Noc nevěsty (1967)

Film napěchovaný symbolikou a myšlenkami řečenými i nevyřčenými tak intenzivně, že vyburcoval mnohé k nekonečným a bez slovníku cizích slov téměř nepochopitelným komentářům. Je to ovšem bezesporu dobře. Noci nevěsty nelze upřít naléhavost a fascinující je zejména tou lehkostí, se kterou onu tíživost cpe do chřtánu diváka sledujícího děsivě pochopitelný děj s dechem zatajeným a ústy otevřenými. Šťourání do období morálního rozvratu našeho národa ještě z pozice spoluodpovědných je bezesporu diskutabilní, nicméně stejně tak trýznivě potřebné. Ovšem málokdy je četba zdejších komentářů téměř stejně inspirativní, jako film samotný...

Velké trápení (1974)

Přehnaně patetické a z dnešního pohledu neuvěřitelné. Což je vlastně dobře. Každopádně způsob vyprávění je více nudný než smutný...

Hotel Transylvánie 2 (2015)

U prvního dílu jsem se dožadoval příběhu a když ve dvojce přišel, jsem trochu v rozpacích. Největší sílu mají zase strašidla a jejich kreace, vtipy, gagy, narážky. Ačkoliv je tu oproti jedničce přelidněno, nemůžu se rozhodnout, jestli je dvojka lepší jedničky. Rozhodně ovšem není horší.

Hledá se Dory (2016)

Postrádám hlubší smysl příběhu, nalezl jsem jen strojově přesně vykradení prvního dílu.

Anglické jahody (2008)

Válečné drama? No... Vyhodil bych válečný a dal bych tam komedie. Protože to jestli to je myšleno všechno vážně, je to na odpad. Překvapila mě účast Viktora Preisse, Niny Divíškové i cameo majora Zemana. Zklamaly mě herecké výkony i "příběh", tolikrát zmiňovaná Klusova hudba mě nechala bez emocí.

Smrt stopařek (1979)

Povedená kriminálka s drsnou atmosférou.

Advent (1956)

Velmi ponuré, skličující, depresivní... a nakonec rychlý dobrý konec. Ten mi trochu vadil, ale jinak hodně silný příběh, výborně natočený a dobře zahraný. To nářečí je sice takový eintopf, ale dá se přežít.

Stíny horkého léta (1977)

Ve své podstatě bezchybný snímek, který mě obšem příliš nebavil.

Prodloužený čas (1984)

Do dneška tabuizované téma, nebo spíš se o tom nikdo nechce moc bavit... Líbila se mě ta konfrontace drsňáckého neosobního necitelného prozápadního doktora Čepka, který chce pacientům diagnózu sdělovat se všemi konsekvencemi s hodným dědouškem socialistickým doktorem lidí Sklenčkou, který chce pacienty držet v blažené nevědomosti. Jak typické... Kdyby film více akcentoval osobní rovinu a vykašlal se na tu pseudofilozofickou, bylo by to klidně za pět *.

Newyorské mosty (2006) (TV film)

Velmi dobrý dokument o tom, že nebýt mostů, nebyl by New York. Nešvarem takovýchto dokumentů jsou milionkrát omílané záběry, kterým se ani tady nevyhnuli, přesto je informační hodnota nadstandardní. Zejména část o stavbě Brooklynského mostu je vynikající.