Maverick (1994)

Množstvo vtipných scén, aj tie ktoré nemajú byť vtipné tak sú, inak to proste nejde. Posplietané to je všetkými možnými cestičkami, prekombinované, neférové, ale v konečnom výsledku ako som už vravel veľmi vtipné. Medzi moje najobľúbenejšie časti patria indiánska scéna a záverečný poker. Naozaj vydarená westernová paródia so skvelým Gibsonom.

Nebezpečná rychlost (1994)

Nebezpečná rýchlosť je nebezpečne vydarený akčný film, jeden z najlepších vo svojom žánri a jeden z mojich vôbec najobľúbenejších. Premyslený príbeh, zaujímavé zvraty, fantastická akcia, skvelý Reeves a ako čerešnička na torte výbušný soundtrack, ktorý to celé ešte zvýrazňuje. Nápaditosť, ktorá v tej dobe ešte ruže prinášala a ktorá len tak nevyprchá.

Pravdivé lži (1994)

Pravdivé lži nie sú klamstvom, ale naopak pravdou a potvrdzujú, že spojenie Cameron a Schwarzenegger vie byť nie len akčné, ale dokáže byť aj zábavné a to veľmi.

Pulp Fiction: Historky z podsvětí (1994)

Stále som úplne nepochopil a nedocenil krásu a odlišnosť tejto fikcie. Legendárne hlášky samozrejme všetko klincujú a vylepšujú, ale príbeh mi pripadá stále malinko rozvrátený a v niekoľkých dlhých pasážiach aj nudný. Pomaličky sa do toho dostávam, i keď stále nemôžem povedať, že to tak dobre chápem. Asi je to však nemožné úplne pochopiť.

Vlk (1994)

Nicholson je vlk sám o sebe, ešte pred uhryznutím a celý film stojí na jeho ďalšom okázalom hereckom výkone, ktorý si ľahko podmaní diváka, ale celkovo ma to nikdy zvlášť nezlákalo. Tá romantická linka mi veľmi nesadla, to všademožné skákanie, zavíjanie už mierne pôsobilo až komicky a záver už bol dosť prehnaný, hoci námet to je sľubný, i keď ťažko reálne predstaviteľný.

Vrána (1994)

Temná fantasy komiksovka, ktorá sa bohužiaľ zapísala do histórie svojim tragickým pozadím, ale výsledný produkt zostal naďalej na vysokej úrovni, vďaka jokerovskému Brandonovi Lee a celkovému spracovaniu, ktoré je pekne krvavé a nikomu nič nedarujúce. Vo svojom žánri zrejme právom nazývané kult.

Vykoupení z věznice Shawshank (1994)

Útek z väzenia si vyžaduje dôvtip, vykúpenie z neho však predstavuje majstrovské umenie. Film bez jedinej chybičky. Nádherný, dojemný a fascinujúci. A jediný film na svete, ktorý chcem vidieť tesne predtým ako zomriem. Som na ňom inštitucionalizovaný - nikdy ho však neopustím!

Wyatt Earp (1994)

Nejde síce o najlepší western všetkých čias, ani o ten najviac ospevovaný či vyhľadávaný, ale mne za to vyššie hodnotenie bezpochyby stojí. Predsa len, je v ňom môj obľúbenec Costner, ktorý na Divoký západ jednoducho patrí a postava Wyatta Earpa mu sedí ako uliata. Ďalej obsahuje značné množstvo prestreliek, vrátane tej najznámejšej vôbec, sporov, úmrtí a asi to najvernejšie ohliadnutie sa za životom azda najznámejšieho šerifa tej doby. A dĺžka určite neprekáža.

Velký závod (1994)

Možno jeden z najmenej docenených disney neanimovaných filmov. A pritom tak pekný inšpiratívny príbeh so slušnými hercami, peknou výpravou a hudbou, že som nemal problém sa na to v detstve pozrieť i viac ako jedenkrát.

Carlitova cesta (1993)

De Palma dokazuje, že to s mafiánmi vie tak ako nikto, snáď s výnimkou Scorseseho. Al Pacino dokazuje, že v tomto žánri je doma a jeho Carlito Brigante bol pre mňa oveľa oduševnení, vyrovnanejší, možno i decentnejší a sympatickejší gangster ako Tony Montana. Skvelý film.