Hotel Continental (2023) (seriál)

Velmi příjemný přírůstek do světa Johna Wicka. Má to perfektní atmosféru osvěženou dobou sedmdesátek, podle které ten svět zprvu poznáte. Byl zvolen zajímavý formát tří dílů s větší stopáží, jenž místy může působit dost utahaně, zejména při druhé epizodě, která je takovým nezbytným přechodem mezi právě úvodem a finále. Z toho tedy plyne, že epizoda první je pěkně vystavěným startem, druhá pak spíše pomalejší a více o dialozích a finále je fajn vyvrcholení s hezky natočenou akcí. Jako celek dle vkusu, buďto bude nudit, neurazí, anebo moc potěší. Za mě však velmi povedené.

Flash (2023)

První celovečerní film a Ezrou Millerem jako Flashem se vlastně dost složitě popisuje. Čím vlastně je? Skutečnou esencí komiksových filmů, které nechybí zábava, takový svým způsobem origin či silné ústřední téma zabalené v blockbusteru. To celé pak umí doručit neironicky vtipné momenty, epičnost a emoce. Hlavní myšlenkou je doopravdy Barry a jeho vypořádávání se ztrátou matky a událostmi následujícími. Ezra Miller si skrz všechny minulé kontroverze dává tuhle takovou dvoj roli parádně. Tato záležitost má však několik vad na kráse. Film po celou dobu působí dost hravě a nápaditě a drží si dost rychlé tempo, což pak může někomu přijít až moc a zdá se to utržené ze řetězu. Hlavním problémem snímku je jeho vizuál, jenž se dá popsat čistě jako otřesný. Je tu pouze minimum hezky vypadajících scén, ale zbytek použitého CGI připomíná videohry z Playstation 2. Jako celek se však jedná o funkční zábavný komiksový blockbuster, který ve mně přes všechny své chyby zanechal ve výsledku dosti pozitivní názor.

Dungeons & Dragons: Čest zlodějů (2023)

Je to vlastně dost povedený fantasy blockbuster. Je to našlapané, akční a zábavné. Během záživného příběhu vyprávěným dosti originálním způsobem objevujeme jednu zajímavou lokaci za druhou. Je to film vycházející z DnD, tudíž tu byla jako neznalec hádám tuna všemožných odkazů, předmětů a bytostí právě z onoho ''dračáku'', takže jsem byl o tyto reference tak nějak ochuzen. Je tu pestré seskupení postav s různými vlastnostmi a dovednostmi. Ve výsledku se jedná o našlapanou dobrodružnou fantasy bombu, kterou si užijí i neznalci Dnd.

Smrtelné zlo: Probuzení (2023)

Hrůza a děs. Celý film je vystavěn ohromně nudně a sází na klasiku nynějších hororů, a to stopáž přeplácanou hlasitými jumpscary, které jsou spíše otravné a kolikrát působí dost komicky. Jako divák potom nevíte, zda to celé máte vnímat jako serózní horor a nebo komedii. V průběhu filmu nemáte jediný důvod mít jakoukoli starost o ústřední postavy. Jediné, co by se dalo tak nějak je pochválit herectví Alyssy Sutherland v době jejím posednutí démonem. Podprůměrný nudný horor.

Transformers: Probuzení monster (2023)

Smysl tohohle filmu jde absolutně mimo mě. Noví Transformers selhávají snad všude, kde můžou. Ani nemluvě o tom, jak to vypadá, na což už jsem měl svůj názor v době prvních ukázek. Jak je možné, že film z roku 2007 (Transformers) je vizuálně hezčí než film z letoška? On ten design vytvořen pro Bayovu ságu měl svůj důvod... Ten nový má za následek pak to, že to vypadá jak hodně drahý animák a ať už to byl číkoliv nápad, vypadá to prostě směšně a příšerně. Hlavní postava se tak nějak snaží, ale vše, co řekne je strašně na sílu a Anthony Ramos je pak zkrátka nezajímavý. Pete Davidson jako Mirage je ta nejotravnější věc filmové historie. Příběhově je to jednoduché a na pobavení budiž.

Oppenheimer (2023)

Po filmařské stránce naprosto perfektní dílo. Celá stopáž je prodávána skrz intimní atmosféru. Nolan zde perfektně zachází s barevným rozlišením scén, kdy pasáže z pohledu hlavní postavy jsou barevné a naopak scény, jež nejsou přímo z Oppenheimerova vnímání jsou pak černobílé. Zdejší dech beroucí práce s kamerou nám přináší mnoho intenzivních scén, ať už jsou to časté přiblížené záběry na Cilliana Murphyho nebo na zblízka zobrazené exploze podpořené poutavou hudbou tvořící dohromady parádní kinematografický zážitek. Film má kvantum postav s ''tříáčkovým'' obsazením. Atmosférické budování pak vyvrcholuje největším ''highlightem'' snímku, kterým test atomové bomby, jenž je po audiovizuální stránce zvládnut na jedničku. Oppenheimer je perfektní biografický snímek, kde všichni herci odvádí skvělou práci v čele s Oscarovým výkonem Cilliana Murphyho.

Tajná invaze (2023) (seriál)

Když si dá Marvel na čas, tak to přeci jen jde. Pro začátek to určitě není pro každého, záleží pouze a jen na vkusu. Za mě se však cca po roce od tragické She-Hulk: Attorney at Law jedná o záležitost, na níž mám velmi pozitivní názor. Tvůrci se zde nebojí silných nečekaných zvratů či řešení vážnějších témat, čemuž také napomáhají navzdory stále nízkému PG ratingu relativně drsnější pasáže. Zkrátka nás tu Samuel L. Jackson provádí velmi záživnou podívanou plnou prvků mysterióznosti, která přivádí pocit nedůvěřivosti všem možným postavám a působí to tak mezi Marvel projekty dost originálně. Samozřejmě se to nedá porovnávat s komiksovou stejnojmennou předlohou. Bohužel jediné, co seriálu tak trochu ubližuje je opět ten šestidílný formát, kvůli kterému působí finální epizoda urychleně a rozpadá se. Mimo to dostáváme moc povedenou věc.

Zaklínač - Série 3 (2023) (série)

Třetí série je oproti druhé, řekl bych značným zlepšením, což je svým způsobem smutné. Úvod je solidním startem sezóny. Následující epizody sklouzávají zpět k tomu, na co jsme byli tak nějak zvyklí dříve. Poté sledujeme epizodu, kde se velmi dobře pracuje s iluzí, uměním klamu a dost se tu zvedne očekávání. Druhá vydaná část pak otevírá našlapanou akční epizodou, po níž následuje jedem z nejsilnějších dílů série, kde si Ciri opravdu sáhne na dno a jde jí čistě o přežití. Závěr si drží kvalitně natočenou akci s pěkně vypadající choreografií a poutavými příběhovými arky. Je obrovská škoda, že jsme zde po takovém zlepšení viděli Henryho Cavilla naposledy.

The Walking Dead: Dead City - Season 1 (2023) (série)

Pro fanoušky The Walking Dead je to vlastně velmi fajn. Je to jednoduché a přímočaré s jedním takovým menším ''twistem'' ke konci série. Dynamika mezi našimi dvěma ústředními postavami je zábavná, což už jsme věděli z původního seriálu. V podstatě se tu v jejich vztahu otevře to, co jsme považovali s finální sérií The Walking Dead za uzavřené a místy to působí lehce vynuceně, ale když si jako divák počkáte, nakonec to přeci jen dává smysl. Nadšenci do této značky si to zajisté užijí. S otevřeným koncem přišlo samozřejmě oznámení druhé série, přičemž jen doufám, aby se nejednalo pouze o zbytečné natahování.

Star Wars: Vize - Série 2 (2023) (série)

Druhou sérii Star Wars: Visions bych nejvýstižněji nazval decentním zlepšením. Co zajisté napomáhá tomuto faktu je to, že už se nejedná čistě o anime, což uvádím jako anime fanoušek, jelikož to přináší jakousi diversitu a pestrost epizod. Dohromady tu pak máme díly průměrné střídající potom naopak epizody brilantní ať už po stránce vizuální tak příběhové. Pestrost animace a větší počet těch lepších epizod jsou pak důvody onoho zlepšení oproti první sérii. Celkově velmi fajn krátká podívaná.