• Pohádka

Dokud se tančí (2019)

Levan Akin natočil zajímavý vhled do kultury, která má svoje kouzlo, ale také striktní pravidla nedovolující jakoukoli odchylku. Zápletka filmu je vlastně velmi prostá. Hlavní hrdina Merab se už od dětství věnuje národním tancům, bojuje s chudobou celé rodiny a pohrdá nezodpovědným bratrem. Do tanečního souboru přichází nový mladík, Merab ho nejdřív vnímá jako konkurenta, postupně se s ním ale sbližuje. Homosexualita se ale v Gruzii vůbec nenosí... Upřímně si myslím, že z tak přitažlivého námětu šlo vydolovat o něco více, působivějších filmů s coming out tematikou jsem viděla hned několik. Minimálně jako seznámení s jinou kulturou na východě Evropy (tradiční jídlo, svatební obřady, všudypřítomný tanec) je to ale drama velmi slušné.

Fanfán Tulipán (1952)

Francouzská klasika, jejíž titulní hrdina a jeho chování mě spíše otravovalo než bavilo. Zlepšilo se to až se závěrečnou záchrannou akcí Adélky. A nejednou jsem si při sledování vzpomněla na "S čerty nejsou žerty".

Mrtvá zóna (1983)

Skvělá úvodní část a některé vize, průměrný prostředek, uspěchaný, ale dobře vymyšlený závěr. I tak by se dala shrnout tahle kingovka, jejíž předlohu bych si vlastně docela ráda přečetla. Na hororový thriller mi ale zkrátka chybělo více mrazivých okamžiků.

Mrchožrouti (1984)

Jako můj první Belmondo (ano, ano, je to skutečně tak) bohužel žádná sláva. Válečná tematika obecně není můj šálek čaje, navíc jsem se dost nudila a nezdály se mi ani přechody mezi komedií a thrillerem. Tak snad příště.

Medvěd (1988)

Z úvodních scén jsem možná byla okouzlena, ale vzhledem k tomu, že jsem opravdu hodně citlivá na násilí vůči zvířatům, měla jsem s dalším děním ve filmu morální problém. Té medvědí (a psí) krve tam bylo prostě moc. Také mi vůbec, ale vůbec neseděly halucinogenní/snové sekvence malého medvíděte, které měl na starost "náš" pan Pojar. Přesto je fascinující, jak tvůrci dokázali vést zvířecí herce.

Úhoři mají nabito (2019)

Úhoři mají nablito aneb vůbec jsem nepochopila, o čem film vyprávěl, respektive spíš nevyprávěl. A to jsem tomu po trailerech fakt věřila.

Prci, prci, prcičky (1999)

"Co studuješ?" "Postmoderní feministické teorie..." "Krásná noc, že? Když přichází jaro, je to něco úžasnýho... vykuř mi ho, krásko!" Hodně dlouho jsem se téhle teenagerovské klasice vyhýbala, protože jsem byla přesvědčená, že je to prostě vulgární a primitivní hloupost. A světe div se, ono se jedná o vlastně docela roztomilou romantickou komedii se sympatickými mladými hrdiny.

Kostka (1997)

Svého času docela oblíbený malý levný horůrek, na kterém mi jeho lacinost ale trošku vadila. Úmrtí nápaditá (nejlepší stejně bylo to úplně první), postavy ale nesympatické. Takže takový průměr.

...a zase ta Lucie! (1983)

"Tak tady jste bruslili... kolem stromečku z formely... a jinak je maminka normální?" Za mě tedy od začátku do konce mnohem větší jízda než první část. Růžová 15 plná řemeslníků, Hrzán jako profesor Hartman... neviděla jsem ten film možná 15 let a některé scénky se mi zřetelně vybavovaly. Skoro 5*.

U mě dobrý (2008)

Stejně jako u Hřebejkovy "Nevinnosti" jsem měla pocit, že místo jednoho sleduji filmy dva. Ten první mě svým vyjádřením pomalu plynoucího života v zahrádkářské kolonii málem unudil k srmti, ale ten druhý, to byla taková pecka! Na současné české poměry nesmírně zábavná i napínavá záležitost. Tu čtvrtou hvězdičku jsem přidala s oběma očima přimhouřenýma, ale Polívkova parta si ji zasloužila.