• Pohádka

Harry Potter a Ohnivý pohár (2005)

Čtvrtého dílu Harry Pottera se po Chrisu Columbusovi a Alfonsovi Cuarónovi ujmul třetí režisér, a to Mike Newell. Podle mě jeho Harry Potter oproti předchozím dílům značně zaostává. Sice to není žádný průser, ale rozhodně to není nic světoborného. Není tu žádná postava a ani scéna, co by mne ohromila, zaujala či vyděsila, a to je stěžejní kámen úrazu. Jen díky tomu vypoulenému oku si budu pamatovat toho pošuka Alostora Moodyho, učitele obrany proti černé magii. V turnaji tří úkolů sice se objeví digitálně drak, ale zaujme asi jako tak jako ten z DRAČÍHO SRDCE. Ve druhém úkolu pod vodou jezera brání soutěžícím chobotničky ke splnění úkolu, ale ty bych spíše viděl na talíři. A ten třetí úkol, tak to naprosto nechápu. Bludiště, lord Voldemord a nějaké temné halucinogenní představy a sny. Tak tohle jsem fakt nepochopil. A už vůbec ne to, že lord Voldemord je v sáze o Harry Potterovi něco jako Dark Vader ve Star Wars a chová se jako ta "nejdůležitější" vedoucí v Kauflandu. Co mne také nijak nenadchlo, tak obsazení Harryho protihráčů. Ať už ten, co vypadal jak typický Rusák, tak především ta uhlazená tlama ze STMÍVÁNÍ, Robert Pattinson. Naopak koho jsem tu postrádal, tak to byli Draco a Lucius Malfoyovi, kteří zde dostalo minimum prostoru. [73142. hodnocení, 1023. komentář, 78%, 170. nejoblíbenější film]

Probudím se včera (2012)

Hodně povedená česká komedie, která dokonale skloubí televizní chutě dospělého i puberťáka. [24198. hodnocení, 1130. komentář, 66%]

Léto s kovbojem (1976)

Jaromír Hanzlík hraje klasického hejska a přesně toho chlapa, jaký má být. Oldřich Vízner hraje typického vysokoškoláka a přesně toho chlapa, jaký nemá být. A Kolářová to má vše u prdele. Tedy až do chvíle, kdy i Vízner projeví zájem o jinou ženskou. Příjemná letní komedie o mileneckém trojúhelníku rozlišných charakterů. [14626. hodnocení, 255. komentář, 73%]

Harry Potter a vězeň z Azkabanu (2004)

Pokud TAJEMNÁ KOMNATA byla strašidelná, tak VĚZEŇ Z AZKABANU je už horor pro děti. Je mnohem strašidelnější a převážně temnější, čemuž i pomáhají zelenošedé barvy. Na jednu stranu by se dalo říct, že je to oproti prvním dvěma barevným dílům ke škodě, na druhou stranu se to i k tématu o Siriusi Blackovi a mozkomerech hodí. A také je to bezesporu i jeden z prvků, že Harryho už nerežíroval Chris Columbus, ale Alfonso Cuarón. Dalším prvkem je i to, že Columbus coby známý režisér rodinných komedií udělal i z Harryho komedii. Pod Cuarónem naprosto Harry postrádá vtip. I možná proto se mi ze všech tří dílů líbil nejméně. Už je to dělané spíše do temného fantazy, kde vystupují postavy z fantasy světa a hororů (hippogriff Klofan, smrtonoš, vlkodlak co vypadá spíše jako přerostlá surikata a samozřejmě již zmínění mozkomorové). A to vše se točí kolem pitoreskní Brumbálovy chatičky na kopci za hradem v Bradavicích, kolem níž jsou rozprostřené dýně jak v době Halloweenu, jen aby se zjistilo, kde je Sirius Black a kdo je Peter Pettigroow. [76154. hodnocení, 1216. komentář, 85%, 214. nejlepší film, 71. nejoblíbenější film]

Sammyho dobrodružství 2 (2012)

Klasická záležitost, kdy první díl byl zábavný a úspěšný. Proto bylo potřeba vyrobit pokračování. To se sice vyžívá ve 3D efektu, ale vzhledem k nepříliš povedenému příběhu, působí ve výsledku hodně unaveně. [682. hodnocení, 25. komentář, 56%]

Všichni dobří rodáci (1968)

Všichni dobří rodáci nejsou pěkným filmem a už vůbec nejsou zábavným filmem. Jejich hodnota je ovšem jiná. Jsou názornou ukázkou bezohlednosti znárodňování a zběsilého chování komunistů, kteří jsou chamtiví po cizím majetku. My musíme převážně ocenit odvahu autorů a herců, že se do tak drzého filmu pustili v době totality. Naše generace má ovšem to štěstí, že rodáky může vidět, a tak se může podívat na poměry, o kterých si můžeme přečíst leda v knihách a učebnicích. V době svého vzniku byli totiž rodáci samozřejmě komunismem zamítnuti a schováni do trezoru. [12361. hodnocení, 411. komentář, 86%, 141. nejlepší film, 554. nejoblíbenější film]

Harry Potter a Tajemná komnata (2002)

Oproti prvnímu dílu, kde jsem byl doslova nadšený přibližně z prvních dvou třetin filmu, které byly poté vystřídány naprostým zklamáním naprosto vymyšleného chaozu závěru filmu, tak tentokrát mé nadšení vydrželo po celou dobu filmu. Dokonce tak moc, že Tajemnou komnatu shledávám jako mnohem mnohem povedenější díl. Je filmařsky bezchybná, dalo by se říct naprosto dokonalá a především hodně strašidelná. Což poprvé divák pozná scéně, kdy Harry s Ronem honí nad viaduktem v létajícím autě vlak do Bradavic. Vyvrcholením scény je jejich tvrdé přistání na oživlém stromu (mlátivé vrbě), která proti autu okamžitě zaútočí. Mlátivá vrba mi tak napůl připomínala fantazy scény z NEKONEČNÉHO PŘÍBĚHU a napůl hororové scény z Freddy Kruegera. Vrcholem strašidelné podívané je ovšem ta Tajemná komnata, v níž žije monstrum (bazilišek), které zlikviduje všechny nečisté, tedy mudly. Samotný bazilišek mi nepřišel až tak impozantní. To spíše samotná komnata se sochami hadů a její vchod byly impozantní. Nejodpornějším prostředím ale bylo pavoučí doupě se stovkami pavouků, kde žil monstrózní pavouk Aragok. Dost mi to připomínalo PAVOUČÍ TEROR a podobné filmy. Akorát že tady byli ti pavouci udělaní trikově hodně kvalitně. Strašidelného děje se i lehce dotýkají uřvané, pištící mandragory, ačkoliv scéna ve skleníku je spíše komediální, tak jako scény s duchem ufňukané Uršuly a skorobezhlavého Nicka. [72854. hodnocení, 837. komentář, 77%, 233. nejoblíbenější film]

Niko 2 (2012)

Pokračování Sobíka Nika ztratilo moment překvapení snad jen v originální santovské rychlosti, kterou již známe z předchozího dílu. Jinak nic jiného z jedničky nechybí. Ba naopak stále pokračuje se svým roztomilým sobíkem, jemuž přibyde nevlastní bratříček. Ten je pak unesen místo Nika zlými orli, kteří mi v ledasčem připomínali ty zlé z LEGENDY O SOVÍCH STRÁŽCÍCH. Niko se ho rozhodne jít hledat a na své pouti potká starého, téměř slepého soba, který mimo jiné hodně zná santovskou letku.... A to vše opět v krásně zasněžené krajině severního pólu. I dvojka je po jedničce moc pěkný animovaný film ze Skandinávie. [318. hodnocení, 15. komentář, 58%]

Sammyho dobrodružství 3D (2010)

Pěkný animovaný film o roztomilých želvácích s ekologickým poselstvím, který i díky tomuto není jen filmem pro děti, nýbrž i pro dospělé. Je to příběh želváka Sammyho od jeho vylíhnutí, který po celou dobu filmu zažije to, co želvy a nejen želvy zažívají v oceánech. Zkamarádí se s jiným želvákem, společně v klidu plují oceánem v překrásném podmořském světě plném atolů a žerou ledascos. Klidně i medůzy, ale hlavně ne plasty! Mezitím čelí nástrahám, aby i oni nebyli něčí potravou. Poté už ale natrefí na člověka. Nejdříve poznají, co je to ropná havárie, pak sítě rybářů a poté už je Sammy na vše sám. Chvíli je i mazlíčkem lidí, na pláži pozná Hippiesáky a narážky na Vietnam, ale i sladkou vodu s hadem, krokodýlem a pyraněmi. Pozná studené vody Antarktidy, velrybáře a stanici ve stylu Greenpeace. Skutečně je toho spousta, co se dalo do tohoto animovaného filmu vecpat. Krásná podívaná s překrásnou animací. [1884. hodnocení, 86. komentář, 63%]

Kozí příběh se sýrem (2012)

Kuba odešel z Prahy, usadil se, má dvě děti a za ženu extrémně prsatou blondýnu v červených šatičkách. Mimo jiné právě tahle prsatice je jedním ze světlých bodů tohoto filmu. I přesto se mi tohle pokračování líbilo více než jednička. Tohle je již pohádka, nýbrž první díl byl taková ponurá zfilmovaná pražská legenda. V tomto dílu se opět objeví koza, na které je celý díl soustředěný a je stejně tak suprová jako minule. Geniální je výtvarné ztvárnění Lucifera, který zde při letu vypadá jako hrabě Drákula. Ale proč ostatní čerti jsou jako ve většině českých pohádek zase breptaví koktalové? A co mě nejvíce ubíjelo, tak ta příšerná animace. Na to že je film z roku 2012, tak to vypadá spíš na rok 2002. [12947. hodnocení, 133. komentář, 45%]