• Romantický

Čas beznaděje (2014) odpad!

Jedným slovom, Hrôza! Od chabého scenáru, cez nudný dej, až po samotného hlavného "hrdinu" (ktorý sa však celkom reálne ponášal svojim alibizmom na väčšinu bezdomovcov). Myslím, že na tému bezdomovectvo by sa dal vytvoriť aj zaujímavejší a dramatickejší film... Inak, nič proti bezdomovcom (hoci si za svoj sociálny status často môžu úplne sami), ale doslova ma vytáča (či už v tomto filme alebo aj v realite) absencia akejkoľvek sebareflexie a snahy o to, aby sa vyhrabali z biedy. Ale mnohým asi vyhovuje, že sa štát o nich musí (bohužiaľ!) postarať, tak načo sa potom snažiť, keď môžu žiť na úkor štátu? Samozrejme, pod zámienkou bezďáckeho motta "niet čo stratiť". Zaujímavé, že na jedlo peniaze nie sú, ale na alkohol sa vždy nájdu. A čo tak si nájsť aspoň nejakú robotu (hoci aj podradnú) a tým pádom by nemuseli otravovať ostatných, aby im prispeli na život? Aha, zabudol som, že väčšina bezdomovcov nemá doklady, ktoré im asi boli odňaté zároveň s ich dôstojnosťou a sebareflexiou... A presne o tom bol tento film (a bohužiaľ je to dosť častý jav aj v našej spoločnosti). Vás to neserie? Lebo mňa áno, a veľmi! Preto Odpad...

Hlasitější než bomby (2015)

Divné... Námet síce veľmi zaujímavý, v podstate aj zápletka, ale ten poeticko-retrospektívny formát mi absolútne neimponoval. A to mám retrospektívne drámy celkom rád, lenže keď to má aspoň nejaký ucelenejší koncept a nie takáto miešanina - jedna spomienka sem, do toho prítomnosť, potom zas nejaká spomienka z úplne iného časového spektra - a napokon je z toho jeden obrovský bordel. Ale inak to mohol byť veľmi dobrý film, stačilo sa len trochu krotiť s tým poetizmom a časovo nekonzistentnou retrospektívou.

Skrytá válka (2015)

Popis k filmu znel nesmierne lákavo, a námet bol poňatý absolútne aktuálne. Bohužiaľ, realizácia tohto filmu nedopadla až tak úspešne ako som pôvodne očakával. Po dejovej stránke dosť nezáživné a aj toho thrilleru tam bolo dosť máličko. Postavy nevýrazné, spád biedny a celková dramatizácia dosť kŕčovitá. Atmosféra parížskeho predmestia by mohla byť poňatá tiež o niečo zaujímavejšie. Takže celkovo dosť sklamané, hoci námet bol plný potenciálu! Ak mám pravdu povedať, z prostredia európskeho džihádu ma oveľa viac (naozaj o veľmi veľa) bavili Four Lions - aj keď to bola skôr taká menej vážna satira (ale zato výborná!).

The Fundamentals of Caring (2016)

Fíha, tak toto som veru nečakal! Keď som si prečítal popis filmu o dvojici mužov - jeden deprimovaný citovo, druhý fyzicky vo forme svalovej dystrofie - tak som myslel, že to bude príbeh plný pátosu a emočného napätia. Ale kdeže, toto bol naozaj veľmi príjemný road-movie so svižnou atmosférou, ktorej dominovala dvojica postihnutých hlavných hrdinov. Tieto postavy s ironickým humorom a neustálym vzájomným doťahovaním boli pre mňa nesmierne sympatické a mnoho krát ma dokázali ich dialógy aj rozosmiať. Zaiste, film mal aj svoje smutnejšie fázy, ale celkovo to bolo dosť dobré a napokon veľmi milé prekvapenie. Dokonca aj Selena Gomez ma bavila (a to mi väčšinou skôr ide dosť na nervy).

Posedlá pomstou (2015)

Skvelo rozbehnutá zápletka, ktorá sa však časom úplne stabilizovala a film akosi prešiel do takej pasívnej fádnosti. K záveru sa to zas trochu otvorilo, ale na základe toho výborného začiatku so očakával oveľa dramatickejší film s početnými zlomami v deji. Ale napriek tomu treba vyzdvihnúť, že príbeh vôbec nešiel cestou plnou klišé, hoci sa to v mnohých situáciách dosť núkalo. Celému filmu dominoval motív pomsty, ktorý žiaľ úplne potlačil všetko ostatné.

The Bronze (2015)

Športové filmy si vždy rád pozriem. O gymnastike je ich teda málo-pramálo, tak to prostredie bolo vcelku zaujímavé. Aj keď tomuto filmu viac ako športová atmosféra dominovala skôr vulgárna vyhasnutá hviezdička Hope, ktorá zostala žiť kdesi vo svojej niekdajšej bronzovej aure. Postava Hope ma strašne bavila po všetkých stránkach - od vyjadrovania, cez správanie až po morálnu uvedomelosť v neskoršej fáze filmu. V závere sa dokonca do čisto komediálneho deju primiešalo aj nejaké to morálne posolstvo o charaktere, čo ešte viac zlepšilo tento film. V mnohých momentoch to možno pôsobilo celé dosť hlúpo a vulgárne, ale aj tak si nemôžem pomôcť, mňa to proste bavilo...

Drishyam (2015)

Tak toto by asi nevyriešil ani Monk! :D Parádna vec z Indie (hoci v poradí už 4.remake), ktorá ma bavila od začiatku až do úplného konca, a to aj napriek obrovskej takmer 3-hodinovej nádielke. Ale pri takýchto filmoch sa človek proste nenudí - presne takýto typ mystery thrillerov so skvelou zápletkou mám rád. 4-členná rodinka na čele s charizmatickým Vijayom bola nesmierne sympatická a veľmi som im fandil. Toho slizkého hajzlíka (myslím Sama), mi vôbec nebolo ľúto! Odporné mi bolo aj správanie policajných zložiek, ktoré vysoko zneužívali svoje postavenie. No zo všetkého najviac sa mi páčila tá hra na mačku a myš - neustály zápas medzi pravou a lžou na pozlátku dokonalého alibi, ktoré malo predsa len občas svoje trhlinky. Skvelý film, radosť sa na to pozerať = 5 hviezd!

Ishkq in Paris (2013)

Klasická Lovestory zasadená do najromantickejšieho mesta na svete. Z indickej produkcie by som však predsa len čakal niečo dramatickejšie, alebo aspoň menej klišovité. Táto schéma bola žiaľ do veľkej miery á la Hollywood, a keby nebolo toho Ishkqinho bloku a obavy, ktorá vyvrcholila v parkovej scéne, tak by to bol asi fakt čistý brak. Takto to dosiahol aspoň na priemernú úroveň, hoci Gaurav Chanana vôbec nemal charizmu na takúto postavu (taký Imran Khan by sa mi tam hodil isto viac), no aspoň Preity Zinta to ako tak vyvážila. Čo sa týka hodnotenia, tak niekde na hranici 2 a 3 * - ale za ten Paríž, na ktorý mám proste slabosť, to zaokrúhlim k tým trom.

Prem Ratan Dhan Payo (2015)

Príbeh zaujímavý, zápletka fajn, pointa pekná, ale to prevedenie ma nejako neoslovilo. Indické filmy zbožňujem, ale Salmanovi som akosi stále neprišiel úplne na chuť, hoci už ma zaujal vo viacerých rolách (najviac asi ako Brat Bajrangi). Čo sa týka Prem Ratan Dhan Payo, mne osobne to prišli dosť zdĺhavé a zbytočne natiahnuté až do takejto mamutej dĺžky (čo mi pri väčšine indických filmov vôbec neprekáža). Soundtrack ušiel - niektoré pesničky boli skvelé, iné zas naopak úplne slabučké. Prem Dilwale bola taká cnostná postava až mi to bolo občas nepríjemné (v reálnom svete by bol asi dosť sklamaní z nevďačnosti a egoizmu väčšiny ľudí). Scenérie kde sa film natáčal boli pôvabné, najmä pevnosť Kumbhalgarh. Vzhľadom na vysoké hodnotenia som čakal od toho oveľa viac, takže napokon len skromné 3*.

40 dní v poušti (2015)

Viacmenej filozoficko-poetický film. Námetovo to nebolo zlé, ale dejovo neskutočne strnulé a nevýrazné. V tom mori lyriky bolo tých dialógov naozaj veľmi máličko, a to je obrovská škoda. Najviac zo všetkého ma bavili rozhovory medzi Ježišom a chlapcom, to bola radosť počúvať. Kiežby sa to nieslo skôr v nejakej epickejšej rovine a s viac dialógmi. Ale asi bol režisérsky zámer to ponechať v takomto lyrickom tempe (bohužiaľ).