Počítání mrtvých (1999)

Kdosi tu napsal, že to je nuda o ničem. S tím nemohu souhlasit. Je to o bezpečí ulic plných šťastných lidí "v zemi největších svobod a nejrozvinutější demokracie". Jinými slovy - snímek, kterým já říkám - realita americké snu. Fim sice ní nijak oslnivý, ale svůj rozměr má, právě v té výpovědi, jak mnohé vypadá bez těch růžových skel brýlí, která neukazují všechny mladé, krásné, úspěšné a bohaté, ale realitu toho, co zdaleka není menšinové, čeho tam mají opravdu dost a co tak kontrastuje s tím, že stále strkají rypák do věcí jiných zemí, když např. i nám opakovaně vyčítají zacházení s hnědočechy. Ten typický příklad toho, jak má doma někdo mrdník, ale bude horovat a i zbraní podpoří ty ideály a hodnoty všemožně po světě ... Je to sociální drama, které sotva může pobavit a těžko lze vidět každý týden, ale svoji výpovědní hodnotu má.

Sbohem, pane profesore! (1969)

Je až neuvěřitelné, jak málo hodnocení tento úžasný film tu má. O to pozoruhodnější je, jak vyrovnaná jsou. Předřečníci už tu mnohé vyjádřili, film je skvělý v několika rovinách. Jednoznačně zlatým písmem zapsaný do zlatého fondu kinematografie. Přivedl mne sem snímek jiný - Společnost mrtvých básníků, který většina tak opěvuje, ale pro mne byl zklamáním. Možná proto, jak ho jiní vynášejí, dalo mi to laťku snad až moc vysoko a film tam nedosáhl - nedosahuje. Nepřijde mi nijak nadprůměrný. Zato "Pan Chips", zde těch 5* nestačí. Jistě se najdou i takoví, co se mnou souhlasit nebudou, zejména z řad oněch, co stojí před nějakou mazaninou na plátně a chválí a chválí a až po vernisáži se zjistí, že byl azavěšeno vzhůru nohama ... - tedy, mohou se mnou nesouhlasit, ale to je asi tak vše, co mohou dělat. A vám, kteří si rádi opravdovou kvalitu užijite, film skutečně doporučiji.

Krycí jméno U.N.C.L.E. (2015)

Šarmatní humor a nadsázka, rámovaná výbornou atmosférou 60. let, díky kvalitní výpravě, jako krásná dobová autíčka a podobně, spousta drobných, leč propracovaných, skoro cimrmanovských detailů, které ukazují na invenci a jistě nebylo snadné vše vymyslet, při zachování jisté elegance - pro mne celkově milé překvapení, zábavné a přiměřeně svižné. Takový fajn uvolněný snímek, dobrodružně-akční, špiónské komedie pro letní dny. Místy i taková připomínka zlatých časů českého filmu a nezapomenutelných komedií s pány Sovákem, Menšíkem i dalšími, které jsme opravdu uměli a právě i při tom srovnání je patrné, že byly světové. Zasloužené ****.

Tajemství jejich očí (2015)

Opět musím konstatovat, že by bylo více než dobré a mnohem férovější, těch 5 hvězd zde rozdělit a moci tedy dávat např. 3,5*, což tomuto snímku dávám. Jinak budu stručný. Místy to působí sice trochu utahaně, ale jak se později ukáže, svůj důvod to má, tak vydžte, jako já a budete vlastně odměněni vcelku dobrým scénářem, dobrým herectvím a také poučením a připomenutím, že tam, kde selhává právo a spravedlnost, není nemístné si připomínat slova "Vyššího Principa" - "Z hlediska vyššího principu mravního, vražda na tyranu není zločinem."

Americká odysea (2015) (seriál)

Doby, kdy tisk byl onou pověstnou další velmocí jsou asi ty tam a časy, kdy nestranní novináři sundali i prezidenta USA nejspíše taky. Přesto mám pocit, že mnozí, kteří mají zdroje, mají informace, nitky souvislostí, se nějak snaží dál. A když nemohou to, co jejich otcové, možná to aspoň dají scénáristům. Už někdo tu zmínil "Ve jménu vlasti" (pokud sledujete i agenturní zpravodajství, nyní se teprve hovoří o tom, co v seriálu Ve jménu vlasti již bylo dokonce ukázáno např. v souvislostech s Pakistánem) a je toho více, ale nepochybně scénáristi pracují s velmi zajímavými informacemi, které zdaleka nebudou "jen vycucané z palce". I když mnohé je ve filmech a seriálech zabývajících se touto skutečně ožehavou tématikou, tématikou o tom, jak asi bordel světa funguje a kdo a kde jsou ti "loutkáři", kterým i my, tak málo informovaní, vděčíme za tolik zla, bolesti a utrpení, za všechen ten sajrajt, nejspíše směřující k nějakému dalšímu velkému průšvihu globálních rozměrů, za chaos, bídu, konflikty, co do Evropy ženou statisíce uprchlíků, i takových, co taky mnoho neví, ale jsou ochotni to zlo šířit dál a vraždit "bezvěrce", co ani za nic nemohou, to vše asi je tím účelem, světícím prostředky. Asi tak nějak, jak náš "velký gauner, filozof a ekonom" již před mnoha lety pravil - "O peníze jde až v první řadě." Zájmy mocných skupin jsou nad životy, nad mírem, jedinec pro ně neznamná nic, ignorují i výrok jiného "velikána", Jozky Stalina - "Smrt jedince je katastrofa, smrt milionů, statistika." - tedy ani životy tisíců, nebo statisíců, pro ně neznamají nic. Můžete si myslet, že jsem starý blázen, ale Rusáci, které nijak rád nemám, opravdu nebudou tím největším zlem, jak už nás zas všeobecná informační masáž přesvědčuje. Taky obyčejní Američané nejsou žádní lidé s rohy a kopyty, jako ostatně většina lidí na planětě. Ale hrstky opravdových sráčů ta pomyslná kopyta a rohy mají a těch je v USA více, než kde jinde ... Serál se jeví zastaven, možná žádná další řada nebude, místy bych mu lecos vytknul, ale přesto, za téma i odvahu to zkusit nějak zpracovat, dám plný počet. 5* P.S.: Aby si někdo nemyslel, že hodnotím před večerem - tak mne to zaujalo, že jsem nečekal na Primu a dabované díly, ale dokoukal až do konce originál s titulky.

Nebezpečné pády (1994)

Po mnoha letech jsem si tento film nyní opět kouknul na MAXu, a bylo to vcelku příjemné osvěžení uprostřed nedostatku invence a vykrádaných témat a námětů současné produkce. Nastassii to tu opravdu sluší a Charlie ji velmi zdatně doplňuje. Obstojně svižné tempo, do současnosti - stále poměrně originální scénář, to okořeněno špetkami ucházejícího humoru, zkrátka, velmi solidně odvedené řemeslo v segmentu netuctových, originálních akčních filmíků, které pobaví. Shrnuto a podtrženo, již se zmíněným ohledem na dnešní pokulhávající tvorbu, původní 3,5* (zobrazované jen jako 3), upravuji s dobrým pocitem na *****.

Společnost hrdinů (2013) odpad!

Opravdu tragické, kam spadl Tom Sizemore od časů "Vojína Ryana". Scénář nejspíš nějakého amerického tenagera, který si o 2. sv. válce četl nějaký komiks na záchodě a v tom duchu to napsal. Je to odpad, který předčí i většinu sajrajtů dovážených "Řitkou". To, že Němci mají v Ardenách i letectvo a útočí na T34/85, to jsou asi tak nejmenší problémy této slátaniny.

Bandité v Miláně (1968)

Když jsem to viděl jako mladíček, byla to pro mne, ale i pro starší generace bomba. Byla jiná doba, jiný pohled. nebyli jsme tak otlučení množstvím násilí, cynismu, zrůdnosti, jako dnes. Bohužel, film je již vyčpělý a nebudu tu dělat, co jiní, dávat vysoké hodnocení z nostalgie. Lituji, už to vnímám jiným pohledem a nic mimořádného neshledávám. Postihlo to více snímků "mého mládí", některé jsem i usilovně sháněl, abych byl pak vlastně zklamaný. A to je to, co i zde vnímám. Tedy, lituji, víc dát už nemohu.

Nemilosrdní (2015)

Jako mladík jsem byl v kině na velmi povedeném snímku http://www.csfd.cz/film/88479-inspektor-sweeney/filmoteka/ , který se v kino distribuci ČSSR nejmenoval ani Inspektor Sweeny, ani Spiknutí, ale prostě "Sweeny". Kde se zde k těm názvům přišlo by mne zajímalo. Jak říká Felix Holzman ve scénce z mizerné restaurace, když mluví o zpracování zbytků - "My to podáváme pěkně propečené." - tak ten původní film, scénář, jak tak dnes nikdo nic moc nového nevymyslí, přemleli a trochu propekli současnou kamerou, kulisami a efekty a vytvořili z toho "ohřívanou pochoutku" - http://www.csfd.cz/film/314364-inspektor-regan/prehled/ . Pak ale ještě přišli Frantíci, asi si řekli, že mají fajnovější mlýnek na křehčené, staré maso, umí to lépe osmahnout a uděli "remake-remake". No a ani to se moc nepovedlo, to snad může oslovit jen ty, co opravdu původní film neznají. Je to ještě slabší, než ta britská ohřívačka. Možná jsem starý, možná konzervativní, ale origoš byl origoš, na svou dobu výborný a oprašování starých dobrých scénářů jen hovoří o nedostatku invence a originality a ani jedna současná napodobenina mne nikterak neuchvátila.

Cena svobody (2014)

Solidní snímek, v současnosti hodně aktuální ve vztahu k tématice návalu uprchlíků, tedy zejména uprchlíků v drahých soupravách jako Adidas a pod., se zlatými řetězy, co hází po dárcích jídlo, které jim je podáváno, rozpoutávají výtržnosti, obtěžují populaci hostitelských zemí a podobně. Uprchlíků, kteří jsou uprchlíky naprosto odlišnými, než o jakých pojednává tento film, uprchlíky, kteří jsou nepřízpůsobiví a jde s vysokou pravděpodobností o základ buněk, které mají za úkol časem rozpoutat teror a násilí. Film doporučuji i proto, že jsem odpůrcem nynější, nekontrolovatelné a nekontrolované vlny, z valné části "pochybných a podivných" uprchlíků. Nejsem ale odpůrcem pomoci pokorným bytostem, byť mají jinou barvu pleti a jsou i z jiného světadílu. To opravdu rozlišujme! Film je o těch, kteří skutečně spasili holé životy, když většině jejich blízkých to štěstí nebylo dopřáno. O těch, kteří dlouhé roky trávili v uprchlickém táboře, aby pak dostali příležitost v USA. O těch, kteří si toho nesmírně vážili, s pokorou přijali a adaptovali se na zvyklosti hostitelské země, snažili se, byť to nebylo snadné, stát se jejími platnými členy, ne příživníky, násilníky - nepřízpůsobivou "řvoucí" a agresivní složkou. Snímek tedy odpovídá na všechny přitroublé polemiky, dává jasnou odpověď. Potřebuješ pomoc - dáme ti ji, ale neslibujeme, že to bude snadné a že nebudeme vyžadovat také přizpůsobení a adaptaci našim zvyklostem. Dal bych 3,5*, což tu stále nejde (jak zpátečnické ...) a snímek doporučuji všem, co si chtěji udělat solidní obrázek o tom, jak by věci měly být, což je v kontrastu s pseudohumanitními populistickými názory a i také s falešnými organizacemi na celé věci se pasoucími, které přibývají jako houby po dešti a s realitou nemají nic společného. P.S.: A můžete si všimnout ještě jedné věci - na přebalech, plakátech apod., ale i ve filmu samotném, v titulcích, je originální název filmu "The Good Lie", nikoliv "Good Lie, The". Tak i této magoroviny by asi bylo dobré se zříci ...