Baader Meinhof Komplex (2008)

Naprosto vynikající drama o vzniku RAF a o její první a částečně i druhé generaci, to vše proloženo dobovými záběry. Líbilo se mi, jak to bylo natočeno nezaujatě, takže čas od času mohl člověk k teroristům pocítit i jistou dávku sympatie a zejména pak k Ulrike Meinhofové fantasticky ztvárněné Martinou Gedeck. Zkrátka a jednoduše je vidět, jak dokážou jít Němci do sebe a nebojí se vyhýbat své novodobě historii, ať už je jakákoliv. Kéž by se podobné sebereflexe objevila někdy u nás. Alespoň právě na filmových plátnech. 95%

Luther (2003)

Pořádně zfilmovaný příběh o jednom z milníků křesťanských, a vlastně i světových dějin, dlouho chyběl a jsem rád, že se to Ericu Tillovi docela povedlo. Jsou zde vykresleny pohnutky, které vedly Luthera k sepsání 95ti tezí, poprask, které v Římě způsobily a i rozčarování nad tím, jak si jeho myšlenky lidé špatně vyložili a k čemu jeho učení, v některých případech, vedlo - asi tak by se cítil Jan Hus, kdyby se ocitl uprostřed kališnického běsnění. Luther je zde vykreslen poněkud idealizovaně a jeho boj s vnitřními démony mi připadal poněkud zbytečný, ale jinak oceňuji historickou přesnost. Joseph Fiennes, jakkoliv je fyzicky Lutherovi nepodobný, zahrál tuto postavu skvěle a upřímně řečeno teď bych si v Lutherově roli nedokázal nikoho jiného představit. Potěšil i Peter Ustinov v menší roli říšského knížete a samozřejmě české reálie. Další z filmů do hodin dějepisu. 80%

Čtyři bratři (2005)

Čtyři adoptovaní bratři se rozhodnou na vlastní pěst vyšetřit smrt svojí matky, která zahynul jakoby náhodou při loupežném přepadení. Aniž by znali videozáznam, tak okamžitě pojmou silné podezření, že jejich matka se stala obětí spiknutí a pak už je jen otázkou času, kdy všichni zainteresovaní začnou pikat za svoje viny. Čekal jsem pořádnou akční jízdu a dostal jsem tak trochu nedospělé akční drama s triviální zápletkou, u kterého jsem se v první polovině strašně nudil. V té druhé už to nabralo rychlejší tempo a děj měl spád, ale i přesto mi to pořád připadalo až moc béčkové a to vč. herců - samozřejmě kromě Marka Wahlberga, který zahrál jako vždy na výbornou, ale to bylo málo. 45%

Milionář z chatrče (2008)

Tak já nevim. Každý na to pěje ódy, ale mě to přišlo jako obyčejný romantický film s klasickým schématem a takových jsou desítky. Pro mě je zajímavý jen tím, že se odehrává v dnešní Indii a také se mi líbilo, jak byl věrohodně vykreslen život na ulicích tamnějších dětí. Toť vše. Zkrátka jak chudý synek ke štěstí přišel, vyrval princeznu ze spárů draka a nafasoval půl království k tomu. Rozhodně se na to dá koukat a neurazí to, ale že by mě to něják nadchlo originalitou, zpracováním či hereckými výkony, to se říct nedá. 65%

Nenávist 2 (2003)

Zvláštní mozaika složená z několika minipříběhů, které se v děsivých momentech vzájemně prolínají. Oproti původné jedničce to mělo delší stopáž a to tomu trošku uškodilo, protože těch prázdných míst je tam poměrně dost, ale na druhou stranu to bylo vynahrazeno větším počtem řekněme morbidnějších scén. Japonci zkrátka horory umí a po japonském hororu si většinou tu cigaretu na noční zahrádce raději odpustím, protože si nikdy nejsem jist, že tam na mě nevyskočí strašidelnej chlapeček nebo nedejbože zlá, plazící se holčička. 80%

Džuon (2000)

Sice jsem nedostal požadovanou porci lekaček, ale po celou dobu mi nebylo příjemně po těle, což se mi s železnou pravidelností stává u všech hororů z Japonska. A určitě na tom měla lví podíl i naprostá absence jakékoliv hudby, která k té podivné ponurosti hodně přispívala. Suma sumárum 80%.

Ivanhoe (1952)

Legendární příběh v parádním zpracování s krásnou Elizabeth Taylor v jedné z hlavních rolí. Co na tom, že dobývání hradu působí dneska legračně, tempo často značně kolísá a herci přehrávají. Tohle je prostě klasika, ať si kdo chce co chce říká.80%

Soumrak mrtvých (2004)

Tak trošku potrhlá zombie komedie, která si svým britským způsobem dělá legraci z těch zombie filmů, které se berou vážně. Ač se tu filmaři nevyhnuli několika zbytečným scénám, tak jsem se parádně bavil. A Simon Pegg umí. 70%

Apocalypto (2006)

Mel Gibson si zřejmě myslí, že čím více krve, tím lepší snímek, ale to se šeredně plete. Filmu rozhodně nelze upřít výbornou kameru a reálie, ale tím to pro mě končí. Povětšinou jsem se nudil. 40%

Amen. (2002)

Výpověď o laxním postoji katolické církve k vyhlazování Židů a tělesně postižených a také příběh o boji jedince proti nacistické vyvražďovací mašinérii. Ani se moc nedivím, že si katolická církev přála, aby se u nás tento film nepromítal.