• Krátkometrážní

Následky (2010) (seriál)

Velmi kvalitní seriál, který až realisticky dokáže divákovi nasimulovat, co by se stalo kdyby... A z každého dílu divákovi opravdu není moc dobře. Snad se ani jeden díl nikdy nestane realitou.

Fulmaya, děvčátko s tenkýma nohama (2013)

Ani ne dva měsíce po projekci a já už absolutně nevím o čem to bylo. Jak to začínalo, jak to probíhalo a ani jak to končilo. Asi to přecijen nebylo nic extra.

Osamělý jezdec (2013)

Celou cestu domů z CSFD projekce jsem nad filmem přemýšlel. Věděl jsem, že mě zaujal, ale také jsem věděl že některé aspekty mi nesedly. Pozitivní ale převládá. Osamělý jezdec skvěle kontrastuje od vážného westernu přes komediální akčňák k parodii na kvanta jiných filmů. Piráty z Karibiku začínaje, Vinnetouem konče a Zimmer vykrádá snad celou svou předchozí tvorbu. A skvěle. Rytmus Osamělého jezdce se víceméně nijak neliší od Pirátů. Od struktury filmu, přes vtipné hlášky a scény, až po zbytečné hlášky a scény. Pojetí filmu formou vyprávění starého senilního a fantazírujícího Tonta bylo podle mě trefou do černého, jelikož díky tomu mohl být děj jakkoli zmatený, přemrštěný a bláznivý, nicméně tak to prostě tenkrát bylo. Celkově to na mě působilo dosti promyšleně, dobře se na to koukalo a až na pár - zbytečnějších či delších - scén nenudilo. Při delším uvažování by se sice mohlo zdát, že právě ty, na první pohled, zbytečné a delší scény právě vytváří ty krásné kontrasty filmu, ale věc názoru. Jelikož podobnost s Pirátama není čistě náhodná, přebírá z nich i různé vtipné hlášky/narážky/scénky, bez kterých si již málokdo nedovede film s Johnny Deppem představit a kterých je tady na desítky. Za úplně nejlepší komediální scény bych označil ty s bílým ořem, které jsou krásně vybroušené, opravdu vtipné a naštěstí jich není málo. Snímek obsahuje i řadu dalších hlášek a scének, některé lepší, některé horší. To, že Deppovi podobné role sedí víme již dávno a zde proto působí "jako ryba ve vodě". Profesionální a přitom přirozený. Armie Hammer se mu rovnat nemůže, i když se o to dost snažil. Ostatní herecké obsazení je pro mě víceméně jen casting do počtu, jelikož Depp si z filmu udělal takovou menší one-man show, i když růžky více nebo méně vystrkují postavy Heleny Carter, Fichtnera či zmiňovaného Hammera. Kromě scén s bílým ořem, Deppa celkově a krásnými záběry kamer Bazelliho, člověku zůstanou po skončení filmu zaručeně vlakové scény, u kterých je nejen vidět co spolykalo nejvíce peněz, ale také, podle mě, na co byl kladen největší důraz při natáčení, jelikož hlavně ta druhá je promyšlená do detailu a na velkém plátně je to něco nádherného a, díky fantazii starého Tonta, i tak nereálně ujetého, až je to prostě super. Musím ještě zmínit dvě věci. Scéna s indiány mě velice zasáhla, jelikož mi připomněla dosti emocionální scénu z filmu Poslední samuraj (2003), a opravdu nechápu lidi kterým to v sále přišlo k smíchu. Stejně tak nechápu skoro celý sál pro smích při tom, když dehydratovaný a vyčerpaný kůň pošel. Ano, bylo to znázorněno velice odlehčenou formou a asi je to jen můj problém, jen ta scéna prostě pro mě vtipná není. Celkově vzato, Osamělý jezdec opravdu není špatný film. Má v sobě dosti skvělých momentů a kvantum nelogičností je díky stylu vyprávění vtipných a až i někdy nečekaných. Osamělý jezdec se tváří vážně, přitom hned záhy přinutí diváka ke smíchu aby následně zas na chvilku vypadal jak parodie. Pokud se Vám zdá, že můj komentář je všelijaký, tak je to správně, jelikož všelijaký je i Osamělý jezdec. Všelijaký, ale ne špatný.

Bling Ring: Jako VIPky (2013)

Obával jsem se toho, jak Coppola tuto kauzu pojme a musím říci, že pro mě dobře. Pomalejší tempo mi velmi sedlo, i když sestra zase čekala něco více akčnějšího. I když některé záběry mi přišly malinko zbytečné (např. záběr na Marca po zavření vrat) a rušily mi celkový dojem z filmu, tak jinak nemám větších námitek. Snímek probíhal přesně tak, jak jsem čekal. Jednu vadu ale měl. Čekal jsem, že Emma Watson bude mít roli Katie Chang a obráceně. Aspoň podle fotek a traileru to tak vypadalo a nakonec byla víceméně jen "ta druhá". V uvozovkách proto, že i přesto dokázala pro mě roli zahrát lépe než Katie (a celkově ostatní). Což je samozřejmé, jelikož Emma má za sebou 12 let hraní a pro Katie to byl debut (se kterým se poprala dobře). To, co jsem od filmu očekával, jsem dostal. Líbil se mi po stránce scénáře, režie - až na ty malé výtky - tak po stránce herecké. A neposlední řadě úchvatnou podívanou na šatníky a domy slavných. :) Chápu ale, že pro někoho Bling Ring mohou být ničím zajímavé. Prostě další průměrný film.

The Last Exorcism Part II (2013)

Jediná výhoda tohoto sequelu je v tom, že si už nehraje na nějaký rádoby autentický dokument. Jinak je to ale ještě větší nuda, než jednička. Když jsem myslel že filmu uběhla aspoň hodina, tak uteklo teprve 20min. Hrozně táhlé, snažící se diváka postrašit různými bubu obrazy, které stejně nefungují a divák je maximálně naštván, že do toho ticha mu do sluchátek řve nějaká kráva. O hlavní "hrdince" raději nemluvit. Těšil jsem se z každého záběru, kdy v něm nebyla.

Spring Breakers (2012) odpad!

Vypnuto ve 45 minutě. Netajím se tím, že jsem se na film koukal jen kvůli Ashley Benson, kterou mám rád z Pretty Little Liars. V tomto případě jsem se krutě spletl. Po otřesném začátku, kdy v rytmu DnB vidíme záběry z pláže, jak všichni paří, lejou na sebe a na kozy přítomných dam všelijaké pití (tyto záběry uvidíte ještě několikrát) se střihem dostáváme ke křesťance Seleně Gomez a pozorujeme další nudnou sekvenci záběrů. Aby toho nebylo málo, tak se na dalších 30 minut dostaneme do Teletubbies rytmu ve kterém slečny desekrát zopakují, že hrozně moc chtějí na prázdniny, pak že tu loupež opravdu udělají a nakonec že se jim z těch prázdnin opravdu nechce zas domů, že je to ráj, že je to neuvěřitelné a další tuna debilit. Prostříhané je to záběry jak paří na pláži (ano, jsou to ty z úvodu), na hotelu, na pokojích (samozřejmě s detailními záběry za třesoucí se prdele a kozy) a přitom volají domů maminkám a babičkám s tím, že je tam příště vemou také. WTF? Když už slečinky zabaví policie, začal jsem doufat v lepší další průběh. Bohužel. Na scéně se objevila ještě větší kreatura jménem Alien, který dalších 5min do slečen hustí, jaký je na ostrově gangster, jak má všechno v malíku, jak má peněz jako sviň a kdoví co ještě. Bum a záběr na další párty. Tentokrát ale ne s mladými lidmi, ale staršími černochy. A v tom momentu, i přes dobrou hudbu od Skrillex a Martineze, prostě končím a další průběh filmu mě naprosto nezajímá. Pokud se někomu tenhle druh filmu a zábavy líbí, tak prosím. Neberu mu to. Pravdou ale je, že kdyby v hlavních rolích byly méně známé či neznámé slečny, tak po tom filmu neštěkne ani pes, jelikož Harmony Korine toho také moc extra nenatočil a celkově je snímek hrozná nuda až debilita, která se opravdu jen tváří že je něco více než je. A to jsem si myslel, že nic horšího s pařícíma lidma než Piraňa 3DD být už nemůže.

Stoker (2013)

Vidím Nicole Kidman, u které krásně vzpomínám na snímek The Others (2001). Vidím Mia Wasikowska, která byla pro mě perfektní jako Alice in Wonderland (2010). A vidím, že snímek režíruje Chan-wook Park jehož I'm Cyborg, But That's Ok (2006) a další snímky patří nepopíratelně do síně slávy jihokorejské kinematografie. Protřepat, nemíchat a máme Stokerovi (2013), kteří jsou jak vybroušený diamant bez menší chybičky. Parkův rukopis je všudypřítomný, elegance Kidman je famózní a Wasikowska je nepopsatelná! Takový pocit, tlak na hrudi, jako když se mnou emocionálně zatočila scéna piánového dua, jsem neměl ani nepamatuji. Do toho celková atmosféra snímku, kterou jsem hltal každou vteřinu a nemohl se jí nabažit a ani k příběhu, a jeho zpracování, nemám sebemenší výtky. I když jsem od toho čekal naprosto něco jiného, tak genialita po všech stránkách a co nejdříve si to pustím znovu. Tohle se totiž jen tak nevidí.

Velký Gatsby (2013)

Velký Gatsby se mi tak líbil, že jsem na něm byl v kině 2x. Jednou ve 3D na CSFD projekci a poté se sestrou na 2D. Já tomuto filmu říkám: "Milostný trojúhelník roztáhnutý přes dvě hodiny zabalený do miliónových kulis." Nic více také Velký Gatsby není. Pokud tedy nepočítáme, kupodivu sympatického, Spider-mana. Od začátku mě Velký "DiCaprio" Gatsby prostě učaroval svým vizuálem, kamerou, hudbou, dosti sympatickým DiCapriem, který Gatsbyho zahrál na jedničku a i tím příběhem, který tak krásně zapadá do konceptu bujarých víkendových párty u Gatsbyho. Vypnout a jen si užívat. A já vypnul a jen si film užíval a s radostí si ho užiji ještě i doma. Klidně zase ve 3D i 2D, protože nebyla minuta, kdy bych se u něj nudil. Ani jedna! :) Velké překvapení pro mě s Dicapriem na které moc rád vzpomínám a plakát A1 mám již samozřejmě doma. Všem romantikofilům, kteří mají rádi nádherný vizuál Great Gasbyho jen doporučuji. :) http://vimeo.com/68451324

Temné nebe (2013)

Chápu, že někoho, či většinu, film zklamal. Nic extra nového nenabízí a jede víceméně podle klasické šablony. V domě rodiny začne strašit, otec nechce o jiných bytostech ani slyšet atd. atd. K tomu to ještě připomíná pár scénami Paranormal Activity a kdoví co ještě. Mě to ale do děje naprosto vtáhlo, postavy mi byly i sympatické a tak opravdu nebyl pro mě větší problém to prožívat s nimi, jelikož styl natočení a atmosféra mi prostě káply do noty a já si film jen užíval. K tomu několik psycho scén, super děsivý Šediváci a i zajímavý konec. Takže ve výsledku, proč ne? Na vrchol žánru to sice smutně kouká, ale i tak je to velmi slušný nadprůměr.

Světová válka Z (2013)

Tak jak Snyder udělal z Muže z oceli akční nářez monumentálních rozměrů, udělal Forster podle knihy Brookse z World War Z nářez zombie. Pryč jsou ty doby, kdy se oživlé mrtvoly šouraly rychlostí terénního šneka a celkově působily spíše komicky než děsivě (nehledě na oblibu herců se s nimi přetahovat). Nehledě na to, že člověk se do zombie změnil až za dlouho. Dnešní zombie jsou rychlejší skoro než Usain Bolt, při střetnutí s nimi aby si člověk skoro až neucvrnknul do gatí a mění se za pár vteřin. A hlavně. Jsou jich miliony! Tohle je nejhlavnější část filmu. Nic v něm není tak důležité, jako zombie, jejich vzhled a počet. Havarující vrtulník či letadlo dnes při 4235 tisících Kober 11 již nikoho moc nebere. Za to pohled na miliony zombie na velkém kino plátně je fascinující. Bez toho by totiž film byl vlastně o ničem, jelikož jen díky zombie jsou v něm akční, napínavé a hororové situace. Šlápnutí na sklo nic není, ale vědomí, že jeho zvuk by mohl přilákat desítky zombie, které jsou jen pár metrů ve vedlejší místonosti již krapet mění situaci. Ostatní scény jsou jen vata, někdy nudící někdy zajímavá, ale pořád jen vata. Musím ale uznat, že filmu cynický až černý humor opravdu nechybí a je velice vhodně a dobře použit. Pitta opravdu nemusím, a i když nezahrál špatně, nemohl jsem si na něj zvyknout, což je samozřejmě jen můj problém. Žasl jsem ale aspoň nad jeho regeneračními schopnostmi, kdy tržné rány mu do konce filmu zmízí a nezanechají ani jizvu. O konci filmu si myslím také cokoliv, ale nějak to prostě skončit muselo. Když neberu scény se zombie, tak film má slabých 30% a asi bych i znuděně v kině usnul. Díky ale akčním, napínavým a krásně hororovým scénám se zombie, kterých naštěstí nebylo málo, musím zvednout na 75%, protože jsem vlastně dostal to, co jsem od filmu čekal. Parádní zombie nářez, kdy nějaká ta vata je prostě nutné zlo.