Neznámý signál (2007)

Okej, zasa som vyhadzovala všetky svoje končatiny a spôsobovala tým ťažké šoky okoliu, ktoré tie očividné ľakačky, ktoré vôbec neboli pointou filmu, prehliadali s nadhľadom. Point is, že The Signal je cynický filmík plný čierneho humoru a paranoje a veľmi dobre buduje atmosféru nepokoja. V zásade je variáciou na zombie/ vírusové /a tak filmíky, pričom tentokrát je podaný prizmou troch postáv a ani jednej sa nedá tak celkom veriť.

Zakázané království (2008)

..taký mix od Nekonečného príbehu, cez LOTRa, všetkých možných Shaolinov a Ninjov ;-) a tak trochu Indana J. ..a Opičieho kráľa a iných čínskych legiend.. dalo sa vidieť.. ďakujem najslávnejšiemu bratrancovi pána Chao Pinga, Yuenovi Woo-Pingovi..

Speed Racer (2008)

Tak, tak - i ja sa prikláňam na stranu proti "Juniorom", nakoľko ich kúsky sú veci, ktoré mi prídu hlúpe aj v úplne že detských filmoch a tu mi navyše prišli trošku nevypointované. Ale inak Go Speed Racer..!" .. Wachowski zapojili môj obľúbený element hravosti a veľa ružovej a iných pasteliek. Ale to nie je celkom ten dôvod, tá farebnosť. Najmä vedia umne recyklovať strihové finesky a dodať im (aj hudbou) príjemne nový look a čo je pre mňa dôležité, vedia si zachovať prehľadnosť scény tak, aby divák mal všetky potrebné informácie (čiže, kde sa nachádza náš fešák a kde ten hajjzlík/ci, čo mu idú po krku a tak), čo uplatňujú aj v hand-to-hand kombatoch s následkom, že aj "nebitkári" vyzerajú cool (čo sa v poslednej dobe pár krát nezadarilo Číňanom či priamo HK). // Speed Racer si pekne zachováva magickú formulku funkčného dávkovania adrenalínu a iných hormónov tak, aby najväčšie grády dosiahol vo finále, čo tiež nezvykne byť na škodu. Jednoduché a efektívne, hravé a dravé. I LIKE!!

Fa fa ying king (2008)

Tak trochu Bad Boys, nepomôžem si, no najmä prvé cca 2/3 filmu sú o humornej akcii a akčnom humore s krimi zápletkou a neuveriteľne cool vyzerajúcimi hlavnými hrdinami Michaelom (Shawn Yue, ktorý tu má neuveriteľne až trestuhodne málo priestoru) a Lincolnom (Kun Chen). Posledná tretina obracia karty a film sa mení na celkom slušnú drámu s pekne HK záverom. Nič to však nemení na celkovej neistote a kostrbatosti réžie Jingle Ma a občasnej podivnosti správania sa postáv deux ex machina.

Dny teroru (1986)

Nice and darkish. 80. roky a v HK filme sa to už čoraz výraznejšie láme k "prítomnosti", k problémom zločinnosti, bezmocnosti spravodlivosti v súlade so zákonom, korupcii a zločincov v radoch polície. A hoci to chvíľku vyzerá na superhero film (cez deň prokurátor, v noci pomstiteľ), postupne sa to celé posúva kamsi k pesimizmu a takej absurdnej spravodlivosti (HK verzia). Z hľadiska súbojov, ich strihu a celkovej réžie je stále silný touch akrobatických 70. (viz Jackie Chan), ktoré dodávajú súbojom akúsi živelnosť. "Tanečnejšiu" súčasnú generáciu a Donnieho Yena v hodvábnej čiernej košeli mám stále rada :-).

Seukaendeul - Joseon namnyeo sangyeoljisa (2003)

Kórejská melodráma Scandal.., adaptácia De Laclosových Nebezpečných známostí, je zaujímavá najmä v detailoch, ktorými z francúzskych reálií urobila kórejské, doplnila dobový "problém" - kresťanstvo (ktoré bolo v období 19. storočia na vratkej pôde). Klasicky je na mieste povzdychnúť si nad kamerovou krajinomaľbou, perfektným rámovaním, voľbou farieb pre priestory a kostýmy - dokopy dávajúce potešenie pre oko a tiež nad výberom hudby. Čo som však trochu postrádala bola intenzita napätia, reálnosť onoho nebezpečenstva aspoň na tej spodnej línii, pričom už som sa viackrát presvedčila, že práve toto plazivé, nepríjemné sťahovanie sľučky je niečo, čo Kórejci vedia rovnako dobre, ako vnášať erotickú iskru (pričom "písanie listov" sa môže zrovnať s Formanovým Valmontom). Tým, že ide o príbeh známy či už prostredníctvom knihy, alebo viacerých filmových spracovaní, nenaplnenie potreby výraznejšie sa odlíšiť a aj pri "jemnom" spracovaní poskytnúť zimomriavky na viacerých miestach (nielen v mrazivej scéne na zamrznutom jazere), necháva Secret.. v skupinke dobrých filmov, ktoré mali na viac.

O rodičích a dětech (2007)

"Gény sú gény a ty si moja, " hovorievala moja maminka. Možno preto a možno aj preto, že soboty cirka raz za dva týždne,ale častejšie raz do týždňa chodím na obed k dedkovi a ujovi mi O rodičích a dětech sadol. Boli to dialógy "zo života" a predsa nevyznievali konštruovane, hoci by vydali na niekoľko dní. Ich kondenzácia spolu s nenápadne príjemne plynúcou panorámou uličiek, lúk a lesoparkov Prahy a Michálkovou pevnou réžiou dáva dokopy príjemný film, jemne melancholický, tak trochu cynický, ale najmä trefný.

Síla obrazu - Leni Riefenstahlová (1993)

Vo veku 90 rokov pôsobila jedna z najkontroverznejších filmárok maximálne na 70. Sama fakticky atlétka obdivovala silu, jej krásu. Silu jednak telesnú - spočívajúcu v hre svalov, ako aj silu v zmysle moci ovládať iných. Otázka, či a nakoľko si bola vedomá svojej spoluúčasti na propagandistickej mašinérii NSDAP ostáva v rovine dohadov. Dokumentárny film v angl. nazvaný "Wonderfull Terrible Life of Leni Riefenstahl" sa síce na tieto momenty jej života opätovne pýta, no odpovede, ktoré prichádzajú, sú nejednoznačné. Závery je možné robiť len individuálne z pozorovania režisérkinych / herečkinych reakcií a odchálok v jej odpovediach. V konečnom dôsledku zostáva Leni Riefenstahl taká, ako na začiatku - talentovaná filmárka a húževnatá žena s nejasnými vzťahmi k režimu.

Než si pro nás přijde (2007)

Klišé ako vyšité, ale pozerateľné, občas dokonca zábavné. Príjemné, milé. Ale raz stačí.

Sabrina (1954)

Year 1954 was a good year to give birth to many. This movie included. :´)