• Fantasy

V zajetí démonů 2 (2016)

Tak som sa po rokoch vrátil k tomuto filmu - kedy inokedy ak nie na Halloween :) - hlavne preto, lebo som nedávno videl Mníška 2 (2023)  a chcel som vedieť ako bude horor, v ktorom sa "zrodil Valak" fungovať oproti jeho dvom prequelom.  A ono to fungovalo aj teraz a rozhodne oveľa lepšie ako "jeptišky". Postupne budované napätie, zistenie, že pocit bezpečia vo vlastnej posteli je len ilúzia, skvelo vygradované finále a hlavne charizmatická Vera Farmiga - ktorej som jej prevedenie Lorraine Warren zožral aj s navijakom. Jednoducho James Wan tu zase odviedol skvelú remeselnú prácu a dokázal, že je macher na režírovanie hororov. Snáď len jedna nelogická vec mi vadila : duchovia nosia zubné protezy ? Akože vážne ? ?

Těla - Hodně staré (2023) (epizoda)

Po kúskoch sa divákovi odhaľujú nitky, ktoré spájajú minulosť s prítomnosťou a budúcnosťou. Bodies mi začíná miestami pripomínať nemecký Dark. Niektoré otázky sú zodpovedané, mnohé ďalšie sa však objavujú, predovšetkým, prečo niektoré postavy konajú tak ako konajú. Najväčším prekvapením štvrtej epizódy pre mňa bolo v akej časovej línii sa vyskytla Polly.

Těla - Vše má svůj čas (2023) (epizoda)

Príbeh sa posúva o malý kúsok ďalej. Podstatná časť deja sa odohráva v rokoch 1890 a 2023. Zdá sa mi to, alebo sa naozaj jedna - podľa všetkého kľúčová - postava vyskytuje vo viacerých časových líniach ? A teraz nehovorím o tom mŕtvom  . . .

Sestra II (2023)

Toto bolo moje tretie stretnutie s Valakom - po V zajatí démonov 2 (2016) a Mníška (2018).  Za mňa to však bol jeho najslabší výkon. Priznávam, že asi 2x so mnou síce cuklo počas sledovania - predsa len film aspoň produkčne zastrešoval James Wan, takže oproti iným "tiež hororom" ide stále o nadpriemer - avšak v rámci Conjuring universa fanúšik hororov očakáva viac. POZOR nasleduje SPOILER  : The Nun II. však sklzáva do klasických filomových klišé a nelogickosti- Maurice/Valak niekoľkokrát drží Irene pod krkom, ale vždy ju nakoniec nechá žiť,kým predošlým obetiam pritom bez milosti vykrútil krk. A čo mala znamenať tá koza, alebo čo to tam behalo, WTF?

Těla - Víte, kdo jsem? (2023) (epizoda)

Epizóda číslo 2 ma bavila menej ako prvá, stále si to ale drží slušnú úroveň. Dva dôvody prečo si pozrieť túto časť : I. uvidíte ako si človek odhryzne vlastný jazyk, II. zistíte, prečo autonómne autá - riadené počítačom v budúcnosti - nemusia byť až taká výhra . . .

Těla - Jste mrtvý muž (2023) (epizoda)

Originálna detektívna zápletka, ktorá kladie pred diváka základnú otázku : Ako sa môže to isté telo nachádzať v štyroch rôznych časových obdobiach ? Prvá epizóda ma skvelé tempo, mysterióznu atmosféru a záverečnú scénu, ktorá mi vyrazila dych.

Zvrácená (2021)

Keď sa človek ani raz nevydesí pri horore ( toto by som však skôr zaradil do kategorie hororová sr*čka ) a to dokonca ani keď ho pozerá sám o polnoci, tak to hovorí samo za seba. Samé klišé a tých pár "ľakačiek" bolo asi tak prekvapujúcich ako to, že sa po západe slnka zotmie. Pánovi Morganovi sa čudujem,že sa na také niečo dal nahovoriť. NEPOZERAŤ. STRATA ČASU.

Přátelé (1994) (seriál)

Tento sitcom jednoducho milujem. V mojom vnímaní existujú zlé seriály, dobré seriály, potom dlho, dlho nič a až potom su P*R*I*A*T*E*L*I*A  :)  Výborne napísané charaktery hlavných hrdinov, (ne)uveriteľné životné situácie, vtipné dialógy, ktoré bavia aj po rokoch a hlavne priatelia, akých by chcel mať v živote asi každý z nás. Nesmiem zabudnúť na skvelý slovenský dabing. Jednoducho kultový seriál, pri ktorom vždy dokážem zrelaxovať a ktorý funguje aj dlhé roky po tom ako sa s jeho výrobou skončilo. Čo je možno paradoxné - hlavne v kontexte toho ako výroba seriálov funguje v súčasnosti -  z môjho pohľadu je najslabšia úplne prvá séria, potom sa to výrazne začalo zlepšovať a latku kvality si sitcom držal vysoko v drvivej väčšine ďalších epizód. Veď napríklad jedna z najlepších častí - kde sa Joey učil po francúzsky-  bola až v poslednej 10. sérii.  Myslím, že jeden z dôvodov,prečo je seriál stále populárny aj dnes je to, že je tam veľmi pekne zobrazené to, čo sa v dnešnom svete vytráca - skutočné priateľstvo. Svet by bol krajším miestom,ak by sa ľudia častejšie riadili tým čo sa spieva v titulnej piesni I´LL BE THERE FOR YOU, CAUSE YOU´RE THERE FOR ME TOO.

Fabelmanovi (2022)

Steven Spielberg sa už navždy zapísal do dejin kinematografie, jeho najlepšie diela pozná snáď každý a jeho prínos asi nikto nemôže spochybniť. Tento jeho autobiografický počin ma ale absolutne nebavil a úprimne, nerozumiem prečo je tento film tak ospevovaný a dokonca získal Zlatý Glóbus. Lebo Spielberg  ? ?  Vadili mi : tie priblížené zábery na tváre hercov v štýle markizáckych Rodinných prípadov - už som len čakal kedy začnú postavy priamo do kamery vysvetľovať prečo sa chovajú, tak ako sa chovajú - extrémne nesympatická postava matky, "prekvapujúca" zápletka s manželským trojuholníkom, ktorá snáď nikoho nešokovala a hlavne premrštená stopáž celeho filmu. Dlhé, nudné, nezaujímavé .  Hviezdička navyše snáď len za vtipnú scénku v ktorej sa Sammyho frajerka pomodlila predtým, než mu strčila jazyk do úst  :)

Alma (2022) (seriál)

Len náhodou som na Netflixe narazil na tento seriál a zapol si to bez nejakých očakávaní. Z môjho pohľadu príjemné prekvapenie. Výborná mysteriózna atmosféra, sympatickí - neopozeraní herci, zaujimavý námet. Niektoré scény hlavne v prvých epizódach sa kvalitou doťahujú na duchárske horory. Dej sa postupne viac zamotáva, až po prekvapivý dejový zvrat v 7 časti, kde mi padla sánka. Žiaľ v posledných 2 častiach seriál stráca tempo a z kvalitného španielskeho drama-hororu sa miestami stáva "ukecaná španielska telenovela". Škoda, lebo potenciál to malo veľký . . .