Bosý Gen (1983)

Velice fine nahlédnutí do života rodinky v Hirošimě, jejich přežívání ve válečném období v Japonsku a následně v jaderném pekle po výbuchu Little Boy. Bohužel zkratkovitost a neprohloubení vztahů mezi postavami, v některých momentech i bourání strachu z radiace nebo kolísavá kvalita animace kazila můj zážitek. Ale to bych tak nějak ještě překousnul. Však co mě mnohokrát až vyloženě vytáčelo, byl originální japonský dabing dětských představitelů. Často mě to vytrhávalo a u mnoha dramatických scén jsem se spíše šklebil nad místy fakt slabými výkony. Já chápu, že to jsou dětští dabéři a nemohu čekat nic oscarového, ale třeba u Ghibli filmů to funguje úplně bez problémů (hlavně díky tomu, že dabují zkušení dospělí dabéři, kteří mají dětský hlas). Přesto ale musím nadšeně vypíchnout animaci při výbuchu atomovky. To bylo znepokojivě nádherné.

Potomci lidí (2006)

Tento film to se mnou neměl snadné a můj scvrklí mozeček do teď neviděl, co opravdu nabízí. Film, který po každém znovu zhlédnutí rostl v mých očích na hodnotě a teprve do třetice ho můžu s čistým svědomím oslovit jako MASTERPIECE.

Asteroid City (2023)

Vizuálně krásné, příběhově však průměrné.

Bod obnovy (2023)

Krásné české sci-fi s perfektním vizuálem a soundtrackem, který by mohl závidět kdejaký sci-fi ze streamovacích platforem. Koncept bodu obnovy je velice zajímavý, dobře ve filmu vykonstruovaný a pro mě v rámci žánru neokoukaný. Teď však přichází pár negativ. Herecké výkony jsou sice skvělé, ale postavy jsou ve většině případů dost chladné a bez nějakých emocionálních oblouků (s výjimkou Davida). Scénář je zase velice předvídatelný a zdejší zvraty jsou pro fandy sci-fi dost okoukané. Navíc mě trochu zklamalo, že více nevytěžili koncept "dárečků", tak aby ukázali tuto věc jako velkou hrozbu do budoucna. Stále se však jedná o velice povedený kousek z naší malé země a i když to má chyby, tak si strašně přeji, aby bylo více takových českých projektů než zaměnitelných komedií, které se u nás většinou točí.

Tár (2022)

Ohromné herecké inferno Cate Blanchett, která odvádí svou postavu velice uvěřitelně a s velikou osobitostí. Skvělou herečku navíc podpírá výborná režie a bohatý scénář Todda Fielda. Na můj vkus bych však uvítal menší počet vedlejších postav, neboť v první půlce jsem se lehce ztrácel mezi tolika postavami, které se film snaží představit. Stále však grandiózní komorní podívaná s vtahujícím příběhem a se zajímavou sebezničující hlavní postavou.

Air: Zrození legendy (2023)

Je to fine. Bohužel však nejsem cílovka. Sice vše vysvětlí i pro neznalce, ale i tak to nepodává příliš záživně a já osobně jsem se párkrát začal ztrácet v mnoha předložených informacích. Též mi scházely větší sázky a urgentnost, která by vše vyzdvihla a diváka více ponořila. Vše pozvedají herecké výkony a jak svěže dokáže film navodit atmosféru 80. let.

Flash (2023)

Uznávám, že by si CGI zasloužilo více péče a že záhadný záporák ve finále nemá takový prostor, který by si zasloužil. Jinak je pro mě Flash čirá komiksová zábava, která díky osobité režii Muschiettiho překypuje skvělými nápady a záživnou atmosférou. Navíc strašně oceňuji vtipnou, možná až geniálně zpracovanou chemii mezi dvěma Flashy, jež nejvíce táhne film a přináší netradiční způsob odvyprávění originu hrdiny. Flash rozhodně není pro každého fandu komiksových filmů, ale pokud se člověk správně naladí, tak dostane příjemný filmový zážitek.

Spider-Man: Napříč paralelními světy (2023)

Po geniálním a vizuálně revolučním prvním Spider-verse člověk ještě více zírá nad tím, jak se i toto pokračování dokázalo vyrovnat předchůdci a dost možná i překonat. Příběh obsáhlý a srdceryvný, animace nepředstavitelně pestrá, střídající stovky různých uměleckých stylů a překypující množství nápadů, díky kterým se nikdy nenudíte. Jediný otazník mi však zůstává a to zda se mi líbí, že příběh není uzavřený a okatě očekává další díl. Zatím to však za problém neberu a počkám si, jak dopadne poslední díl trilogie. Do té doby mám obrovský HYPE!

Unavená smrt (1921)

Docela zajímavé téma příběhu a na tu dobu úctyhodné efekty. Bohužel záchrana lidských životů na třech odlišných lokalitách mě absolutně nezaháčkovala, až jsem se musel nutit do sledování. Proto nemohu osobně moc doporučit Unavenou smrt, ale odsuzovat bych ho taktéž nechtěl, protože pro jiné lidi dokáže jistě co nabídnout a minimálně vizuálními triky posunul kinematografii zas o kus dál.