Ratatouille (2007)

Při vší úctě k tomuto dílku vůbec nechápu to přemrštěné zdejší hodnocení. Vždyť je to jen atraktivně oblečený a mdle vyumělkovaný obyčejný animák, který nemá příliš čím oslovit dospělé, ani čím opravdu okouzlit děti.

Robin Hood (2006) (seriál)

Slaboučké zpracování slavné legendy trpící snad všemi typickými seriálovými nešvary nemajícími příliš daleko za plytkostí televizního Hercula či Xeny. Charaktery a chování většiny hlavních postav jsou nevěrohodné a nebudí žádný respekt. Robin je bačkora, který si nejvíce zakládá na tom, aby nikdy nikomu vážně neublížil a zbraně mu slouží zpravidla jen jako závaží do ruky k odrážení neobratných útoků šerifových vojáků. Šerif jako správný zloduch sice umí potrápit, ale jedná v nejrůznějších situacích prapochybně jen za cenu toho, aby byl co nejvíc zlý a divák ho neměl rád. Guy Gisborne sice posbíral trochu charismatu, jenže jeho postava s tím neumí nakládat; po celých 13 dílů křečovitě nepoužije jediný mimický sval a stejně prkenně kamenná a rádoby neprůhledná je celá jeho osobnost. Lady Marian je kapitola sama o sobě, z nesmyslně tupé hrdosti by se za Gisborna málem provdala jen proto, aby Robinovi ukázala, že je velká holka, která si nenechá mluvit do života. Ani celé prostředí, ve kterých se seriál odehrává, nebudí hodnověrný dojem. Komické oděvy a výstroj šerifových vojáků spíše než cokoli historického připomínají nepovedenou cirkusovou show. Čisté tvářičky a vyžehlené obleky Robinovy tlupy žijící v lese mají daleko k nevyhnutelné všudypřítomné středověké špíně. S akcí je to taktéž slabé, trochu skutečného dramatu se strhne až v samém závěru seriálu, no ale stejně je předem jasné, jak se vše potáhne, a skutečně k žádnému překvapení nedojde. Ve zkratce řečeno, od produkce BBC bych rozhodně čekal trochu lepší úroveň. Nostalgickou slzu v oku při tom zatlačíte při vzpomínce na starého dobrého Robina Hooda s Michaelem Praedem.

Rosamunde Pilcher - Rackové ve větru (1999) (epizoda)

"...Vydrží láska dvou mladých lidí tak těžkou zkoušku?" - O tu bych se nebál, ale zda tak těžkou zkoušku vydrží nervy každého trochu rozumně uvažujícího diváka, tím bych si tak jist nebyl.

Rozum a cit (1995)

Snímek se nese v určitém vážnějším duchu než jiné adaptace J. Austenové (Emma, Pýcha a předsudek), díky čemuž se příběh jeví poněkud realističtěji. Divák, který nezná předlohu, tedy dopředu tak snadno neodhadne, co se zde může dít a nemá záruku žádného happy endu či zromantizovaných klišé. To je na jednu stranu výhodou, na stranu druhou to tak dočista nesplnilo má očekávání. Těšil jsem se totiž právě raději na odpočinkovou romantiku než na vážné drama. Rozum a cit je tak trochu obojí a tak trochu ani jedno. K tomuto filmu se i přes jeho nesporné kvality zřejmě nebudu v blízké době znovu vracet. Zůstane v závěsu za zmíněnou roztomilou filmovou adaptací Emmy či brilantním ztvárněním Pýchy a předsudku.

Rychlý a mrtvý (1987) (TV film)

Vcelku zajímavý příběh i ucházející postavy. Ale třeba záporňáci (banditi), kteří pronásledují rodinku přistěhovalců (což je hlavní zápletka filmu), jsou jako zloduši divokého západu dost vyměklí - kromě silných řečí se samým vyhrožováním a spřádáním nekalých plánů se nikdy nedopustí takřka ničeho zlého, kvůli čemu by se na ně divák měl zlobit, být na ně nahořklý a přát jim spravedlivou odpatu, jak už to většinou s filmovými padouchy bývá. Takže když začnou padat první mrtvoly, člověku je jich skoro líto :-) Trochu smělé agresivity projeví až v samém závěru, kdy je stejně každému jasné, jak to asi dopadne. Skutečný Divoký západ byl však jistě divočejší.

Řád (1994)

Řád sám o sobě není vyloženě převratný a k dokonalosti mu chybí mnohé, ale rozhodně se jedná o neprávem zapomenutý filmový klenot, který svou kvalitou mezi českými historickými filmy ční velmi vysoko. To nejpodstatnější, o co ve filmu jde a co film nabízí (téma řešení morálních a lidských dilemat), je zde zpracováno skvěle. Vzpomněl jsem při sledování filmu na tento citát, který zápletku dokonale vystihuje: "Tam, kde je láska, nemůže být řád. Dokonalý řád by změnil svět v pohřebiště." (Anthony de Mello)

Samsara (2001)

Ukojit tisíc vášní, nebo zdolat jedinou?

Scény z manželského života (1973)

"Jsme citoví analfabeti. Víme všechno o těle, o zemědělství v Pretorii, a že čtverec nad přeponou = součet čtverců nad odvěsnami. Ale o duši jsme se nenaučili nic."... Povinná podívaná pro každý manželský či partnerský pár!

Sedm divů technické civilizace (2003) (seriál)

Zajímavý dokument s prvky dramatu, který metodou, jakou známe z moderních dokumentů, ovšem dobovými prostředky, představuje vznik sedmi významných stavebních děl (např. Brooklynský most, Panamský průplav atd.).

Sedona: The Spirit of Wonder (1998)

IMAX dokument pojednávající o historii a současnosti města Sedona v Arizoně či spíše celé tamější oblasti, která je významná především dávným hojným osídlením původními obyvateli Severní Ameriky. Proto jako vypravěč se nám hned na začátku představí jeden z potomků Indiánů hrdě recitující o zapomenutých časech jeho otců. Kromě standardní dokumentární přednášky uvidíme poměrně četné relativně zajímavě se tvářící dobové scény, u kterých jsem se ovšem nemohl ubránit dojmu, že působí značně vykonstruovaně a nevěrohodně, jako když oblečete neohrabané statisty do indiánských nebo kovbojských oděvů a natáčíte jejich nezdárné pokusy o demonstrace běžných osadnických činností. Vše tak postrádá jakoukoli dynamičnost a v porovnání s např. žánrově velmi podobným ale brilantním Grand Canyon: The Hidden Secrets nebo neméně povedeným Zion Canyon "IMAXového veterána" Kietha Merrilla je Sedona jen dětskou podívanou. Po obrazové stránce má však dokument zaručeně co nabídnout, dosytosti si vychutnáte úchvatné letecké záběry nad rozsáhlými kaňony, skalisky a prériemi nádherné panenské krajiny.