Já, padouch (2010)

Krásný, roztomilý, po dlouhý době skutečně rodinný animák. I když mimoňové jsou jistou odnoží zelených příšerek z Toy Story, fungují dokonale. Ostatně v jedné scéně filmu byla patrná i parodie na ony zelené příšerky. Další animovaný film se skvělým dabingem, Jiří Lábus v hlavní roli byla parádní volba.

Blade Runner (1982)

Americký hrdina, čínské prostřední, japonská technologie, indická hudba, egyptský zaříkávač hadů, české Čapkovo slovo. Tak to teda ne. Viděno ve Final Cut, takže kvalitní zvuk i kvalitní obraz. Film je nechutně nudný, tolik hluchých a zbytečných scén jsem ve filmu ještě nezažil, doslova jsem se kousal nudou. Vadila mi ponurá a temná atmosféra, ale přeci jen, to byl účel. Co ale účel nebyl je naprostá nerealističnost chování jak lidí, tak replikantů. Ubíjelo mě to zaživa, těch WTF momentů, viz origami, líbání nebo vrchol všeho, kdy se Deckard plížil s pistolí k Rachel v jedné z posledních scén. Sci-fi odsud posud. "Světlá" místa tu ale byla a to poslední dvacetiminutovka, která ve mě vzbuzovala konečně nějaký emoce a vyvolávala atmosféru, takže jsem se necítil jako jeden z robotů. S označením kultovní celým svým srdcem nesouhlasím. Já tu žádnou filozofickou stránku filmu prostě neviděl. Pár okamžiků tu samozřejmě je, ale ruku na srdce, Matrix má v sobě víc filozofie. A to i té nechtěné, která tomu dodává kouzlo. Na druhou stranu kdo hledá, skutečně najde. Tenhle film je pro mě hořké zklamání. Jednu hvězdu dávám za jistou revoluci té doby. Ake kultovní sci-fi? Ani náhodou, nechápu, jak si to někdo může pustit podruhé. Asi bych usnul.

Pátý element (1997)

Besson, Milla, Willis, Tucker... Dobrý. Dle názoru většiny to Chris Tucker zkazil, já mam na to opačný názor. To on tomu dodal tu trochu dávky komedie, jakmile nastoupil na scénu, smál jsem se o 100% víc. Nicméně jde o velmi, velmi zvláštní film. Zvláštní hudba, zvláštní kostýmy, zvláštní povahy lidí, zvláštní ztvárnění zla... Zajímavý mi přišlo občasně spojení několika scén nezávislých na sobě v jednu a tu samou, viz "4x bravo!", časy bomb, atd. Luc Besson si opět potvrdil svůj významný post v mé oblíbené kinematografii.

Madagaskar 3 (2012)

Dost mě to nebavilo, zkusím tomu dát někdy druhou šanci.

Klub rváčů (1999)

Docela si dokážu představit dost inteligentně podprůměrných lidí, kteří vzali tenhle film za špatný konec a staly se z nich vesmírné opice. Pointa filmu není, že bychom se měli na ulicích řezat hlava nehlava, je daleko hlubší. Hází špatné světlo na demokratický systém, na věčnou a obrovskou debilitu lidí a na upadající mužnost. Tohle prostě NENÍ film pro ženy. Ukazuje několik aspektů naší nátury. Kdo je na dně, nemá co ztratit. Vysílá posleství nad každodenní všednosti majetně založeného člověka. Dává najevo, že deprimovanost je způsobená potlačováním našich potřeb, pocitů či pudů, které jsou v nás zakořeněny už od pravěku. Nadčasový film pro hodně generací dopředu. A bude hůř. Jinak po filmové stránce asi není co vytknout. Z kultovního filmu vzešel i kultovní soundtrack, ústřední dvojice herců a jejich bitky jedna radost. Ovšem jednu výtku bych měl. Do toho, jak vypadal celý koncept filmu, mi prostě neseděla poslední pětina filmu, kdy to spíš bralo akční rovinu, než dramatickou. A co mě skutečně znechutilo, byla detonace budov na konci, která byla digitálně zpracovaná tak odporně, že věrnější detonace byla snad i ve hře Doom po střelení do barelu.

Světová invaze (2011)

Plně symatizuju s Malarkeyho komentářem. Každopádně by lidé měli vyndat hlavu ze zadku a uvědomit si, co je na tom filmu vlastně tak dobrýho. Ta "třesoucí se kamera" tu má svůj účel, účel vtáhnout vás do akce stejně jako vojáky. Kamera podle mě udělala třetinu té naprosto všehorvoucí atmosféry. Druhou třetinu to za mě byl parádní DTS zvuk s basy tak vytříbenými, že se sypaly okna ve vytríně v mém pokoji naprosto totožně, jako se po výbuchu sypaly okna ve filmu. Nedokážu si představit, jak to vypadalo v kině a dost toho lituju. A za třetí, malá absence "klidných" míst. Film prostě gradoval od začátku až do konce, napjatě jsem sedě celý ty dvě hodiny. Vážně už mi tomu chyběl jenom popkorn a kola. Další, co mě chytlo za smysly, byly skvostné efekty a filmové triky, uvěřitelnost zničeného L.A. a orchestrální hudba. Hodně podhodnocený film.

Czech Made Man (2011)

Na české poměry kvalitní film, ústní projev hl. postavy se všema jeho slangovýma frázema tomu dodával ten správný šmrnc, díky kterýmu tohle dělá trochu netradiční film.

Gran Torino (2008)

Tady je opět vidět, jaká věková skupina se zde pohybuje. Tenhle film je dle mého názoru silně nadhodnocen a to kvůli režii a obsazení Clinta Eastwooda, který je starší generací právem oblíben. A teď ke kritice. Celou dobu jsem čekal na aspoň něco. V podstatě se zde nic neděje. Jednotlivé scény jsou sice provázány takřka dokonale, ale kruci, dyť já bych u toho taky usnul, kdybych neměl trochu jiný očekávání. Ale co, na asijský holky se kouká skutečně krásně, psychologická a ta hlubší úroveň filmu je zpracovaná precizně, a konec mě malinko dostal, takže já jsem spokojen.

Bláznivá, zatracená láska (2011)

Perfektní Emma Stone a Ryan Gosling. Jinak hezkej námět a hudba, Né úplně romanťák, takže to v uvozovkách snesou i chlapi.

Kráska mezi muži (2010) (TV film)

Dever to vystihl přesně. Film, při kterým jsem se nudil, i nenudil. A Hilary Duff to vytáhla na slabší tři *.