• Romantický

Doodlebug (1997)

Nerob iným to, čo nechceš, aby iní robili tebe :) Niekedy je asi naozaj lepšie nebrániť sa útokom - aby sa to náhodou potom nezvrátilo voči vám. Ale fakt vydarené, takéto iluzionistické filmíky vždy zaujmú.

Hra (1997)

Niečo ako The Truman Show, avšak v oveľa drsnejšom podaní. Po dejovej stránke vynikajúce. Ten spád a celkový náboj, ktorý to malo - to bolo normálne až (ne)uveriteľné. Miestami som mal pocit, že Nicholas je až prehnane paranoidný a už som len čakal, kedy sa z toho zloží. Bol to jeden z tých filmov, pri ktorých celý čas človek rozmýšľa čo je pasca a čo je len obyčajná zhoda náhod. Ale aj tak mám z toho po tom všetkom taký zmiešaný pocit, že čo ak by to proste celé nevyšlo? Veď stačila jedna chybička a zrazu sa z The Game mohla stať Game Over, resp. Life Over.

Křídla vášně (1997)

Nebolo to až také skvelé ako by som od filmu nominovaného na 4 Oscary očakával, ale bolo to v celku obstojné. Najmä scenár sa mi veľmi páčil, aj keď sa celý točil len okolo akéhosi milostného trojuholníku. Ale bolo tu množstvo pekných symbolov a vyznaní - len škoda, že tie vyznania boli vo väčšine prípadov len sladkými lžami na získanie Lásky. V jednom momente (cca v polke filmu) som mal pocit, že sa to celé zlomí a všetko sa razom otočí naruby - ale to som asi mal len nejakú fatamorgánu v mojej príliš živej predstavivosti. No za najväčší mínus považujem asi to, že film sa len veľmi pomaly rozbiehal a rovnako pomaly doznieval. Jadro príbehu odohrávajúceho sa na začiatku 20.storočia v nezameniteľnej atmosfére romantických Benátok bolo veľmi vydarené.

Na dno vášně (1997)

Trochu som sklamaný, pretože od Almodóvara vždy čakám niečo výnimočné, a toto mi prišlo tak trochu obyčajné. Vzhľadom na tie vysoké hodnotenia som naozaj čakal, že v tom bude viac drámy a najmä viac nečakaných zlomov v deji. Určite by tomu prospela aj nejaká retrospektíva v deji, lebo takto mi to prišlo celé až príliš priamočiare a nie až tak zaujímavé ako som pri Almodóvarových filmoch zvyknutý. Príbeh bol ale dobrý, pútavý, len ako som už povedal - chýbala mu väčšia dramatickosť a možno som očakával aj zákernejšiu pomstu ako "len" zvádzanie milovaných osôb. No a na záver som čakal isto niečo zmysluplnejšie, alebo pri najmenšom prekvapivejšie.

Otevři oči (1997)

Tak sen či skutočnosť? Priznám sa, že som sa počas toho filmu v tom dosť stratil a bol som z toho zmätený podobne ako César. Aj keď na konci sa to rúško tajomstva sčasti odokrylo, ale napokon to celé zase zahmlila posledná replika pred koncom. Sám neviem už čo si o tom celkom myslieť... Napriek tomu, že mystery filmy mám rád - v tomto som sa bohužiaľ stratil a nejako po skvelej prvej polovici to začalo pomaly upadať, za čo mohla sčasti aj samotná prehnaná dramatizácia a príliš prekrútený dej. Ale nevadí, určite to nebola strata času - bolo to zaujímavé a možno sa k tomu ešte v budúcnosti vrátim, možno keď si tú snovú realitu "prežijem" znovu, tak mi to celé dá zmysel... Inak, tá scénka keď oproti sebe v daždi stál on so znetvorenou tvárou a ona ako mímka - to ma normálne dojalo. Normálne mi je ľúto, že sa ten film nevyvíjal v rovine reálu, ale potom tam vošiel ten dej "vysnenej" nočnej mory.

Propadlí lásce (1997)

Zaujímavá romantická komédia, bohužiaľ s očakávaným koncom... Aj keď to vyzeralo všelijako, ale prekvapenie sa nekonalo. Oceňujem ale fakt, že to nebola klasická romantika podľa typickej šablóny, ale zápletku to malo vynikajúcu, vlastne aj dej dokázal človeka udržať v očakávaniach až do úplného konca. Pekne tu boli načrtnuté medziľudské vzťahy - túžba po návrate stratenej Lásky, ale aj túžba po pomste kvôli nečakanému rozchodu. Celkovo to však spravilo výborný dojem, a veľkým plus bol aj humor použitý v rôznych situáciach, a samozrejme aj celková pointa zobrazených vzťahov. Takže to bola jedna z tých lepších romantických komédii, hoci ten koniec nemusel byť až taký happyendový - ale aspoň to spravili štýlovo a nebolo to až také klišé. Je to tak na rozhraní 3 / 4 hviezdičky...

Byt (1996)

Výnimočný film, kde sa mieša minulosť s prítomnosťou, pravda s klamstvom a Láska s vypočítavosťou. Zaujímavo vytvorený scenár, aj samotné spracovanie, ktoré svojou štruktúrou tak trochu pripomína Shakesperove hry (obzvlášť Sen noci svätojánskej). Samozrejme mi to nedá neporovnať aj s americkým remakom Wicker Park - a musím uznať, že americká verzia sa mi páčila oveľa viacej, či už hereckým obsadením, lepšími dialógmi, alebo aj samotným spracovaním deju. Čo sa týka toho koncu - oba mali čosi do seba, ale popravde som neni spokojný ani s tým americkým, no ani s francúzskym (jeden príliš happy, druhý trochu nezmyselný). Každopádne v oboch verziách bola mojou srdcovkou Alice, aj keď bola svojim spôsobom tá najväčšia manipulátorka - ale z Lásky! No musím uznať, že Rose Byrne sa mi v porovnaní s Romane Bohringer páčila oveľa viacej, dokonca by som povedal, že bola takmer dokonalá.

Romeo a Julie (1996)

Ako by to vyzeralo s Romeom a Júliou keby žili v modernej dobe? ... Tak toto bol jeden z filmov, na ktorý som bol vždy dosť zvedavý, ale zároveň som sa ho neskutočne stránil dlhé roky. Až teraz prišla tá chvíľa a ja som si povedal, že Teraz alebo Nikdy. Vedel som do čoho idem, a bol som si vedomý, že celý ten môj krásny epický obraz Shakespearovho klasického príbehu Romea a Júlie bude týmto spôsobom zmodernizovaný - romantické lúky nahradili moderné pláže, staré altánky boli nahradené pumpami, stredoveké mestečko s kupeckými domčekmi sa zmenilo na metropolu s mrakodrapmi a meče sa zmenili na revolvery. Šialená moderná podoba Romea a Júlie ma svojim spôsobom zaujala, ale na starú dobrú klasiku naozaj nemá nič. Aspoň, že dejová línia bola dodržaná a aj množstvo nesmrteľných shakespearovských citátov odznelo v tomto filme. Nemôžem povedať, že by som bol z tohto nového spracovania nejako ohromilo, ale stálo to za pozretie. Luhrmann mal teda naozaj skvelú predstavu ako by sa príbeh R+J odohral na konci 20.storočia. Ale žiaľ, na klasiku som citlivý, je to tak na hrane 3 a 4 hviezdičiek (ale bližšie k trom).

El columpio (1995)

Asi niečo, čo zažívame každý z nás deň čo deň. Rozmýšľame, váhame, že čo je vhodné a čo nie, a napokon prichádzame o príležitosti, ktoré sa nám naskytajú a mohli by nám v podstate úplne zmeniť život. Každý to pozná - bez výnimky. Ale občas nájsť odvahu a prebiť strach býva naozaj veľmi ťažké. Ale čo ak by to odhodlanie malo za následok len sklamanie? A čo ak nie? Skvelo vystihnuté (len tie vnútorné monológy mi prišli miestami trochu podivné).