Úplné zatmění (1995)

Film, ktorý sa nebál riskovať. Mladého, v podstate vtedy ešte neskúseného DiCapria postaví pred kameru v takej zložitej úlohe. Tu nejde ani tak o básnické poézie, skôr o prazvláštny vzťah dvoch takmer odlišných osobností, kde sa rázne preciťuje ich psychóza, nevyrovnanosť až po úplne zatmenie zmyslov.

Ace Ventura: Zvířecí detektiv (1994)

Film, vďaka ktorému sa stal Jim Carrey Aceom Venturom a Ace Ventura Jimom Carreym. On je snáď jediný človek na svete, ktorý dokáže na svojom ksichte vystrúhať také mimiky, že sa z toho nejeden krčí na zemi od smiechu.

Blbý a blbější (1994)

Blbý a blbší film som ešte nevidel. Jim Carrey je majster vo svojom obore a Jeff Daniels mu viac ako dobre sekundoval. Už ani neviem koľkokrát som tento film videl a koľkokrát som sa pri ňom neskutočne bavil.

Ed Wood (1994)

Poeticko-zábavne poňatý film o "tom najhoršom z najhorších" kto zasadol na režisérku stoličku. Burton skrášľujúcou, ale nevtieravou a umnou formou vykreslil tvorcovský "rozkvet" Eda Wooda tak, že poteší nielen svojím vizuálom, ale najmä obdivom ku kinematografii ako takej a k myšlienke, že prečo by sa mali robiť životopisné snímky len o tých najlepších? Správne. Presne ten typ filmu, ktorý človeka obohatí a spríjemní mu jeho vlastné pozeranie. Výtečný Depp, ešte lepší Landau. Hold, aj to hrozné, môže byť v konečnom dôsledku krásne.

Forrest Gump (1994)

Dokonalá a dojemná ukážka umeleckého životopisu melancholického človeka, ktorý tento svoj životopis a svoju životnú cestu prerozpráva nádherným spôsobom na autobusovej zastávke. Film, ktorý u mňa definoval lásku - lásku k filmom.

Interview s upírem (1994)

Zvláštne. Nielen krvou, ale predovšetkým pochmúrnou atmosférou nasiaknutý film, ktorý som však ja osobne mal problém zobrať vážne a preto to úvodné "zvláštne". To všadeprítomné cicanie, rezanie, hryzanie mi bolo akosi proti chuťovo-filmovým bunkám. Iritujúci snímok, ktorý beriem po technickej a rozprávackej stránke, ale nezapasoval mi po tej diváckej. Ale komediálnu verziu by som si pozrel. Po hereckej stránke je to bravúrne. Pitt je veľmi sympatický upír a Cruise hral až tak znamenite, že najprv mi prekážal, ale keď sa na pár chvíľ vytratil, tak mi až chýbal. Fakt zvláštny film. Radšej inú tekutinu.

Legenda o vášni (1994)

Krásne rozmanitý romanticko-dramatický vojnový, ale tiež (čo mne je bližšie) aj westernovsko-indiánsky film, s nádhernou rozľahlou divočinou, skvelými zábermi, jedným z naj dušelahodiacim Hornerovým soundtrackom a samozrejme bezchybným Hopkinsom a Pittom. Výborný záver. "It was a good... film".

Leon (1994)

Výborný thriller s úžasnými hereckými výkonmi (12 ročná Natalie je proste úžasná) a obrovským množstvom nápaditých momentov a rôznych neodškriepiteľných detailíkov (mlieko, kvetina). Besson natočil svoj životný film.

Lví král (1994)

Úvodná sekvencia s vychádzajúcim slnkom a africkým hudobným sprievodom je tým najlepším openingom, aký som videl pri animovanom filme. Leví kráľ našťastie po ňom neskončil a predniesol obľúbený a dnes už klasický príbeh a stal sa jedným z najlepších animákov vôbec. Nikdy (ani v detstve) ma však až tak úplne nechytili všetky tie spievané časti, s ktorými mám dlhodobý problém pri animovaných filmoch, inak by som mu dal určite najvyššie hodnotenie.

Maska (1994)

Maska, ako jedna z troch azda najvydarenejších Carreyho vytretých komédií, nie je v ničom zaostávajúca v porovnaní s tými dvomi zvyšnými (Ace/Blbí), v určitých momentoch ich aj prevyšuje (i keď blbcov mám stále radšej), ale tunajšie výborné hlášky, situácie a Jimova zelená hlava so širokým úškrnom taktiež vždy parádne pobavili.