Akta X: Chci uvěřit (2008)

Bolo to fajn, ale neviem sa zbaviť pocitu, že Carter to pojal s humorom. Aj keď serióznym. A bizarným. Najmä, "Akty X" v názve sú zavádzajúce, je to fajn thrillerík, ale..

Temný rytíř (2008)

Veľmi dobré. A nielen preto, že niektoré ulice vypadajú dosť inak z vtáčej perspektívy, než keď sa po nej pohybujete (RJ: neni sme tam). Dark Knight pokračuje v atmosfére Batman Begins a zatmieva ju krásne šialeným spôsobom, využívajúc jednak priame a výslovné scény, repliky a dialógy, ako i krásne dvojzmyselné a skutočne vyšperkované vetičky. Scény sú poprepájané spôsobom vzájomnej komunikácie, zvukári zasa raz dokazujú, že bez nich by film strácal veľa na atmosfére. Iskrenie medzi hlavným štvoruholníkom + 1 (Batman-Harvey-Gordon-Joker+Rachel) sa postune vinie filmom a naberá na až fatálnej intenzite. Čo Nolanovi trochu chýba, je ten správny ciťák pre režírovanie akčných scén tvárou v tvár. Ale kým tento "nedostatok" bude kompenzovať takouto atmosférou, veľmi rada mu to odpustím, ani očko privierať nebudem. Tak krásne sťahovaná temnota a napätie.. Uuuu!!

Tvrdé palice (2008)

Oh, nuts!..len niektoré výmeny replík boli set sakramentsky pomalé..

Meng long (2005)

Jedni proti druhym proti tretim. Do toho pomsta, spravodlivost, laska, nenavist. Klasicka splet rozhodena medzi tri tabory. Este aj (herecke) osadenstvo slubuje zaujimavy filmik. A v poslednej tretinke sa aj dockame. Dovtedy najma prezentacia stylistickych manier rozneho druhu, ktora vo mne evokuje podozrenie, ze Daniel Lee sa rozhodol dat do Dragon Squad "to najlepsie z esencii HK filmu", pricom styl sa tak trochu rozchadzal s vedenim rozpravania; podivna je i dramaturgia hudby (osebe pocuvatelnej a prijemnej). Ale akoby som to..asi tak, ze Sammo hung je stale mrtne rychly a pes hryzie psa ;-)

Exterminátor (1990)

Okej, nesmejte sa, dobieham detstvo a ranú mladosť ;-) .. Béčko jak gigantická mrkva, ťažiace z módnej vlny androidov každého druhu, ktorú v tom čase odpálil Cameron, ale tiež pracujúce s "cool" špinavou deprimujúcou apokalypticky industriálnou budúcnosťou roku 1999. Čo ma zaujalo hneď v úvode bola síce prispôsobená a trochu nadnesená, ale svojím spôsobom pomerne presná extrapolácia situácie v US školách - gangy, streľba, atď., ktorú filmy len o pár rokov mladšie reflektujú ako reálnu hrozbu, resp. ako aktuálny problém, či sa snažia o spätnú analýzu minulých udalostí. A tak trochu som sa pousmiala pri spomienke na dávnejšie videné Battle Royale I + II. Samozrejme, Class of 1999 sa o žiadnu štúdiu nepokúša, dezorganizovaná škola slúži ako "nový" priestor pre využitie humanoidných androidov, kedysi bojových, dnes "preprogramovaných" na pedagogických. Pedagogický program však funguje asi ako XP aplikácie vo Viste. No a potom je to hrdzavé, miestami kvílivé, tečú oleje a kyseliny a krv. Osobne by som sa trochu viac pohrala so zaverečným stretom v škole, ale aj takto to bolo funky. A drné, najmä vďaka cool kombinácii brutálnych elasťákov a vybíjaných kožených búnd pripomínajúcich "tú správnu" siluetu 1980´.

Kung Fu Panda (2008)

Mala som aj vymysleny a napisany komentik. Vcera. Akosi mi vypisalo, ze stranka nejde nacitat. A tak. A ja si uz fakt nepamatam, ako som to formulovala. Ale v zasade nieco v zmysle, ze je to funky, sisi a ze maju pekne robene nielen ftipky, ale aj choreografie a pomrkavacky. A je to inspirujuce. Najma preto, ze "when I think kung-fu, when I put myself deep into it... I suck".. °×° ..anyway, I´ll get my ball..

Jibeuro... (2002)

Za to, že malý je aj tak šakal.

Hancock (2008)

Okej, v recenzii som v zásade dala milosrdných 5/10, ale žiaľ, Hancock skončil ako eintopf z anglickej zeleniny preliaty kari smotanovou zálievkou. Bez bazalky. V zásade materiál aspoň na dva filmy nezmyselne vrazený do hodky a pol trvajúceho jedného (fakt by som obetovala ďalších 30minút života, ak by to pomohlo vyhnúť sa rýchlovysvetľovačkám). A nie sú tam zlé nápady, vrátane naznačených. Len niektoré sú na letný blokbaster tak trochu nevhodne zapracované. A to nezachráni ani Will Smith a jeho... úsmev.

Svět (2004)

Svet, zabavny park v Pekingu, kde mozete vidiet svet bez toho, aby ste opustili Cinu. Jia s citom predstavuje svojich hrdinov, unikajucich pred vselicim, ale casto unikajucich v kruhu; skoro mam chut obvinit ho z cynizmu pre jeho sposob "mimochodom" o zavaznych veciach zivota ludi. Klasicky pomalsie tempo dokreslene snovou hudbou sposobuje, ze Svet vyslovene tecie pred ocami. Pekne, svojim sposobom krute.