• Pohádka

Romeo a Julie (1996)

Po nějakých osmi letech jsem dala Luhrmannově verzi té nejklasičtější klasiky druhou šanci (nutno podotknout, že ze studijních důvodů). V živé paměti mám jak nádheru z roku 68, tak čerstvě přečtenou literární předlohu, a musím Luhrmannovi přiznat, že přes jeho neodmyslitelné stylizace se zas tak velkého hříchu nedopustil. Leo s Claire jsou boží.

Spalovač mrtvol (1968)

Před prvním zhlédnutím téhle klasiky jsem k filmu přistupovala s velkým sebezapřením, protože jsem si v československých černobílých filmech nikdy nelibovala. Dnes už plně oceňuji jeho kvalitu, a i když ho mezi svoje oblíbené nikdy řadit nebudu (co si budeme povídat, nejlepší je stejně posledních dvacet minut), minimálně za naprosto dokonalý výkon Rudolfa Hrušínského si pozornost určitě zaslouží.

Vyšší princip (1960)

Spoilery! Výkon Františka Smolíka byl omračující, hlavně v posledních minutách filmu. "Z hlediska vyššího principu mravního vražda na tyranu není zločinem." Nevěděla jsem, jak film dopadne, a mamka mi konec nechtěla povědět, takže jsem pořád doufala, ale jak stáli u těch rakví ("Ty rakve dělal táta."), konečně jsem pochopila, že dobré to už nebude. Pro mě nejlepší předrevoluční český film (nepočítám pohádky).

Pohádky na dobrou noc (2008)

Asi se vážně nebudu řídit názory na csfd. Protože potom jdu do kina s otázkou, proč jdu na film, který je zde hodnocen velice vlažně. "Pohádky na dobrou noc" mě ale příjemně překvapily. Hlavní komediální prvek je samozřejmě Bulva (pro neznalé: morče s vypoulenýma očima), ale zasmála jsem se i jindy. Příjemná oddychovka, při které zapomenete na starosti všedního dne.

Máj (2008)

Příšerné zklamání. "Kytice" se mi líbila opravdu hodně a na "Máj" (přišel do kin v den mých narozenin) jsem se těšila. Takže zaprvé: žádných 80 minut, ale sotva 70. Zadruhé: celou dobu nechápete, o co tu vlastně běží. A zatřetí: běží tu vlastně jenom o neustálé souložení. Takže až na hudbu od mých oblíbenců Support Lesbiens hnus. V rámci povinné četby jsem zdolala i předlohu. Mezi Máchovy příznivce se opravdu řadit nebudu.

Valentine (2001)

Spoilery! Čekala jsem zde vlažná hodnocení, ale až tak... jo, přiznávám, tvůrci hodně vykrádali "Vřískot", ale já asi začínám mít slabost pro Davida Boreanaze :). Počítejte s tím, že zrovna ta vaše oblíbená postava asi nepřežije, ale z toho si nic nedělejte, protože konce se dožijí jenom dvě. Dala bych 4*, ale konec byl naprosto dokonalý. Celou dobu jsem si říkala, že vraždí ON. Když se ale proti jeho lásce řítí postava v masce a on ji zastřelí (tu postavu, ne svoji lásku), tak jsem si oddychla, že nevraždí ON. Že by šťastný konec? Tak tam ti dva zamilovaní sedí, objímají se a JEMU kape krev z nosu, takže jsem měla pravdu. Byl to ON.

Telefonní budka (2002)

Strhující podívaná a životní role Colina Farrella. "Budka" vás udrží ve střehu od začátku do konce. A nemyslete si, že na konci si vydechnete, naopak. Jen ten hlas Marcela Vašinky v dabované verzi mi silně nevoněl. No jo no.

Kvaska (2007)

Příjemné obsazení nejen zpěváků (Emil z "VyVolených" jako zvukař mě mile překvapil), solidní písně. Nejlepší byl ovšem režisér :).

Duch (1990)

Do Patricka jsem se nezamilovala v "Hříšňáku", ale právě tady. Slaďák jako prase s nádherným příběhem, který prožívám mnohem víc, když jsem šťastně zadaná. Whoopi dokonalá (a geniálně nadabovaná paní Andresíkovou), scéna s keramikou nezapomenutelná.

Zkrocená hora (2005)

Po smrti Heatha Ledgera jsem se začala více zajímat o filmy, ve kterých hrál. Před nedávnem jsem měla konečně možnost zhlédnout i "Zkrocenou horu". Smekám před představiteli hlavních hrdinů, protože taková souhra těl i duší se jen tak nevidí. Přesto jsem pořád čekala na nějaký velký zlom. Samozřejmě, že přišel, já ale nebyla vůbec tak dojatá, jak při podobných filmových zlomech bývám. Navíc nějak nechápu, proč zrovna tento film získal 3 "Oscary". Já bych je dala maximálně těm, kteří nominaci neproměnili, a to Heathovi a Jakeovi. I přes některé nedostatky nakonec dávám 4*, protože pro Heatha mám čím dál větší slabost. Pozdě.