Zabití posvátného jelena (2017)

Kým Homár bol čudný hneď od začiatku, tak Jeleň je na režisérove pomery vo svojej prvej polovici relatívne "normálny". Až po krátkom posedení v bufete začne ozajstné peklo na psychiku, ktorú podrýva najmä tá, priam priestory zužujúca atmosféra, spojená s drastickou melódiou, ktorá sa vždy odniekaľ vynorí a zaklincuje to. Miestami dosť pervérzne, pomaly plynúce, rozoberajúce nepríjemné veci a doslova dychberúce dielo, ktoré sa ťažko spracúva. Farrell je výborný, Keoghan brutálny, Lanthimosova predstavivosť odzbrojujúca. Chýbalo však akékoľvek záverečné vysvetlenie! No i tak, dosť traumatický psychothriller.

Zmenšování (2017)

Niečo originálne, nápadité a nekonvenčné, čo človeka vcucne okamžite do diania. To je prvých 30 minút. Potom nastáva úsek, kedy sa začnú "riešiť" veci a neudrží si to svoju vysoko nastavenú konzistentnosť. Režisér nás vábi svojím miniatúrnym svetom, ibaže príbehová stránka sa zmenšila ešte viac. Čakal som podstate väčšiu zábavu a kuriózne situácie a nie riešenie ekologického problému, ktorý je síce opodstatnený, ale vlastne kvôli tomu sa to celé brzdí a na konci nijak nepohne. Zlý film to nie je, je vydarený, ibaže sa vybral smerom, ktorý som osobne moc nechcel. Pozn.: Tie ekologické problémy nie sú mi v žiadnom prípade ukradnuté, avšak nemalo sa to točiť iba okolo nich.

matka! (2017)

Neskutočne iritujúca úchylnosť, ktorá svojou absurdnosťou nepozná hranice. Aronofsky tentokrát vystaví ženu, v druhej polovici navyše aj rodičku, do fakt nepríjemných situácií ohľadom vzťahu s mužom, ku ktorým pridá ešte riadnu dávku nehoráznych kreácií od všetkých "hostí", ktorí nelogicky prichádzajú a odchádzajú a nechávajú za sebou..apokalypsu? Skôr riadnu vymrdávačku mysle. Prvá polovica spôsobovala negatívny údiv, že čo sa to ku*va vlastne deje, posledná pol hodina mi už vyložene robila nervy a bola fakt desná! A nech už v budúcnosti Aronofsky natočí čokoľvek, ja som s týmto zvráteným vizionárskym úchylom nadobro skončil. fuck!

Špionáž v divočině (2017) (seriál)

Zarputilí ochrancovia asi budú mať mierne námietky, že ide tak trochu o zblbovanie zvierat, ale musí sa uznať, že je vskutku vynaliezavé, skoro až strašidelne reálne, popritom ale i výdatne zábavné, chytré a poučujúce. Takto zblízka a bez priameho narušenia človekom som správanie živočíchov ešte asi v žiadnom inom dokumente zachytené nevidel. Parádna práca.

Život (2017)

Film, ktorý si väčšinu svojho deja a podstaty vypožičiava od iných podobných filmov, obzvlášť z Votrelca. Len dvojmetrovú príšeru zmenil na kondóm, ktorý sa postupne zmení na chobotničku. Atmosféru to má slušnú, aj niektoré napínavé scény, lenže celé to má béčkový nádych, ktorého sa nejde zbaviť. A to aj napriek skvelému hereckému obsadeniu, ktoré tu tak trochu zabíja svoj potenciál. Espinosa je totiž dosť priemerný režisér. Záverečné faux pas poteší aj znepokojí, ale je predvídateľné.

13 hodin: Tajní vojáci z Benghází (2016)

Nářez! Strhujúci, no zároveň presne v správnych momentoch spomalujúci akčný film, ktorý ma okolo seba tak vystavané napätie, že okusávanie nechtov je na mieste. Možno za to vďačiť najmä skvelej hre na dobrých a zlých, u ktorých to vlastne nie je ani poznať ktorí sú ktorí a skvelým prestrelkám, hlavne s blížiacim sa koncom. Navyše ak si vytvoríte počas toho aj nejaký ten vzťah k postavám a nie je vám ich osud ľahostajný, tak potom to prekvapivo dobre funguje. Krasinski + Badge Dale a najmä hláškujúci a uvoľnený Schreiber = super! Bay stále vie narábať s takýmto materiálom, hoci tú prehnanú lásku ku svojej vlasti si mohol aj odpustiť, no v tomto prípade som ochotný mu to prepáčiť. Rozhodne jeho najlepší film od prvých autoskladačiek.

American Crime Story (2016) (seriál)

Prvá séria o Simpsonovi fantastická, veľmi dôveryhodná, do najmenších detailov rozpracovaná, neustále gradujúca (i napriek tomu, že človek to pozná) a perfektne odohraná. Jediné vytknutie ide paradoxne iba na adresu hlavného obsadenia, nakoľko Gooding nemá výzorovo ani fyzicky s pravým O.J.-om prakticky nič spoločné a nesprevedčil ma ani herecky... Pri sérii o Versacem rovnako platia už v úvode spomenuté parametre, akurát je to trochu rozvláčnejšie a po príbehovej stránke nie až tak chytľavé, zvyšok je bezchybný. Keď to spriemerujem, tak mi výjde, že ACS je kvalitatívne vysoko spracovaný seriál, dokazujúci, že Murphy má na podobné záležitosti ten pravý čuch.

Brimstone (2016)

Chronológiou a rozprávačským spôsobom podobné Tarantinovi, spracovateľským spôsobom podobné Iñarrituovi a pritom osobitý "western", ktorý zachádza určitými chvíľami skôr do rázneho krváku, ktorý psychicky mučí (nielen bičom...) a ukazuje veci, na ktoré by si každý netrúfol. Nečakajte prestrelky, indiánov ani početné nájazdy na koňoch. Hrôza, strach, panika, odvaha, pochmúrna atmosféra. Všetko tak náramne do seba skĺbené, že aj napriek trom rozličným a na prvý pohľad nesúrodým príbehom, to dáva zmysel. Vynikajúci thriller, ktorý miestami je len mierne zbytočne rozťahaný.

Buchty a klobásy (2016)

Nakupovanie potravín už nikdy nebude také ako predtým. Vulgárna vzbura párkov s erotickým podtónom, ktorá proste baví a uráža navzájom. Je vtipná, sprostá, nie každému padne vhod, no ja som sa dobre pobavil. Meat Loaf scénka trefná a zábavná, tá záverečná nech radšej zostane bez komentára...

Captain America: Občanská válka (2016)

Tretí Captain America, resp. ďalší Avengers sú znova tou veľkolepou akčnou prehliadkou najnovších noviniek zo sveta Marvelu, pri ktorej sa striedajú akčné pasáže s humornými scénami, ale aj duchaprítomnými a vážnejšími dialógmi. K tomu znova pridanie nových cool postáv, ešte viac vypiplaného deja a väčšieho dôrazu na celú tú pompéznosť, ktoré sa ale vie krásne držať pri zemi, keď je to nutné. Komiksovka pri ktorej ma bavilo riešiť súvislosť postáv.