Propast (1989)

Je to 35 let co do kin šel, ve své době, jistě velmi očekávaný film Propast. Tři roky od Aliens si James Cameron, připravil látku asi nejbližší jeho srdci. Akční Sci-fi pod mořskou hladinou. Ed Harris šéfuje podmořské ropné plošině, laboratoři, v jejíž blízkosti měla jaderná ponorka amerického námořnictva blíže nespecifikovanou nehodu. Námořnictvo požádá Harrise a jeho team, aby prověřily, zda v ponorce náhodou někdo nepřežil, zároveň posílají na plošinu team mariňáků, aby případně zajistily jaderné hlavice. Rozhodně nic neprobíhá hladce a uvěznivší pod vodou postupně zjišťují, že z ponorky se nejspíše nevrátily sami. Svíravá atmosféra, ohromné napětí, dík Cameronovu mistrovství člověku záleží na postavách. Perfektně natočené, nápadité, na dobu úžasné triky, které skvěle fungují i dnes. No já se bavil skvěle i po letech. 90%. // Velmi doporučuji povídání o natáčení. MovieZone Live Speciál: Propast

Zápisník alkoholičky (2024)

Sedím si tak v kladenském kině Hutník a těším se na začátek projekce. Rozhlédnu se po sále a zjistím, že jsem tam já, ještě jeden chlápek a jinak asi 40 žen. Je to spíše film pro něžné pohlaví, to je asi pravda. Jak těžké je zvládnout závislost, jak těžké je, vůbec si přiznat, že alkohol už není zábava, ale problém. Dan Svátek natočil silný příběh, důležité téma, o kterém se v naší zemi moc nemluví. Tvůrci společně s filmem vytvořily projekt, Ženy s odvahou, který se problematice věnuje podrobněji a lze tam najít i pomoc. Je pravda, že zajímavé je spíše téma, než samotný film. Tereza Ramba předvádí výkon, kterým si jistě řekne o nějakou tu nominaci. Natočené je to zajímavě, jsou tam pěkné nápady, ale trochu se to celé točí v kruhu, je to předvídatelné a malinko prázdné. Bodíky navíc dávám za hudbu. Silných 60%

Kumpáni smrti (1961)

První film Sama Peckinpaha a musím říct, že mě úplně nestrhl, nicméně mistrovství a směr pana režiséra se tam již dá vytušit. Nesourodá tříčlenná skupina desperátů, kde je cítit zvláštní napětí, má v plánu vyloupit banku v městečku kde nikdo neví, co je za den, prostě nemají kalendář. Právě v moment, kdy se chystají na akci zjistí, že je někdo předběhl. Přestřelka s bandity dopadne tragicky, zemře při ní chlapec a nechtěně ho zastřelí “muž v klobouku” Brian Keith. Zdrcená matka (Maureen O’Hara) chce jediné, pohřbít syna vedle jeho otce, někde na území Apačů. Nikdo z města nechce zoufalou, nicméně odhodlanou, ženu doprovázet. Směs svědomí a možná i chtíče svede na nebezpečnou cestu strůjce tragédie, jeho kumpány a tu nebohou ženu, jež veze mrtvého syna na dostavníku. Já se s nimi na tu cestu vydal a byly tam moc fajn momenty, bez kompromisů, zajímavě vymyšlené a budované. Bohužel jako celek to na mě úplně nefungovalo a až na Maureen O’Hara, která mi přišla fajn, to herci teda úplně netáhnou. 50%

Kill Bill 2 (2004)

Pomsta je pokrm, který se nejlépe podává za studena. Vyvrcholení cesty blond bohyně (Uma Thurman). Přímé pokračování první části, tedy dále jdeme po cestě pomsty. Zní to banálně, ale vůbec není. Tarantino natočil stylově dva odlišné filmy, střídá žánry, odkazuje na filmy starých mistrů, chvilku je to černobílé, chvilku animované, prostě strhující zábava. Samozřejmě, jak jsme u Tarantinových filmů zvyklí, hudba perfektně dokresluje atmosféru tohoto dvojdíla. Mohl bych se tu dlouho a hutně vypisovat, analyzovat, srovnávat, ale to jistě již učinily jiní a kvalifikovanější než jen pouhý fanda. Za mě jasné. 100%

Kill Bill (2003)

Stará láska nerezaví. Quentin Tarantino je můj asi nejoblíbenější tvůrce a všechny jeho filmy mám velmi rád. Kill Bill vol.1 je první část příběhu o pomstě. Bývalá členka elitního komanda zabijáků, úžasná Uma Thurman, se rozhodne žít normálním životem. Těhotná se chystá vdát, ale bývalí kolegové radost nemají a připraví nevěstě krutý svatební dar. Po velmi dlouhé době se probere z kómatu, ale rozhodně paměť neztratila. Odhodlaná, rozzuřená se vydává na cestu pomsty se svým dokonalým nástrojem, samurajským mečem, a zábava začíná. Strhující příběh, perfektně propracovaný, natočený, prostě Tarantino. On přesně ví, co chce. Ví, co chce filmem říct a jak to chce říct, a tak to prostě udělá, ať se to někomu líbí, nebo ne. Úžasný zážitek i po letech. 100%

Nedělej vlny (2024)

Nedělej vlny, zařaď se do lajny, nezkoušej věci měnit, nebo něco zlepšit, budou z toho jen problémy. François Civil tentokrát odložil kord a chopil se třídní knihy a rovnou musím říct, že mě ten pán opravdu baví. Mladý, začínající učitel Julian (Civil) je plný ideálů a rád by ve své třídě dělal věci jinak. Každý zná takového učitele. Snaží se být žákům spíše přítelem, průvodcem, být jim nablízku a snaživé, spolupracující odmění klidně třeba kebabem. Narazil a narazil tvrdě. Dávno nežijeme v době, kdy je pro žáky a rodiče učitel autoritou, respektovanou osobou, člověkem, kterého se i trochu bojí. Stačí vlastně málo, nakřáplé “teen” ego, manipulace s nesmělou spolužačkou a pan učitel je najednou obviněn z obtěžování žačky, je mu vyhrožováno, respekt většiny kolegů a poslední zábrany žáků jsou pryč. Teddy Lussi-Modeste odvedl vynikající práci a natočil kousek, kde jsem tu opravdovost, tu šílenou situaci pěkně prožil s hlavním hrdinou. Inspirovaný skutečnou událostí, skvěle zahraný, výborná kamera, hudba, a i když tématem není film úplně pro mě, dost jsem si ho užil. 80%

Zatracená krvavá láska (2024)

Drobné nadšení na začátku a pak celkem pád. Mladá, talentovaná režisérka Rose Glass spolu napsala a natočila film, odehrávající se na konci 80ých let v nějaké díře v Novém Mexiku. Lou (Kristen Stewart) se stará o fitko a hned v první scéně ze sebe pěkně shodí masku „Hollywoodské tvářičky“. Jackie (Katy O'Brian) je dívka, velká dívka, která cestuje na soutěž v kulturistice, a tak vznikne „osudové“ setkání, láska na steroidech, a to doslova. Drogy na růst svalů pochybného původu začnou s Jackie dělat nepříjemné věci a film se začíná rozjíždět.  Bohužel, rozjede se až příliš a někam, kde se to se mnou velmi míjelo. Ta první polovina filmu byla moc fajn, pěkně budované, takové špinavé retro, explicitní a bavily mě herecké výkony. Na to konto musím ještě zmínit Eda Harrise, otce Lou a pořádného hnusáka, který jak kdyby vypadl z GTA V. Nicméně, příběh mě nestrhl a vlastně ano, je to taková jedna, lehounce nadprůměrná mise v GTA. Po chvilce je jasné, kam to bude směřovat a přesně to tam jde. Samotný závěr mi přišel až nechtěně směšný a shodil celý film hodně dolů. Namlsán, ale nakonec přejeden. 50%

Půlnoční kovboj (1969)

Často se tu rozplývám nad výkony herců. Voight a Hoffman ve filmu Johna Schlesingera jsou vskutku fantastičtí. Další drahokam ze 70ých let Hollywoodu. Oscar za nejlepší film, režii a střih, který je opravdu vynikající. Texaský naivka a trochu buran Joe (Jon Voight) se vydává do New Yorku, něco zažít a vydělat. Slyšel v radiu, že znuděné a neuspokojené paničky čekají „jen na něj“ a budou mu rády platit za jeho služby. Důvěřivý chlapec bloudící drsným velkoměstem, postupně zjišťuje, že nepůjdou věci úplně podle plánu. Putování mezi mrakodrapy mu přivede do cesty Rica (Dustin Hoffman), chromého a nemocného podvodníčka, bezdomovce a společně se pokusí vytrvat, přežít a zvládnout nelítostné město. Po neúspěšných pokusech vydělat nějaké peníze se Ricův zdravotní stav rychle zhoršuje a jediným východiskem se mládencům zdá cesta ze zamrzlého New Yorku do tepla, na Floridu. Film je to krásný, plný emocí, úžasně nasnímaný a sestříhaný, s pěkným hudebním podkresem. Herecké výkony geniální a já asi nemám co vytknout. 100%

John Wick (2014)

Chad Stahelski a David Leitch jsou původní profesí kaskadéři, a to je příslib minimálně skvělé akce. K tomu charismatičtí Keanu Reeves, Michael Nyqvist a to vše mi dohromady dalo fajn strávených 101 minut. John Wick je legenda mezi zabijáky, toho času na odpočinku. Láska jeho života umírá na těžkou chorobu a truchlícímu Johnovy dá naději poslední dárek od zesnulé manželky. Pes Daisy. Co čert nechtěl, nebo chtěl, John a jeho nový kamarád se připletou do cesty partičce mužiků, “Vorů v zakoně” (Volů, v tomto případě). Wick dostane nařezáno, Daisy je ublíženo a je jisté, že pro bývalého elitního zabijáka s přezdívkou Baba Jaga to není uzavřená záležitost. Co na tom, že tatínek Josepha (Alfie Allen), který udělal tu chybu a Wicka rozzlobil, je opravdový mafiánský boss, který ví, kdo proti němu stojí. Co dál dodat. Akce, akce, akce, brutální, krvavá, nápaditá. Ano, Reevs má totální “plot armor”. Ano, scénář (Derek Kolstad) není nijak přelomový, prostě klasický “revenge movie”, který si na nic nehraje. Zajímavě představuje svět nájemných zabijáků a hodně mě bavilo, jak si John dává opravdu záležet, aby nikdo nepřežil. Klidně pár kulek navíc, pro jistotu. Pěkně to šlape, žádná věda, čistá žánrovka a jsem celkem zvědavý na další díly. Velmi silných 70%