• Pohádka

Rekap (2019)

Film jsem si pro jistotu pustila rovnou dvakrát, abych si ujasnila, jaký měl režisér vlastně záměr. Ani to mi ale příliš nepomohlo a pointu bych si představovala v jiném provedení. Technicky ale na amatérský snímek opravdu na úrovni.

Hrátky s čertem (1956)

Můj děda tuhle pohádku miloval, mně ale byla její stylizace vždycky hrozně protivná. Než hlavní hrdina Martin Kabát a uječená princezna s Káčou, to už radši skvělí Vinklář s Rážem...

Divoká řeka (1994)

Přiznám se, že mě to od začátku chytlo. Sympatická akční Meryl s uťápnutým manželem a správně roztomile vykuleným synkem (malý Mazzello měl po "Jurském parku" ale úspěšné období!) musí bojovat nejen s přírodou, ale taky s dvojicí vrahounů. Jako bonus je navíc doprovázel krásný pejsek. Jak jsem řekla, chytlo mě to.

Píseň pro Rudolfa III. (1967) (seriál)

V rámci československé televizní tvorby a s přihlédnutím k historickým událostem (srpen 68) obdivuhodný počin. Přesto se mi jednotlivé epizody zdály příliš rozvláčné (na celovečerní stopáž to vážně nebylo) a bavily mě jenom určité fragmenty. Ráda si ale někdy zopakuji například díl třetí (populární zpěváci v rolích učitelů a "Podívej, kvete růže" Helenky Vondráčkové) nebo čtvrtý středověký.

Bajkeři (2017)

Snaha navázat na úspěchy "Snowboarďáků" a "Rafťáků" se moc nepovedla. Mišík mě baví v zábavných pořadech, ale hrát bohužel moc neumí. Mezi mladými "objevy" vyčnívá jedině Vojtěch Machuta v roli Fashion Alexe, zbytek osazenstva nestojí ani za zmínku. Postavy rodičů na zabití (Matonohu zvládám jedině jako Tomiho Paciho), závěr už bych zařadila do sci-fi žánru. Achjo.

Šéfové na zabití 2 (2014)

Teda že se budu bavit více než u jedničky, to by mě v životě nenapadlo. Ústřední trojice je samozřejmě pořád naprosto dementní, ale na rozdíl od "Pařeb" alespoň nemá psychopatické sklony (máváme Alanovi). Chrise Pinea jako náhradu za Farrella beru, Jennifer s Kevinem pobaví i na malém prostoru, snad jenom Waltz mohl získat větší úlohu. V koronových časech vynikající oddychovka.

Bony a klid (1987)

Jestli má být tohle nejlepší Olmer, tak už radši žádné jeho filmy zkoušet nebudu. Doslova nepřetržité omílání dvou songů od Frankie Goes to Hollywood mi celý snímek totálně znechutilo.

Dokud se tančí (2019)

Levan Akin natočil zajímavý vhled do kultury, která má svoje kouzlo, ale také striktní pravidla nedovolující jakoukoli odchylku. Zápletka filmu je vlastně velmi prostá. Hlavní hrdina Merab se už od dětství věnuje národním tancům, bojuje s chudobou celé rodiny a pohrdá nezodpovědným bratrem. Do tanečního souboru přichází nový mladík, Merab ho nejdřív vnímá jako konkurenta, postupně se s ním ale sbližuje. Homosexualita se ale v Gruzii vůbec nenosí... Upřímně si myslím, že z tak přitažlivého námětu šlo vydolovat o něco více, působivějších filmů s coming out tematikou jsem viděla hned několik. Minimálně jako seznámení s jinou kulturou na východě Evropy (tradiční jídlo, svatební obřady, všudypřítomný tanec) je to ale drama velmi slušné.

Fanfán Tulipán (1952)

Francouzská klasika, jejíž titulní hrdina a jeho chování mě spíše otravovalo než bavilo. Zlepšilo se to až se závěrečnou záchrannou akcí Adélky. A nejednou jsem si při sledování vzpomněla na "S čerty nejsou žerty".

Mrtvá zóna (1983)

Skvělá úvodní část a některé vize, průměrný prostředek, uspěchaný, ale dobře vymyšlený závěr. I tak by se dala shrnout tahle kingovka, jejíž předlohu bych si vlastně docela ráda přečetla. Na hororový thriller mi ale zkrátka chybělo více mrazivých okamžiků.