• Krátkometrážní
  • Pohádka

Král dobyvatel (2005)

Ne úplně marný film, který vám poodhalí kousíček z thajské historie. Dobrodružný film o portugalském vojákovi, který v dětství přišel o otce a který ztroskotal u břehů Thajska, kde jej z otroctví vykoupí dcera vraha jeho otce. Poté se přidá k armádě svých krajanů, zachrání život thajskému králi a podaří se mu pomstít smrt svého otce. Další část příběhu je věnovaná jedné z králových konkubín, která se tajně stýká se svým milencem a chce uzurpovat trůn pro něj a pro sebe. Když odhlédneme od nesmyslů, jako jsou létající ninjové a občasné karate prvky, které zřejmě patří do řady asijských filmů, tak je to celkem pěkný exotický dobrodružný film, neřekl bych, že je to mizerné jak vyplývá z hodnocení na csfd.

Mikuláš a Alexandra (1971)

Úžasný film, který mne nikdy neomrzí. Režisér udělal dobře, že z tohoto tématu udělal tříhodinový film, protože tohle je tak obsáhlé téma, že stlačit to na 2 hodiny by byl zločin. Slabošský car Mikuláš II. nemá ani ponětí jak vládnout největší říši světa a nedbá na rady rádců, kteří to s ním myslí dobře, carevna která je původem Němka se v zoufalé mateřské situaci nad nemocným synem stále více vzdaluje realitě a veškerou moc získává opilý podvodník Rasputin, který si přízeň carské rodiny získal jen skrze hypnózu, kterou zastavoval carevičovo krvácení. Ten ve vládě a v armádě rozpoutává větší a větší chaos, Rusko prohrává, chudí lidé na všechno doplácejí, nejprve chtějí poklidně vyjednávat- když je před palácem zmasakrují, obviňují cara a hlavně carevnu s Rasputinem a chtějí odplatu. Carovi ještě ani nedochází, že už dávno ztratil moc a že není mnoho míst, kam by se mohl uchýlit do bezpečí, protože lidé žádají jeho hlavu. Uděluji 5*.

Stmívání (2008)

I když Twilight sága docela dehonestuje mytologii o upírech (ačkoliv by se našly zajisté i horší filmy) a dělá z nich jakousi teenagerskou záležitost, že děsně sexy a tajuplný kluk umí lézt po stromech lépe než Spiderman, umí létat, číst myšlenky a i když se ze začátku chová jak kr*tén, tak má prostě sex-appeal, řekl bych, že tenhle první díl Twilight ságy byl natočen nejlépe. Oproti ostatním dílům lepší práce s kamerou, kostýmy, líčení. V těch zbylých dílech jediný, kdo tam zachraňuje upírský glanc jsou přirozeně Volturiovi.

Jak Bůh hledal Karla (2020)

Z jedné strany zajímavý film o katolické diktatuře a fanatismu v Polsku, o tom, že zrovna Poláci se svou minulostí jsou ochotní tolerovat antisemitismus, na druhé straně mi přišlo, že český štáb se tam jel akorát znemožnit, sami ještě než vyrazili, tak nejenom že neměli dost finančních prostředků na projekt, ale ani neměli všichni do jednoho ujasněno, co že tam vlastně jedou dělat nebo hledat. Načež to celé působí tak, že to byl takový donquijotský projekt, sice to něco odhalilo, ale věci to v žádném případě nezmění (to musí Poláci sami, a to se nejspíš nikdy nestane) a natáčecí štáb byl převálcován katolickým fanatismem. A stejně jako u jiného Klusákova filmu Svět podle Daliborka si myslím, že tohle byl příliš snadný cíl, klást polským jeptiškám a matkám otázky, proč věří takovým nesmyslům, tvrdit jim že je tohle šílené, postavené na hlavu. Do Saúdské Arábie nebo Afghánistánu by s takovými názory a otázkami rozhodně natáčet nejeli.

Farmář hledá ženu SK (2010) (pořad) odpad!

Párkrát jsem v TV na tuto slovenskou verzi Farmář hledá ženu narazil v nočních hodinách. Bylo mi opravdu trapně za všechny zúčastněné. Důležitý poznatek - proč v těchto pořadech komentátor vše vysvětluje jak pro mentálně postižené, místo toho, aby dal více prostoru na mluvení samotným účastníkům? Nepředpokládá, že to diváci chápou sami?

Loď duchů (2002)

Dobře vymyšlený příběh, charismatický záporák s logickou motivací a zajímavými schopnostmi, titanicové prostředí opuštěné lodi, která se jednou objeví a poté zase zmizí, na které můžete vidět obrazy z minulosti. Pokud by člověk věřil tomu, že společnost od totálního chaosu dělí pouze deset jídel, pak ve filmu to kvůli zlatu zmákli za dva dny.

1492: Dobytí ráje (1992)

Krásný film, doprovázený božskou hudbou od Vangelise, nechť spočívá v pokoji. Dějově je to místy spíše pohádka, opravdu nelze s určitostí říct, jestli byl Cristoforo Colombo takový dobromyslný lidumil, který by domorodcům nezkřivil ani vlas. Přesto mne tento film baví, mám rád mořeplavectví, objevování, exotiku. V letech, jako byl natočen 1492 se točila kvalitní kinematografie.

Assassin's Creed : Lineage (2009)

Dodnes nechápu, proč se právě tento film nestal trhákem místo té trapnosti z roku 2016. Ve 36 minutách v sobě obsáhl víc kvality než dvouhodinový nesmysl. Je vidět, že to tvůrci dělali srdcem, velmi dobře.

Jestřábí moudrost (1989)

Mám tuto drsnou pohádku rád, je z ní cítit jasné poselství několika mouder. Že ne každý je zrozen být králem, že je častokrát obtížné rozlišit mezi tím, kdo se nám snaží upřímně radit a kdo nás radami vede do záhuby, že je potřeba umět si zvolit své "bohy" a nepaktovat se s takovými, kteří na vaši zemi uvrhnou zimu a promění vás v netvory, když uznají za vhodné. A také jak by řekl strýček Ben ze Spidermana "Velká síla vyžaduje zodpovědnost". A tak se stalo, že Kryštof, který nedlouho potom, co dle nevyhnutelné věštby zabil svého otce-krále a vymínil si Ubaldovu dceru za manželku, ze žárlivosti nad jejím útěkem seslal na své království zkázu, jen aby v ní zahubil uprchlou princeznu. Dávám 4*, bitvy ve filmu mohly být zpracovány lépe.

Pravý rytíř (2016) (TV film) odpad!

Rok od roku jsou české pohádky víc a víc dekadentní . Tato by se nepochybně mohla zařadit mezi špičku "odzadu". Vykradený a zdeformovaný příběh z pohádky Sestřička a princ ze snů, namísto původního odloučení a hledání své unesené lásky se zde Jan Komínek, který je mi svým pubertálním stále mutujícím hlasem sympatický jak klíště na pr...., jede v doprovodu svého negramotného avšak bojechtivého tatínka , kterého ztvárnil Lukáš Vaculík (což k jeho herecké historii bylo silně pod úrove) učit , jak se dělá pravý rytíř . Směšně až trapně působí černokněžník Jaromír Hanzlík , který si každou chvíli, kdy dostane záběr, neodpustí poznámku, jak ho baví podvádět a lhát , aby nám to po stopadesátém zopakování bylo už úplně jasný . Téměř všechny postavy se pitvoří, jediný , kdo si z této podivné sebranky zachoval důstojnost byla královna víl Táňa Pauhofová, ostatní důstojnější role nedostaly téměř žádný prostor v pohádce . Jak by řekla Simona Stašová "To muselo dát práci . Přitom taková blbost..."