Hunger Games (2012)

Záměrně jsem se téhle teen-pohádce vyhýbal a to hlavně ze strachu, že na mě vybafne další upíří sága jen v jiném kabátku. Ale jelikož to nebylo úplně šílené, ale jen pološílené, tak jsem byl vlastně mile překvapen. Nicméně můj šálek ranní kávy to není a nebude a na druhý díl se do kina nenechám zlákat ani s vidinou jakékoli odměny.

Kapitán Phillips (2013)

Tradáááá, Greengrass je opět ve svém živlu. Dostal se opět k látce na základě skutečného příběhu a znovu se pokusil natočit svůj filmový dokument. Nejde než složit poklonu a říct uhánějte všichni do kina. Tom Hanks si navíc jednoznačně řekl o nominaci na Oscara. Teda já bych mu jí dal. A takhle bych mohl pokračovat, jenže já mám jeden malinkatý problém. Je to takový ten pocit, že když člověk vidí něco naprosto fenomenálního, skvělého, krásného nebo dokonalého a přeci jen chce něco jiného. Je to jako s pohledem na překrásnou ženu. Je krásná, ale není pro nás. S tímhle filmem je to podobné. Je tak skvělý, že tu hranici přeskočil a začal padat zpět dolů. Greengrass je skvělý režisér a tohle opět dokázal, ale dokonalost není vždy to nejlepší. A potřeboval bych vysvětlit, jak pan režisér dělá to, že neznámí seriáloví herci hrají jako bozi. Já vím. Asi to bude výrobní tajemství.

Old Boy (2003)

Mnoho strhujících okamžiků. Ovšem zabalených do zvrácené honby za pomstou, která vlastně ... (nechci spoilerovat). Jak to říct, mám z tohohle jihokorejského běsnění nějak hořko v puse. Málo který film má v sobě schovanou tak obří beznaděj a smutek, tak jako právě Old Boy a na mě se to všechno přesunulo. Ten film není vůbec zlý, ale já dnes musím do hodnocení zahrunout i důsledek. Myslím, že kouknout na Old Boye znovu, bude trvat pěkných pár let.

Pařba na třetí (2013)

Po druhém dílu jsem si přál, aby trojka nevznikla. Avšak tušil jsem, že to přijde. Byl jsem, ale celkem zaskočen, když mi byl naservírován film, který už vlastně o žádné pařbě není. Je spíš ukázkou toho, co může způsobit, když znáte jednoho nenormálního šikmookého feťáka. Nedá se říct, že bych byl třetím pokračováním nějak zlášť potěšen, ale co je možná důležitější, ani mě to nenaštvalo. Myslím, že jako důstojná tečka za bláznivým životem Vlčí smečky to zafungovalo. Budu věřit, že to stačilo i tvůrcům. :-)

Šéfové na zabití (2011)

Nevím jak je možné, že při premiéře kolem mě tenhle film bez povšimnutí prolétl. Ale stalo se. Teď jsem to dohnal a musím říct, že jsem byl přijemně překvapen. Je sice pravda, že ústřední trio troubů mohlo hrát své role trochu lépe, ale jejich nahravači Spacey, Aniston, Farrell a Foxx byli famózní. Stačilo ještě trochu a mohla to být moje srdcovka. Nicméně, kdyby v USA vznikaly v žánru komedie na takovéhle úrovni všechny filmy, tak se nezlobím.

Apokalypsa v Hollywoodu (2013)

Něco do sebe tenhle pokus o apokalypsu má. Bohužel vtipné momenty pouze vyvážily ty trapné a hloupé. A ač se mi námět jako takový, tedy opravdové herecké celebrity při apokalypse, líbil, nikdo z nich se nechová, jak by se určitě v reálu choval. No mohlo to být o dost lepší, takhle je to jen průměrná komedie s několika skvělými momenty.

Xiang zuo zou xiang you zou (2003)

Přijemná podívaná. Člověk to sice nemůže brát vážně, ale když se mu na to povede nahlížet jako na pohádku, tak to funguje znamenitě. A jako musím uznat, že osud je pěknej zmetek.

Elysium (2013)

Už nikdy se nebudu těšit na film podle traileru. Jsem totiž zklamán, strašně zklamán. Trailer byl vyborný, skvělý, grandiozní a film je v prostřední pasáži nudný, postavy špatně napsané a celá idea filmu naprosto hloupá. Je krásné, že bohatí a chudí jsou rozděleni a žijí odděleně a někdo to chce zničit. Ale ono to tak ve skutečnosti není? Podle mě je a vždy to tu bude. Předsudek, že bohatí jsou zlý a chudí hodní (ne všichni), je jedno z nejhorších klišé v dějinách umění filmu. No nic prostě mě ten film štval. A to nepočítám akční scény, kde jsem zase vůbec nevěděl, co se děje, protože krom toho, že tam skáčou a poletují hrdinové filmu, tak s nimi skáče a poletuje i kamera. A kapitola sama jsou postavy zahrané Jodie Foster a Sharlto Copleyem. Třeba u Jodie bylo jediné zajímavé to, že na svůj věk má pěknej zadek. Takže plus filmu je akorát Matt Damon a suprové digitální zpracování. Ty dvě hvězdičky jsou jen z milosti.

Tenkrát na Západě (1968)

Tenkrát na Západě je něco nepopsatelného. Já totiž asi neumím ani slovy vyjádřit, jak úžasný a brilantní a mnou milovaný tenhle film je. Řeknu to asi takhle, film si neumím představit bez westernu a western si neumím představit bez Tenkrát na Západě. Když by se dnes někdo pokusil o to překonat tohle veledílo má smůlu, tohle totiž nedá. Co mu k tomu chybí? Tak zaprvé nevím jestli ještě existuje člověk jako byl Sergio Leone. On měl totiž až nadlidský cit pro dobro a zlo. Byl to totiž génius v tom ukazovat, že neexistuje černá a bílá je pouze šedá a né všechno dobro je dobrý a zlo zlý. Tak to prostě nefunguje a o tomhle mě i zde neustále přesvědčoval. A co je nejdůležitější, tak úspěšně. Další problém, proč už tenhle film nikdo nepřekoná je Ennio Morricone. Vlastně se dá říct, že husí kůže mi po zádech chodí jen při představě soundtracku, nemusím ho ani slyšet. Z mého pohledu je to nejlepší soundtrack všech dob. No a pak je to ještě jedna důležitá složka. Jsou to Fonda, Bronson, Robards a anděl Claudia Cardinale. Byl by problém vyrovnat jednoho toho herce. Najít pak čtyři je čístá utopie. Nyní už stačí dodat jen, že je to nesmrtelná a neokoukatelná klasika. A navíc prakticky nestárne, škoda že lidé co ji dělali ano.

Dredd (2012)

Utra mega drsný Karl Urban a ultra mega hustí vyvrhelové v ultra mega nechutné budoucnosti. Dredd si mě získal až tak v půlce filmu, do té doby a to hlavně zásluhou neustálých slow motionů, to byla tragédie. Ale postupem času celý snímek nabíral dech. Takže nakonec to bylo fajn, ale po první půlhodině jsem to chtěl vážně vypnout. Je dobře, že jsem to neudělal.