Francouzská krev (2015)

Další z mnoha nazi skinheadských filmů, které vyprávějí o neonacistově prozření a trnité cestě ze spárů zrůdné ideologie a jejích nohsledů. Nicméně Un Francais je přeci jenom trochu specifickým snímkem, protože má širší časový záběr (přibližně od poloviny 90.let až po současnost) a hlavně netlačí tolik na pilu. Tu obrátku hlavního hrdiny tak nezpůsobí nějaká událost, ale víceméně se jedná o pozvolný proces a stíny z minulosti nemají podobu kumpánů, ale špinavého trestního rejstříku, který ho v osobním životě dost limituje. Sice se nemohu zbavit pocitu, že film byl natočen trochu účelově vzhledem k tomu, co se v současnosti v Evropě děje, ale zase to nebylo až tak okaté, aby mi to výsledný dojem zkazilo. Herci to zvládli také na jedničku, takže celkově velká spokojenost. 85%

Cabin Fever (2016)

Tenhle remake sice patří k těm nejzbytečnějším, ale na druhou stranu původní verzi jsem úspěšně zapomněl pár hodin po závěrečných titulcích, takže mě ta zbytečnost tolik nebila do očí. Technicky dobře zvládnuté, slušná muzika, postavy, jakkoliv dementní, nebyly nesympatické a našlo se i pár chuťovek či trocha sexu v podání šmrncovní brunety. Nic, co bych si večer pamatoval, ale jednou se to dalo. 50%

Kill Game (2018)

Neurážející nízkorozpočtový slasher, jehož největším mínusem je strašná předvídatelnost a také neohrabanost, kterou se režie snaží svést diváka na falešnou stopu. To je místy až úsměvné. Ale na druhou stranu je tu celkem vydařený a neokoukaný casting, vrah místy potěší jak brutalitou, tak vynalázavostí a i přes tu přehnanou stopáž film docela utíká. Nic pamětihodného, ale určitě to za jedno podívání stojí. 60%

Jordskott (2015) (seriál)

Tak do pátého dílu bylo všechno oukej. Hlavní motiv, tedy policistka, která kdysi přišla o dceru a teď se vrací do rodného města, kde začnou opět záhadně mizet děti, sice není ničím výjimečný, ale když se do toho zamíchal ten ekologický podtext, působilo to celkem neotřele. Kor když exteriéry jsou nádherné a Moa Gammel vládne vynikajícímu castingu. Jenže čím víc se dral na povrch podle mě zcela nevhodný fantasy nádech, tím méně mě seriál zajímal. Druhá polovina série je de facto pohádka a svým způsobem to připomíná -možný SPOILER- bajku o zvířátkách, kterým chce zlý člověk zničit jejich útulný lesní domov a oni se proti němu snaží nějakým způsobem bojovat. Pořád je to dobře natočené a dobře zahrané, ale paradoxně to ztrácí punc tajemnosti, byť se dějí nadpřirozené věci. Celkově spíše zklamání. 60%

Hangman (2015)

Určitě jeden z nejoriginálnějších počinů v rámci FF. Úchyla si rozmístí po domě kamery, na půdě si zařídí štáb a šmíruje rodinu, které čas od času provede nějaké ty drobné neplechy, které postupem času nabývají na vážnosti. Problém je, že to, co se rodině děje, je díky formě strašně odosobněné, takže zneklidňující atmosféra, která by měla pramenit z pocitu, že je v domě něco špatně, tu prakticky neexistuje. Když to hodně zjednoduším, tak je to po většinu času o poklidném rodinném životě, do kterého občas zabrousí z půdy magor a nepovšimnut zkontroluje ledničku či spící manžele. Dobrý nápad a nejspíš i dobré zpracování, protože ono toho asi o moc víc udělat nešlo, ale mě to moc nechytlo. 40%

Babi (2015)

Svérázná a dost protivná babča se snaží sehnat pro svojí vnučku peníze na potrat a čím víc lidí navštíví s prosíkem, tím častěji jí dohání minulost a nutí jí přehodnotit některé životní kroky. Spíš drama s komediálními prvky než čistokrevná komedie, které nepravidelně střídá fakt vtipné scénky s těmi, které diváka chytnou za srdce. Lily Tomlin je tady excelentní, talentovaná Julia Garner jí výborně doplňuje a potěší i vhodná stopáž, která z Babky dělá víc než stravitelnou jednohubku. 80%

Okupace (2015) (seriál)

Ani se příliš nedivím tomu, že Rusové protestovali. Ruské vojenské operace v seriálu do jisté míry kopírují jejich počínání na Ukrajině a to se Moskvě líbit nemůže. Nicméně v tomto případě nejsou za záporáky jen Rusové, ale i představitelé EU, která o ruskou pomoc požádala a Američané, kteří se po vystoupení z NATO nechtějí angažovat jinak, než mírnou diplomatickou podporou. Norsko tak zůstává samo a zatímco premiér se zoufale snaží najít mírové řešení, v zemi vzniká ozbrojený odpor, který nejenže tuto snahu hatí, ale zároveň posiluje ruskou agresi v zemi. Vychytané ve všech ohledech. Seriál ukazuje nejen úskalí mezinárodně politické scény, ale i vnitrostanickou rozháranost země na pokaraji okupace, složité operace tajných služeb či postoj médií. Není to o nějaké akci, alespoň zatím, ale především o dialozích, jejichž naléhavost se díky stále zoufalejší situaci stupňuje. Jedinou výtku nemám ani k hercům, takže z mého pohledu se jedná o jasnou 100% záležitost. Pevně doufám v další řadu.

Sün lung ťüe (2015)

Tak trochu jonesovská fantasy pohádka, která je sice vizuálně vymazlená, ale na mě to nějaký výraznější dojem neudělalo. Oni jsou totiž tyhle béčkové honby za poklady všechny na jedno brdo a jen zcela výjimečně se podaří někomu vybočit z průměru. A to se tady nestalo a tak chybějící invenci museli tvůrci nahradit přehršelem rozmáchlých efektů, které celkem záhy ztratily své kouzlo, nehledě na to, že u každého záběru má člověk pocit, že už ho někde viděl. Já mám navíc averzi k tomu asijskému komediálnímu přehrávání, takže mi to v několika ohledech nesedlo ani obsazením. Ale aspoň tu byla ta Kurýrova holka, na kterou se hezky koukalo. Každopádně celkově nic moc. 35%

Sensoria (2015)

Minimalistická strohá duchařina, která postrádá jak výraznější napětí, tak strašidelné momenty a k tomu je strašně předvídatelná. Nicméně v hlavní roli tu je celkem solidní herečka, obyvatelé paneláku jsou správně divní a především je tu hodně znát stará dobrá severská atmosféra a prospívá i rozumná stopáž. Snadno zapomenutelný lehký nadprůměr. 55%

Jeruzalém: Brána do pekel (2015)

Klasika. Do půlky se prakticky nic neděje, pokud nepočítám začátek, který dokázal docela navnadit. Ale jinak jen trojice Amíků různého stupně tuposti objevuje krásy náboženské metropole. Pak dojde k události, která všechny zúčastněné donutí prchat podzemím z Jeruzaléma a tam narazí na mocnosti pekelné. A právě v podzemí jsou tak dvy tři dobré záběry, které Jeruzalem chrání od absolutního odpadu. Jinak je to zase jen o trdlování s ruční kamerou a ječení. 15%