Nejsledovanější žánry / typy / původy

• Akční
  • Dokumentární
  • Animovaný

plakát

Maria Montessoriová (2007) (TV film)

Na podobných "životopisných" filmech, jako je tento, mě velmi mrzí, že vlastně nejsou příliš životopisné (příliš si vymýšlejí) a že je tedy nelze brát jinak vážně. Kromě jmen jistých postav a některých klíčových událostí nemůžeme film považovat za nic hodnověrného, díky čemu bychom se z něj mohli mnohému zajímavého naučit, než se z něj jen lacině pobavit. Je to velká škoda, neboť skutečně realistické ztvárnění života Marie Montessori by nebylo o nic méně zajímavější a poutavější než načančaný chuchvalec scénáristických fabulací. Přesto tento film hodnotím poměrně kladně. Nepostrádá totiž silné a srdečné momenty a prostřednictvím postavy Marie Montessori inspiruje a nabádá k nekonformnímu smýšlení a postoji k životu a ke společnosti (a samozřejmě k dětem a jejich výchově!).

Poslední Mohykán (1992)

Nestárnoucí klasika, která mě i po letech stále překvapuje svou ryzí dobrodružností, úchvatnými přírodními scenériemi, strhujícím příběhem, vybroušenými charaktery postav a přítomností jakési nedefinované moudré filozofie.

Ona (2013)

Velmi zajímavá látka, která přivádí k zamyšlení nad mnoha tématy. Zdánlivě je tu hlavní pointou fenomén zamilování se do operačního systému, avšak skutečná hlubší podstata se tu odráží v problematice zamilování se vůbec. Jaký je vlastně rozdíl mezi tím, když se Theodore zabouchne do umělé inteligence nebo kdyby se mu to v jeho podání stalo s živou ženou? V obou případech by bylo předem jasné, že ztroskotá. Tenhle film je především o lidské duševní (ne)zralosti, která o to více vystupuje na povrch, čím více se stává naše společnost odosobněnou a přetechnizovanou. A čím více hračiček na sebe budeme vymýšlet ve snaze "zjednodušovat" si život a vyhýbat se konfrontacím s nutností bolestivého duševního vývoje, tím více budeme žít jako mrtvolná individua pohybující se ve světě vyčpělých a prázdnotou skomírajících mezilidských vztahů.

plakát

Bible: Odhalená tajemství (2008) (TV seriál)

Trochu zvláštní slepenec pokusů o vědecké náhledy na několik vzájemně nijak spolu nesouvisejících starozákonních a novozákonních mystérií. Dokument se tedy jeví spíše jako tři různé filmy a nikoli jako tři díly jednoho pořadu. Přináší však shrnutí dosti zajímavých, rozumných a uchopitelných poznatků, o což pochopitelně jde především. Zejména co se týká záhady zničení měst Sodomy a Gomory - co všechno museli badatelé poskládat za střípky výsledků zkoumání, aby mohla vzniknout zde předestřená hypotéza - tak to skutečně klobouk dolů.

jOBS (2013)

Jobsovo oblíbené slovo bylo "měnit" a oblíbená fráze "měnit svět". Při vší úctě k jeho genialitě jsem přitom nepostřehl žádný náznak toho, zda se někdy vůbec hlouběji zamyslel nad tím, proč má takovou nutkavou potřebu měnit svět a co si myslí, že jeho vize měnění světu vlastně přináší. Jinými slovy, zda pokrok dle představ vizionářů à la Jobs, je něco, co my lidi a naše planeta opravdu potřebujeme.

Adoration (2013)

Upřímně řečeno, pro mě nejzajímavější, co mi tento film přinesl, bylo vyslechnout si názory mých drahých kolegyň v práci, kterým jsem film dodal. Jedna sympatizovala s těmi mladými fešáky i s jejich matkami, druhá považovala film za blbost, protože tohle se přece "nemůže vůbec stát". No a co já? Za mě to vyřkl francouzský název filmu: Perfect Mothers :)

Interstate 60 (2002)

Překvapení roku! Prvních 15 minut se vyvíjí v duchu zdání disneyovské tuctovky, jenže pak se rozjede neobyčejně originální smršť úžasných myšlenek a zvratů, které brilantním, osvěžujícím způsobem rozbourávají veškerá zajetá filmová klišé. Málokterý film umí přivést s takovou lehkostí a zároveň vážností k tolika různorodým zamyšlením a přehodnocením vlastního náhledu na svět, a to je zatracenně cenné!

plakát

Phoebe v říši divů (2008)

Herecký výkon malé Elle Fanning je něco, co si budu pamatovat ještě po mnoho dalších roků! Příběh je famózní, postavy přesvědčivé, scénář brilantní. Uvědomil jsem si mimo jiné, jak Alenka v říši divů je hluboce mystické dílo... Závěrečná divadelní scéna mě zcela nečekaně odnesla do takových duchovních výšin (či spíše hloubek), že veškerá slova ztrácejí na významu... "Však až vy se jednou zakuklíte a proměníte se v motýla, bude vám z toho taky všelijak."

Let Fénixe (2004)

Pokud je něco, co vévodí tomuto "klenotu", pak je to bezesporu neuvěřitelně stupidní chování většiny zdejších postav. Chvílemi to vypadalo jako Pán much odehrávající se na poušti, jenže těmto klukům není dvanáct, a to je ten průser. Zdejší hrdinové by udělali lépe, kdyby se radši na poušti uhádali k smrti - lidstvo by bylo ušetřeno jedné grupy nevychovaných, namyšlených a pro společnost nebezpečných spratků.

Správci osudu (2011)

Uf, neznám původní literární předlohu, ale věřím, že je dobrá. Zato tohle filmové zpracování trpí tak úzkoprsou suchopárností, až mě to přivádělo k smutku. Nebo že bych byl na takové oblbováky už moc starej? Kdo ví.