Angry Birds ve filmu (2016)

Dáme si něco na zob? V první řadě nutno vyzdvihnout vynikající dabing. Pánové Rychlý, Dolanský a Zavřel si to maximálně užívají a... je to znát. Vím, že jsem nedávno psal, že u animáků mi chybí ten "přesah" k vyššímu hodnocení. Ten tady není a přesto 4 hvězdičky? Zbláznil jsem se? Ne, jen jsem si užíval tu smršť vtipu, odkazů na hru, herce, filmy... Vlastně doteď nebylo úplně zřejmé, proč ti ptáci mají na zelená prasátka takovou pifku, ale teď je to nad slunce jasné. Prostě příjemný animáč na páteční večer, i trocha toho dojetí se najde (kdo by odolal stovce malých ptáčků s obříma očičkama) a kotel strhující akce. No a prasečí král s monoklem na konci, to je jasný vrchol filmu (tedy kromě jezírka moudrosti). :-)

Instalatér z Tuchlovic (2016)

Jak mám rád Vorlovy filmy "o nikom a o ničem", tady jsme si ale úplně nesedli. Nevadí mi Kohák, nevadí mi když se u komedie neplácám celou dobu do kolen, nevadí mi často těkavá kamera režisérova. Instalatérovi prostě chybělo něco navíc, než to co skoro všichni dobře známe. Každý má prostě v blízké či vzdálené rodině nějakého toho Koháka... ehm, instalatéra, který žije na vesnici a neměnil by. Na to nemusím chodit do kina.

Čapí dobrodružství (2016)

Zvykl jsem si mít u současných animáčů i zajímavý a nosný příběh, který zde prostě chybí... Je to plné gagů, vtipů to ano, ale chtělo by to mít i hlavu a patu. Skleněné "bludiště" a vlčí smečka mě ovšem dostaly.

Autopohádky (2011)

Příjemná pohádková mozaika tak trochu ala Fimfárum, rozšířená o naprosto nefunkční hranou linku. Nejvíc se mi asi líbil příběh o Víle a účetním (že by kvůli tomu poučení? :-D ), ale i příběh o rybáři je podaný hodně zajímavě.

Medvídek Rupert (2006) (seriál)

Nepovedená animace a nezajímavé postavičky. A ty přehnaně poučné příběhy tomu taky nepřidají, děcka to poznají...

Noc smaragdového měsíce (1984)

Když budete ze smutku, beznaděje, deprese a prostě z každé špatné myšlenky koulet kuličku, za řadu let možná vytvarujete něco jako tenhle film. Zhmotnění výše uvedeného v naprosto syrovém podání, bez jediného zbytečného slova, marinované v alkoholu, potu a dýmu, kalené nekonečnou sněhovou vánící... Bez špetky soucitu s divákem. K pěti hvězdičkám schází jen nemnoho, vadil mi například ten polák předabovaný Mrkvičkou.

Od vraždy jenom krok ke lži (1982)

Je to s podivem: atraktivní lechtivé prostředí lázní, vcelku neobvyklá a relativně zábavná zápletka a takový propadák... I ženská polovina herců se "povedla", zejména Veronika Freimanová a Dana Batulková (v jedné z nemnoha ryze filmových rolí) potěší. Problém tedy bude v kameře či scénách (nebo jak to nazvat) - oprýskaný bazén a plechová sauna to je tak odporné, až se na to koukat nedá. To samé platí o hercích. Když už si divačka nemrava měla přijít na své, rozhodně se tu neměli objevovat herci jako Michal Pešek, Oto Ševčík, Vlastimil Hašek či Jan Vlasák (ten radši není ani v seznamu herců...). Docela rád bych dal i víc hvězdiček, ale prostě to nejde. Ještě se tu rozepíšu trochu o příběhu, který je skutečně celkem povedený: Jde o to, že Pešek potřebuje potvrzení pro vysokou školu, že je dobrý kulturní referent v lázních. Primářka Božinová mu to ale nechce napsat kvůli incidentu, který na něj ale ušila Batulková, která se ho snaží uhnat do postele (či k oltáři, což je celkem jedno). Ta potom také finguje primářčinu vraždu, což se Peškovi sice hodí, ale neumí s nastalou situací úplně správně naložit...

Ztracená tvář (1965)

Film vpravdě démonický. Já se nestačím divit, co všechno se ještě mezi (pro mě neznámými) filmy z 60. let skrývá. Tento jsem nikdy neviděl a možná díky tomu jsem dospěl bez nočních můr. Famózní je tu jak Brodský tak Růžek, ale výborné postavy mají i Filipovský či Marvan. A konec konců, dobře zapadá i tvář Freda Delmara. Příběh je chytře vymyšlený a skvěle se na to dívá i díky zajímavým prvkům (reakce postav na vypravěče, hororové vize). Rozhodně důstojný předchůdce perel typu "Pane, vy jste vdova".

Andělé a démoni (2009)

Hanksův strnulý pohled už začíná zdatně konkurovat Segalově práci s mimikou. Andělé a démoni jsou mixem mezi dětskými zábavnými pokusy a strašidelnou pohádkou, udělaným pro dospělé. Přišlo mi to hloupé a nelogické, ale asi jsem nad tím až moc přemýšlel...

Žena pro tři muže (1979)

Jak je vidět, normalizace Papouškovu tvorbu zasáhla takříkajíc fatálně. Můžeme tu zahlédnout řekněme otisky prstů, které režiséra usvědčují, ale je to jen stín komediální snahy. Téma antiemancipace může být zajímavé, ale zkostnatělé pojetí a trhlý ženský element Lenky Kořínkové nedávají naději na zábavu. Nejlepší na celém filmu (tedy to co divákovi zůstane v paměti) tedy budou Wimmer s Konvalinkovou a mistři epozodních rolí Viktor Maurer či Vlastimil Venclík.