Kingsman: Tajná služba (2014)

Totální nářez, co dělá z podobných filmů projekt studenta druhého ročníku umělecké školy. Šmrncovní, se slušnou dávkou akce, s přesně tou správnou porcí suchého britského humoru. Sice je to parodie na bondovky, ale s klidem angličana je to předčí. Scéna z kostela je pro mě památná stejně jako první shlédnutí Matrixu. Samuel L. Jackson se zhosil jeho role naprosto profesionálním výkonem, kterýmu role záporáka s hoperskou čapkou sedla. Tohle téma zdaleka nebylo vyčerpáno a myslím si, že Vaughn natočil snímek s potenciální možností začátku série, pokud bude ve správných rukou - což by v každým případě měly být ty jeho.

Jupiter vychází (2015)

Sci-fi pohádku od Wachowských jsem teda opravdu nečekal. Asi proto obsadili do hlavní role disneyovskou princeznu Milu Kunis, která se sem opravdu nehodí. Je to nudný, klišé na každém kroku a celkově to působí jako strašný mišmaš diametrálně odlišných filmů. Ta svatba jako by vypadla z oka Tima Burtona. Nestává se mi to často, ale i ta epická hudba mi přišla úplně mimo. Sice to vypadá krásně, snad s výjimkou oranžovýho filtru, ale grafika z mizernýho filmu dobrej neudělá. A toho sloního pilota si fakt mohli odpustit. Tu hvězdu dávám za to, že Sean Bean neumřel.

Labyrint: Zkoušky ohněm (2015)

Má to silnou atmosféru postavenou na charismatických zajímavých charakterech. V tomhle dalece převyšuje Insurgent a je o malý krok napřed oproti Hunger Games. Divák je držen v nevědomosti po celou dobu filmu, vlastně se toho moc nevyjasnilo ani na konci. Jak říkám, přidává to na atmosféře, ale ubírá to na celkovém dojmu trilogie, neboť druhý díl opravdu jako zkouška nevypadá. Knihy jsem nečetl, pouze ploty a porovnání. Některé kroky scénáristů jsou určitě filmovým přínosem, ale pohled na celý díl mě nechává rozpačitým.

Země zítřka (2015)

Za mě to má všechno. Epickou hudbu, orgasmický efekty, slušnou akci, silný charismatický postavy (konečně!) a koneckonců ani ten příběh nebyl žádná tragedie. A vlastně jsem se i párkrát zasmál.

San Andreas (2015)

Přírodo, tos nemusela. Není to až tak špatnej film, jenom prostě nemá co víc nabídnout, než kus adrenalinový jízdy. A navíc Dwayne Johnson nebyl moc drsnej.

Fantastická čtyřka (2015)

Důvod rebootu byl prý prostý. Chtěli F4 s moderním kabátem, která se víc dotkne dnešní generace. To se jím skutečně povedlo, má to hezký moderní sci-fi kabátek s cool mladýma hercema. Bohužel, charisma postav je oproti původní Čtyřce vážně bída. Opravdu se snažili nahradit Jessicu Albu a Chrise Evanse? Z toho ostatně vyplývá i absence nějakýho humoru, celkově to nemá vůbec duši nebo nedej bože hloubku. Nevím, proč ostatním vadí CGI, asi jsem nenáročný, ale mě se to audiovizuálně líbilo. Můžeme jenom doufat, že se zákeřné pohnutky Marvelu neminou účinkem a Fox se třeba vzdá práv na F4 a X-meny přímo jim do rukou. Ti by s tím dokázali něco udělat.

Špión (2015)

"Dvě hodiny jsem vyklepával hlavu do původního tvaru. Kruci, dvě hodiny!" - Kryton. Né ale teď vážně, co se fakt nepovedlo. I když to bych tu mohl zastihnout ještě pokračování v podobě prequelu, takže radši začnu tím, co se povedlo. Jason Statham, Rose Byrne a pár dalších scének. A tím jsem prosím pěkně skončil. Jsem si jistý, že teroristickým útokem v Paříži a označení Prahy jako drogové doupě (už zase) nebyla úmyslná narážka, že ne? Ale abych jenom nekřivdil, italský stereotypy pobavily. Nicméně tohle je vyloženě tragedie, občas si říkám, proč jsme doprdele nechali dojít emancipaci žen tak daleko. A přirovnávat Spy ke Kingsmenům, to je zhruba stejný, jako postavit show Pavla Novotného vedle Montyho Pythona.

Focus (2015)

Jsem tak trochu na vážkách. Focus nemá grády heistových kultů jako Ocean Eleven nebo Now You See Me. Jenže právě ta nadsázka, vcelku povedený humor a fakt, že se to celé neslo v takovým zvláštním klidném duchu, ve mě zanechává hodně příjemný pocit. Snímek nemířil vysoko, a i přesto, že mě velmi příjemně překvapil, mu plné hodnocení prostě dát nemůžu.

Rezistence (2015)

Mě ty aktuální postapo teen řežby nějak přirostly k srdci. Shailene Woodley nebyla tolik na pěst, jako v The Fault In Our Stars. Otázka je, jestli za to může její herecký výkon nebo scénář k její postavě Tris. Oproti prvnímu dílu ubylo romantiky, ale schytala to i atmosféra, která není tak silná. Ač se sice snaží, já jím to nebaštím. Cliffhanger je nicméně o třídu lepší. Celkově je pro mě Insurgent obrovským překvapením, neboť podle traileru to vypadalo na pořádnej průser a má očekávání byla kvůli tomu patřičně snížena.

Americký sniper (2014)

Lehce nadprůměrný životopisný film. Co ztratil na dost všední a předvídatelné lince, to získal na hutné atmosféře. A ta skuteně táhne celý film, že si ani nestihnete uvědomit ty jemné trhliny ve scénáři. Drama v celé své kráse, které se mimo jiné dotýká i problematice posttraumatického syndromu, kterou veteráni trpí.