Návrat lužické divočiny (2013) (TV film)

Dokument opravdu velmi pěkný, Němci poslední dobou dotahují na zejména vynikající BBC. Zde jde o "doplňkový" díl cyklu Krásy divokého Německa, který je zase součástí širšího cyklu - "Krásy divokého ..." Pokusím se iniciovat, aby sem byly zařazeny části zmíněných cyklů a také třeba související dok. Návrat vlků do Německa, který s částí tohoto dokumentu koresponduje.

Do hlubiny 2 (2009) odpad!

Mám důvodné podezření, že to je natočené na objednávku tv Nova, která to i odvysílala. Přesně to zapadá do jejich "dramaturgie filmových pokladů". Divím se, že to nemá nejméně Oscara za scénář, kameru střih ... Ale, abych byl fér. Existují samozřejmě i ještě horší sajrajty, tak tu jednu * odřenou přes svářečské brýle ...

Velké bitvy 1. světové války (1999) (seriál)

Tento rozhodně zajímavý a solidně zpracovaný seriál nám nyní, v roce 2014, připomíná smutné výročí, 100 let od vypuknutí 1. sv. války, tzv "Velké války", jak byla pojmenována, když boje konečně utichly a lidstvo nepředpokládalo, že by se nějaká obdobná hrůza ještě někdy mohla opakovat. Leč, opakovala a netrvalo to ani tak dlouho, tedy bylo zavedeno "číslování velkých válek". Více času mi zabralo pátrání po serózních datech k seriálu, než jeho nahrávání, ale nedopadlo to uspokojivě. U nás ho nyní dává Prima ZOOM, ve světě je vydán i na nosičích, ale tam se totiž setkáte většinou s jinou distribuční úpravou, spojenými epizodami, když u nás běží (v jiné distrubuční úpravě procudentů) v podobě vždy dvou částí dělených, ale tématicky vlastně k stejné události v širším pohledu. U nás tedy 6 epizod ve formátu 4 : 3, s názvy: 1) Poslední křížové tažení (originál: The Last Crusade) 2) Porážka na Gallipoli (Our Own Wooden Horse) 3) Ofenzíva na Sommě (Here Comes Kitchener's Army) 4) Krvavé léto na Sommě (Friends Are Good On The Day Of Battle) 5) Bitva u Passchendaele (The Salient) 6) Moře bahna (We're All In It) Pro ty, kdo by chtěli zkusit zapátrat lépe než já - produkce je "Ed Skelding Productions", © Tyne Teens Television Limited, 1999.

Hitlerovi poradci (2004) (seriál)

Tento velice dobrý a zajímavý dokumentární seriál u nás odvysílala a nyní reprízuje tv Barrandov. Můžete sledovat dojímavé osudy nacistických zločinců, jako von Brauna, Porscheho, Jodla, Speera a Kruppa, kteří "vlastně Hitlerovi a nacismu vůbec sloužit nechtěli" ... Jsou to paradoxy dějin a historie. Bez zločince von Brauna by Američané zřejmě tak brzy na Měsíci nestanuli, kdo ví, zda by bez Porscheho dnes bylo automobilového gigantu s hlubokými nacistickými kořeny, VW, vystavěného z nakradeného majetku obětí a na otrocké práci vězňů koncentráků a totálně nasazených, když tisíce zaplatily životem a kterému "dal za hubičku" náš bolševik Dlouhý fabriku založenou obrozenci L&K na vzdor Němcům ... Pořadí 5ti dílů, cca 51 min., formátu 4:3, se zdroj od zdroje liší, ale jde o dokumenty z produkce ZDF, a ta uvádí toto: 1. Wernher von Braun – The Rocket Man (u nás: Wernher von Braun - raketový inženýr) 2. Ferdinand Porsche – The Engineer (Ferdinand Porsche - konstruktér) 3. Alfred Jodl – The Officer (Alfred Jodl - generál) 4. Albert Speer – The Architect (Albert Speer - architekt) 5. Gustav und Alfred Krupp – The Weapons Builder (Gustav a Alfred Kruppovi - zbrojaři) Jako stránku k seriálu bych doporučil: http://zdf-enterprises.de/en/catalogue/international/zdfefactual/history-biographies/hitlers-managers/hitlers-managers-1#.U-0cGKNIPtN

Clona (2014) (seriál)

Jedna * za Vicu, na nic jiného se v tom koukat nedá. První díl ještě nějak scénáristicky, tou "zápletkou" šel, ale co nám předvádí dál, to je opravdu nehorázné.

Drive Angry (2011) odpad!

Myslím, že Cage má chvíli vystřelené jedno oko, v dalším záběru druhé, pak zas to první, jako na železničním přejezdu. Duchaplné dialogy, výborný scénář, opravdu perla ..., takovou sra_ku neuvidíte každý den ...

Transport z ráje (1962)

Pro některé méně znalé doplním, že natáčení nacistického propagandistického filmu v Terezíně je skutečnost, ten film tam skutečně vznikl a byl i hojně využíván a některé jeho sekvence bývají k zahlédnutí i v některých dokumentech týkajících se holocaustu, nacismu, 2. sv. války apod.. Terezínským transportům se věnuje několik dokumentů, a to i z posledních let. Děj filmu se opírá o skutečné reálie a má tedy i vysokou historickou hodnotu zejména pro mladší generace, které třeba ne až tak dobře doposud znají fakta a souvislosti.

Po Královské cestě s profesorem Františkem Dvořákem (2008) (seriál)

Procházka středem Prahy, kudy kráčely dějiny a kde lze najít nádhernou přehlídku historických stavebních slohů, s naučně populárním, příjemným výkladem prof. Františka Dvořáka, která potěší nejen milovníky historie a dějepisu, ale i architektury a Prahy, jako takové. Některé segmenty by měly být vysílány i jako reklamy, např. připomínka proradných, úplatných pražských konšelů, jejichž hlavy byly sťaty. Některé tyto velmi dobré myšlenky by tedy měly být připomínány i současným darebákům, jako i veřejnosti, aby se obdobného průběhu práva domáhala. Měli bychom navázat na tradice našich předků ...

Život savců (2002) (seriál)

ČT po letech opakuje tento skvost mezi přírodopisnými dokumentárními cykly a znovu se dokáži dívat a opět si to užívat. Poklunu zaslouží tradičně vynikající a kultivovaný výklad a projev Davida Attenborougha, ale i celý realizační tým. Je nevděčné a smutné, že neberou miliony filmových star, nechodí po červeném koberci. Pro mne ale jsou "hvězdami" zasloužícími obrovskou úctu a obdiv. Myslím, že by se dalo ještě dlouho psát o tom, jak fantastický seriál to je, jakou poklonu všichni, kteří se na něm podíleli, zaslouží. Zkrátím to a řeknu jen, že se opravdu hluboce klaním a každému, kdo má nějaký cit pro přírodu, chce o ní vědět více, vidět, co běžně opravdu jen tak neuvidí, jen a jen doporučit a určitě to je krásný námět k tomu, vzít si děti třeba na klín a užít tento fantastický materiál s neobyčejnou poznávací hodnotou společně.

Nebožtíci přejí lásce (1972)

Přestože se v tehdejším Československu již několik let utužovala normalizace, jistě díky šikovnosti českých dramaturgů a nákupčích, se tento báječný film objevil i u nás. V tehdejší Československé televizi jsem ho tak viděl jako mladý kluk a vychutnal stejně jako moji rodiče. Jak bylo zvykem u všech dobrých filmů, krásné hlášky, které, v době normalizace a ve vynikajícím dabingu nějakým zázrakem prošly až na obrazovky, jsme si přeříkávali i ve škole, jako např. "Řecko je víc vlevo" - "No, to ne! Dokud jsem na ministerstvu zahraničí." - apod.. Film má výborný scénář, báječné, úsměvné dialogy, nepochybně i zásluhou našich tehdejších špičkových herců, kteří propůjčili postavém své hlasy, pana Brabce, paní Maciuchové, pana Kopeckého i dalších a podtrhli tak výkony svých zahraničních kolegů. Je to příjemná a milá, inteligentní zábava, která ve svém žánru romantické komedie patří k vrchlu a zřejmě jen tak ani v budoucnu nebude překonána, a proto jsem si ji nyní, při uvedení nezkrácené verze, znovu rád vychutnal. Přestože mnozí mladí a rádoby "znalci umění" se mnou zřejmě nebudou souhlasit, nic to nezmění na tom, že ani po více než čtyřech desítkách let snímek nic neztratil ze svého půvabu a, dle mého, patří do zlatého fondu kinematografie.