Moje borůvkové noci (2007)

Fragmenty ostali fragmentami, hovor hovorom..a do toho znie príjemná hudba. Slová, slová, slová..Nakoniec odznelo a ukázalo sa toho veľa, no nič, čo by My Blueberry Nights robilo My Blueberry Nights, čiže aspoň kúsok osob(it)ným filmom. Áno, je príjemné vrátiť sa a nájsť niekoho, kto na vás čaká a pre prípad, že sa vrátite, má napečený váš obľúbený čučoriedkový koláč..ale na jeden film tu chcelo byť priveľa múdra..a film sa vytratil..ostali len Wongov(sk)e obrazy a finesy - tentoraz však bez nálady a účelu..luck ran out..

Anne van Jogja (2005) odpad!

..to uz nebolo ani vtipne..verte mi, hoci niektore momenty ma pred prudkym vybuchom zachranila len moja prispatost..neblahe tusenie som nadobudla, uz ked zaznela veta o kvalite hudby vo filme (dobre vyuzita prilezitost na zaujimavu kompilaciu ;-)..videla som vselico vratane HK historickych telenoviel (viac ako jednu epizodu) a schumacherovho fantoma opery..au, moje oci a usi..(je smutne, ze prave tento film sa ocitol na prehliadke troch indonezskych filmov; fakt neverim..)..aj ked, hojdacky, labutky a rozorvana dusa na plazi :-P.. a este drsni motorkari..juj--krute..

Nomád (2005)

..kamera a hudba hodna velkeho silneho pribehu..zial, zvysok skor smerom k TV ladeniu..ale na "pyzamko party" s kamaratkou, ktora stale knuka pri decascosovi a leeovi, je to fajn..aj pradlo vyvesiate ;-)

Youth Without Youth (2007)

Mircae Eliade, autor literárnej predlohy Youth Without Youth patril medzi významných filozofov 20.storočia (aj keď sa do osnov pre stredné školy nedostal-miesto mu zabrali nemeckí a francúzski filozofi zaradení do medzivojnovej filozofie). Náboženstvo, jazyk, čas, teória večného návratu (archetypy a ich opakovanie), priestor a čas; snaha dosiahnuť poznanie o počiatku, duchovné "cestovanie v čase"..Hoci som Youth Without Youth zatiaľ nečítala, priznávam nesmiernu chuť, a to práve vďaka Coppolovmu filmu. Žiaľ, tentokrát to nie je práve kompliment jeho režijnému počinu. Myslím, že toho bolo jednoducho príliš veľa a filmu nestačili sily. Trvalo mu príliš dlho, kým si podopĺňal všetky potrebné východiská, veľa toho nechal na slová a bol trochu zmätočný. /// Prosím, prihláste sa, kto ste mali pocit, že štýl sa nechal viesť tak trochu Jarmanom - Wittgensteinom (uvítam aj ďalšie tiky ;-) ) a ešte niečím (fakt si teraz nespomeniem), čo ale v konečnom dôsledku nepomohlo a film zostal nerozhodným hybridom na pol ceste k niečomu (buďto úvahe, alebo rozprávaniu, alebo aspoň rozprávaniu s úvahou). ///

Tudorovci (2007) (seriál)

Zatiaľ bez hodnotenia - myslím, že je naň priskoro. V zásade ďakujem mojej školskej predpríprave, bez ktorej by sa minimálne prvé dve epizódy nezaobišli; aj tak som si pre istotu poobnovovala spojenia "civilné meno"-"meno s titulom". Seriál v prvom rade ťaží na atraktívnosti Hernricha VIII, v mladosti štramáka a do vysokého veku sukničkára (a J.R.-M. úloha sadne..compatibility is a must ;-), no napriek tomu stále obdivovaného panovníka. Koniec-koncov, k jeho odkazu sa prihlásila i jeho ob-nástupníčka Alžbeta. Vo výprave vidno slušný rozpočet alokovaný najmä do kostýmov a priamych "real" settings, CGI kulisy výrazne pokrivkávajú; hladký dojem občas naruší aj zazoomovanie kamerou. Čo sa týka postáv - osobností samotných, Hirst si dáva pozor a vyhýba sa šachovnicovej čiernobielosti a skôr hrá smerom: "intrigáni sú všetci". Uvidíme. So long for the frivolities. Thomas More rulz!! ;-) // (poz. po ep.4)..vlastne tam chýba skutočné napätie..uhm..teda, niežeby ho Henrichov zálusk na the boleyn girl nesaturoval, ale nestačí..//

Harry Potter a Ohnivý pohár (2005)

Zostalo mi trochu smutno z indexového scenára, ktorý vyberal a preberal, mnohé len naznačil, ale nerozohral, popri všetkom tom dianí som postrádala napätie....Tiež mi prišlo trochu smutno pri pohľade na kostýmy a výpravu "interiéru", ako aj make-up&hair design: veľa laku a spľasknutý účes si môžem dovoliť ja po saune, ale nie čarodejníci..ale fajn..

Terminátor 3: Vzpoura strojů (2003)

..ako, zaver velmi fajn, ale..chybala trochu pointa diania a nepacilo sa mi ani ako run away or risk your life..a tak..priemer..mohol to radsej robit liman..a miesto lokenky by som ocenila ryan ;-), ked uz tety s implantovanymi..nanotechnologiami..

Útěk do divočiny (2007)

..malo svoje muhy, ale ja jednoducho neviem odolat filmom, v ktorych sa lidickovia pohraju a udrzia ich pred padom do priepasti trapnosti a poucnosti a tak.. zaroven sa akosi neda upriet ista mudrost aj v mladistvej "agresivite", ako ani v stareckej "usadlosti"..into the wild si zachovava zapal, ale aj istu davku akejsi naivity svojho hlavneho hrdinu, ktoremu do kroku vyhrava eddie vedder (ostrihany :( )..poucovanie a mudrovanie ma v sebe prirodzenu lahkost, hoci niektore juxtapozicie slobodnej otvorenej krajiny a uzavreteho utrapeneho mesta a pod. v style midnight cowboy predsalen trochu vybocili zo stylovej linie filmu - ostali bez odozvy..ale roadtrippin´feeling vyvolalo..hoci..

Nezničitelná láska (2004)

..je fascinujúce sledovať premenu útlej (130str.) knihy o tom, ako nepodstatné veci môžu podstatne narušiť beh udalostí a celé to vlastne môže byť o inom..možno na prvý pohľad hrubé a zmätené a chaotické, ale práve v tom veľmi presné..//..pri nechcenom prirovnávaní k ďalšej z adaptácií I. McEwana - Pokánie - je veľmi citeľná "sila" predlohy; ako štýl písania (nielen prístup k rozprávaniu) ovplyvňuje voľbu štylistických prostriedkov filmu..je to aj tá zmätočnosť - vyplývajúca zo štýlu snažiaceho sa vystihnúť vnem osoby XY, a teda neposkytujúcom príliš komplexné videnie situácie, čo môže byť zradné - ak divák/čitateľ nepristúpi na "hru", je to v čudu.. v prípade Enduring Love (teda lásky, čo prekoná všetko - čo by mala byť láska najvyššia a teda láska k stvoriteľovi) je nádherným "bonusom" pre tých, čo čítali predlohu, spôsob, ako sa literárne mení na filmové v samotnom príbehu - v knihe Claire prednáša literatúru a Joe píše (populárno)vedecké texty; Jadove "scény" sú v knihe prezentované ako listy pre Joa a tak..//..v samotnom štýle je zaujímavý jemný prechod k "obyčajnosti"..a práca s hudbou v zásade trojakého druhu..//..a stále je tu paranoia a zlovesnosť a "something odd in everyday normality"..

Sbohem, baby (2007)

..uhm..a hladajte spravodlivost.. :)