Nadaný žák (1998)

Mladík, fascinovaný nacistickým holocaustem, pozná v jednom z usedlých důchodců býválého důstojníka SS, v čemž se díky až detektivní činnosti utvrdí. Pod pohrůžkou udání nutí starce vyprávět své zážitky z koncentračních táborů, ve kterých velel. Neuvědomuje si však, že vyzval k tanci ďábla a z tohoto kola jsou jen dvě cesty - buď je člověk stažen do pekel anebo se stane sám ďáblem. Knižní předlohu jsem nečetl, ale možná právě proto jsem si mohl celý film vychutnat, aniž bych byl nucen srovnávat a musím říct, že to byl výborný mrazivý zážitek. Ian McKellen odvedl standartně skvělý výkon a při jeho pochodu v uniformě mě až zamrazilo. Stejně tak musím ocenit Brada Renfra, který byl často na pěst v dobrém slova smyslu. Možná mohl dát Singer trošku prostor tomu, kterak Todd Dussandera vlastně poprvé potkal a také to, jakým způsobem po něm šel, což mi trošku chybělo a také si měl trochu pohrát s Toddovými můrami, ale tak zase člověk nemůže mít vše. 90%

Zhubni! (1996)

Dávali to hodně pozdě v noci a já si to zapnul pouze s tím, že u toho usnu. Nicméně ač jsem byl ten den poměrně unavený a chtělo se mi spát, vydržel jsem až do konce. Samozřejmě, že je to spíš béčko, ať co do obsazení nebo do masek, ale i tak je to oproti jiným béčkovým hororům koukatelné a přišlo mi to jako jeden z těch povedenějších příběhů z cyklu Historky ze záhrobí. Jinak potěšila postava mafiána, která celý příběh oživila a dodala mu trochu toho šmrncu. 60%

Puls (2006)

Byl to nápis "necenzurovaná verze" co mě u novinového stánku zaujalo a i přes špatné zkušenosti, které s necenzurovanými verzemi mám, jsem potom sáhnul. Docela by mě zajímalo, co na tomhle kdo cenzuroval. Nějakých brutálních krvavých scén či lekaček jsem se tu nedočkal, depresivní atmosféra, tolik vychvalovaná u původní japonské verze, se tu také neobjevila a tak jediné, co bylo k cenzurování, byly velmi špatné herecké výkony všech zúčastněných. Pravda - dvě nebo tři scény s duchy byly poměrně povedené, ale to samo o sobě stačí sotva na 20%.

Chi bi xia: Jue zhan tian xia (2009)

Stejně velkolepé jako jednička a ani nevadilo, že ubylo trochu akce a ta, která se zde objevila, byla poněkud nepřehledná. Nicméně bavil jsem se i tak výborně. Možná by nebylo od věci oba dva díly hodnotit jako celek.

Čch' pi (2008)

Velkolepý historický epos s fantastickou výpravou a s vynikající kamerou. Bojové scény mají tu nejvyšší úroveň a dočkáme se tu samozřejmě i několika hrdinů s takřka nadpřirozenými schopnostmi, ale bez toho by se zkrátka žádný čínský velkofilm neobešel. Naopak by takové postavy chyběly. A akce "Želva"? U té jsem si jen blaženě chrochtal - kam se hrabe Pán prstenů nebo Statečné srdce či 300. Pro mě je to asi nejlepší bitevní scéna v historii filmu. Až nepříjmně rychle mi těch dvě a čtvrt hodiny uteklo a třesu se nedočkavostí na druhý díl. Johne Woo děkuji.

Kat: Válečná zóna (2008)

Parádní béčko a nejlepší z Punisherů, kteří kdy spatřili světlo světa. Výborný nápad s obsazením Raye Stevensona, který se na tuhle roli se svým neměnným výrazem ideálně hodil a výbornej byl i s gustem přehrávající Doug Hutchinson. tyhle filmy, u kterejch člověk může totálně vypnout myšlení, jsou zkrátka potřeba. 70%

Baader Meinhof Komplex (2008)

Naprosto vynikající drama o vzniku RAF a o její první a částečně i druhé generaci, to vše proloženo dobovými záběry. Líbilo se mi, jak to bylo natočeno nezaujatě, takže čas od času mohl člověk k teroristům pocítit i jistou dávku sympatie a zejména pak k Ulrike Meinhofové fantasticky ztvárněné Martinou Gedeck. Zkrátka a jednoduše je vidět, jak dokážou jít Němci do sebe a nebojí se vyhýbat své novodobě historii, ať už je jakákoliv. Kéž by se podobné sebereflexe objevila někdy u nás. Alespoň právě na filmových plátnech. 95%

Luther (2003)

Pořádně zfilmovaný příběh o jednom z milníků křesťanských, a vlastně i světových dějin, dlouho chyběl a jsem rád, že se to Ericu Tillovi docela povedlo. Jsou zde vykresleny pohnutky, které vedly Luthera k sepsání 95ti tezí, poprask, které v Římě způsobily a i rozčarování nad tím, jak si jeho myšlenky lidé špatně vyložili a k čemu jeho učení, v některých případech, vedlo - asi tak by se cítil Jan Hus, kdyby se ocitl uprostřed kališnického běsnění. Luther je zde vykreslen poněkud idealizovaně a jeho boj s vnitřními démony mi připadal poněkud zbytečný, ale jinak oceňuji historickou přesnost. Joseph Fiennes, jakkoliv je fyzicky Lutherovi nepodobný, zahrál tuto postavu skvěle a upřímně řečeno teď bych si v Lutherově roli nedokázal nikoho jiného představit. Potěšil i Peter Ustinov v menší roli říšského knížete a samozřejmě české reálie. Další z filmů do hodin dějepisu. 80%

Čtyři bratři (2005)

Čtyři adoptovaní bratři se rozhodnou na vlastní pěst vyšetřit smrt svojí matky, která zahynul jakoby náhodou při loupežném přepadení. Aniž by znali videozáznam, tak okamžitě pojmou silné podezření, že jejich matka se stala obětí spiknutí a pak už je jen otázkou času, kdy všichni zainteresovaní začnou pikat za svoje viny. Čekal jsem pořádnou akční jízdu a dostal jsem tak trochu nedospělé akční drama s triviální zápletkou, u kterého jsem se v první polovině strašně nudil. V té druhé už to nabralo rychlejší tempo a děj měl spád, ale i přesto mi to pořád připadalo až moc béčkové a to vč. herců - samozřejmě kromě Marka Wahlberga, který zahrál jako vždy na výbornou, ale to bylo málo. 45%

Milionář z chatrče (2008)

Tak já nevim. Každý na to pěje ódy, ale mě to přišlo jako obyčejný romantický film s klasickým schématem a takových jsou desítky. Pro mě je zajímavý jen tím, že se odehrává v dnešní Indii a také se mi líbilo, jak byl věrohodně vykreslen život na ulicích tamnějších dětí. Toť vše. Zkrátka jak chudý synek ke štěstí přišel, vyrval princeznu ze spárů draka a nafasoval půl království k tomu. Rozhodně se na to dá koukat a neurazí to, ale že by mě to něják nadchlo originalitou, zpracováním či hereckými výkony, to se říct nedá. 65%