tým najmarkantnejším je práve obsadenie Mareka Ťapáka do jednej z hlavných úloh. **

Divá Bára (1949)

Jenom se ptej, kolem plameny tančí, proč je tady divnej chlad? Nepospíchej! Kdo tě zavede zpátky a kdo při tobě bude stát? Víš já mám spoustu známejch v podzemí a divá Bára se mnou spí. Když je noc, všechno krásný zdá se mi. To jsme my - dávno prokletý. Ještě je čas. Jak tě nestvůra kouše, schovej nohy do peřin. Okolo nás je toho tolik co zkoušet. Na jedno zdraví nevěřim. Víš já mám spoustu známejch v podzemí a divá Bára se mnou spí. Když je noc, všechno krásný zdá se mi. Kdopak tě zval? Vem si do dlaně růži. Sevři ji a krve pij. Pojď jenom dál. Obleč si mojí kůži. Vysaj mě a použij. Víš já mám spoustu známejch v podzemí a "Divá Bára" se mnou spí!!! ***

Ovocňáčci (1991) (seriál)

Popis ku titulu "Ovocníčkovia" (Los Fruittis), ktorý napísal uživateľ TomBar hlása, že je to španielska animovaná telenovela o dobrodružstvách udatných ovocných hrdinov, ktorí putujú svetom, riešia rôzne problémy, bojujú proti zlu a pritom sa zabávajú. Je to výstižne definované, a keď sa nad tým trocha zamyslíte, aj poriadne blbé. Pestrofarebné, exotické, hovoriace ovocie, ktoré bojuje proti zlu. Uf, tak to je teda sila. Nonsens, bizard, crazy. No i napriek tomu sa na to dalo pozrieť a trocha sa pobaviť. I keď sa sám sebe čudujem, ale predsa len dám dve hviezdičky týmto podivným ovocníčkom. **

Tři sestry - Ať seš punk (2020) (hudební videoklip)

Vždy som mal rád pražskú partičku, ktorá si hovorí Tři Sestry. Časom a vekom sa moje sympatie ku ich tvorbe stále prehlbujú. Často a rád si púšťam ich albumy. Takže som tretieho novembra roku 2020 vytrvalo čakal na polnočnú youtube premiéru ich videoklipu ku songu "Ať seš punk". Oplatilo sa, nebanujem. Nesklamali, pobavili, pohladili ma po mojej punkovej duši. Cover verzia piesne "Mods, Skins, Punks" od anglických The Professionals sa im fakt podarila. S prerábkami starých songov im to vždy šlo perfektne, jak po hudobnej, tak i po textovej stránke. I tento krát to je opäť výborná práca, vrátane päťhviezdičkového videoklipu. V tejto pojebanej dobe fašistickej koróňa diktatúry mi táto old schoolová pecka od Troch Sestier prišla náramne vhod. Ďakujem vám, páni muzikanti. "Přijde tvrdá skouška, skusej big beat zakázat, povinná nandaná rouška a my budem pořád hrát!" *****

Den patriotů (2016)

Film "Útok na maratón: Teror v Bostone" je dobre, kvalitne natočený akčný thriller, ktorý v roku 2016 zrežíroval Peter Berg. Ale položme si otázku, o čom vlastne je tento snímok. Je to pocta americkým policajtom, ktorí dokázali vypátrať a spacifikovať dvoch šialených teroristov? Je to spomienka na nevinné obete, ktoré prišli o život pri tomto zákernom teroristickom útoku? Alebo je to memento pred tým, že fanatickí vyznavači koránu, ktorí sa pod maskou utečencov infiltrovali do spoločnosti sú ako bujnejúca rakovina, ktorá nenápadne rozširuje svoje metastázy s cieľom zahubiť, zničiť, zabiť svojho hostiteľa? Zamyslite sa nad tým, priateľia. ****

The Haunting - Dům na kopci (2018) (série)

V roku 2018 natočil pod záštitou americkej spoločnosti Netflix režisér Mike Flanagan televízny dramaticko-horrorový seriál "The Haunting of Hill House". Prvá séria obsahuje desať zhruba hodinových na seba naväzujúcich dielov. Postupne a pomaly s rozvahou a s radosťou som si ich pozrel. Bol mi naservírovaný hrozivo dramatický príbeh rodiny Crainovcov. Spoznal som piatich súrodnecov (Steven, Shirley, Theodora, Luke, Nell) , spoznal som rodičov (Hugh, Olivia) a dozvedel som sa, čo sa stalo onej desivej noci, kedy museli v hrôze opustiť starobilé rodinné sídlo Hill House, v ktorom žili. Každým dielom dej seriálu gradoval, až vyvrcholil v orgazmickom finále, pri ktorom som takmer ani nedýchal. *****

The Haunting - Skličující ticho (2018) (epizoda)

V roku 2018 natočil pod záštitou americkej spoločnosti Netflix režisér Mike Flanagan televízny dramaticko-horrorový seriál "The Haunting of Hill House". Prvá séria obsahuje desať zhruba hodinových na seba naväzujúcich dielov. V poradí desiata epizóda nesie názov "Silence Lay Steadily" (Skľučujúce ticho). Zhliadli sme strastiplný príbeh rodiny Crainovcov. Spoznali sme súrodnecov Stevena, Shirley, Theodoru, Lukea a Nell. Poznali sme ich rodičov Hugha a Oliviu. Dozvedeli sme sa, čo sa udialo v tú desivú noc, kedy museli v hrôze zutekať zo sídla Hill House. Prišiel čas sa s nimi rozlúčiť. Je tu posledný diel, záverečná časť. Zložitá skladačka sa sformovala do fascinujúceho celku, kde zrazu všetko dáva zmysel. Bravúrne ukončenie, dychberúci záver. Úžasné, úchvatné, dojímavé. *****

The Haunting - Hrůzostrašné sny (2018) (epizoda)

V roku 2018 natočil pod záštitou americkej spoločnosti Netflix režisér Mike Flanagan televízny dramaticko-horrorový seriál "The Haunting of Hill House". Prvá séria obsahuje desať zhruba hodinových na seba naväzujúcich dielov. V poradí deviata epizóda nesie názov "Screaming Meemies" (Hrôzostrašné sny). Predposledná časť, spejeme ku koncu, finišujeme, blíži sa vyvrcholenie. Odhalí sa príbeh matky, príbeh Olivie Crainovej. Konečne sa dozvieme, čo sa stalo tej strašlivej, osudnej, hrôzostrašnej noci v starobylom honostnom sídle Hill House. Uvidíme, čo sa udialo za dverami červenej izby. Ach, úbohá Olivia, úbohá Liv, tak si sa predsa len prebudila. *****

The Haunting - Znamení času (2018) (epizoda)

V roku 2018 natočil pod záštitou americkej spoločnosti Netflix režisér Mike Flanagan televízny dramaticko-horrorový seriál "The Haunting of Hill House". Prvá séria obsahuje desať zhruba hodinových na seba naväzujúcich dielov. V poradí ôsma epizóda nesie názov "Witness Marks" (Znamenie času). Spoznali sme rodinu Crainovcov (súrodencov Stevena, Sherley, Theodoru, Lukea, Nell) a aj ich rodičov, zatiaľ hlavne otca Hugha. Teraz sa začína postupne odhaľovať aj tajomstvo starobylého sídla Hill House, kde istý čas žili a jednej noci ho museli náhle v hrôze opustiť. Čo sa tej osudovej noci udialo? Čo sa stalo ich matke? Kto to klope u Sherley? Kam zmizol Luke? Čo cítila Theodora, keď sa dotkla svojej mŕtvej sestry Nell? Otázky sa hromadia. *****

The Haunting - Chvalozpěvy (2018) (epizoda)

V roku 2018 natočil pod záštitou americkej spoločnosti Netflix režisér Mike Flanagan televízny dramaticko-horrorový seriál "The Haunting of Hill House". Prvá séria obsahuje desať zhruba hodinových na seba naväzujúcich dielov. V poradí siedma epizóda nesie názov "Eulogy" (Chválospevy). Súrodenci Crainovci (Steven, Shirley, Theodora, Luke) pochovali svoju najmladšiu sestru Nell. Pohrebu sa zúčastnil aj ich otec Hugh Crain, s ktorým sa roky nevideli. Práve jemu sa najviac venuje dej tejto časti. Začínajú sa pomaličky odhaľovať aj udalosti, ktoré vyvrcholili onej osudnej noci v sídle Hill House. ****

Časové pásmo bylo změněno