Věda na vlastní kůži (2011) (pořad) odpad!

Amatérský pořad s trapnou, sebestřednou a oranžovou moderátorkou a jejími dvěma kolegy, kde jeden postarší osel v bílém plášti se tváří jako expert, ale padají z něho jen samé nesmysly a druhý, ten mladý, ten to bohužel sám nespasí. Poslední kapkou bylo, jakým způsobem přestavují, provádějí a vysvětlují experimenty, toto má být zábava? tak takhle tedy rozhodně ne! Jednoznačný odpad! ____ a teď se ještě dívám výše...na Slovensku tento pořad nese název Extrémní experti....WTF!...kdo to jako má být?

5 proti 5 (2007) (pořad) odpad!

To je neskutečná blbost o ničem, s ničím a velkou sledovaností.

Superlidé Stana Leeho (2010) (seriál)

Chcete vědět, jak vypadají reálné postavy podobné z filmu X-men, kteří žijí skutečně na této planetě? Tak tento serial je pro Vás. ____ Uvidíte chodící kalkulačky, lidé bez prahu bolesti, jedince, kteří mají propojenou oblast mozku zodpovědnou za čich a zrak způsobem, že zaznamenané vůně vidí jako barvy ve svém zorné poli, tj. věty typu, to jídlo voní jako oranžová barva jsou na místě, dále člověka rychlejšího než Google atd. ____ Zkrátka je to Guinessova kniha uvedená pod titulem Stan Lee's Superhumans.

Cesta do lesa (2012)

Tuto (už) sérii mám rád. Jiří Schmitzer byl výborný a asi 2 výstupy (víc jich patrně asi nebylo, tj. 2/2) Tomáše Vorla (staršího) byly nadstandardně ujeté, tak do skeče :-). Mám rád jak moduluje hlas a intonuje Barbora Nimcová-Schlesinger a Tomáš Hanák a oni jsou zde dokonce vedle sebe, paráda, ti dva se filmově hledali, až byli uslyšeni, zpárováni a zhoubičkováni. ___ A ta řepka tedy spíše smrdí, ale lepší než nasát do plic vůni magistrály. Hurá do lesa.

Nejchytřejší Čech (2014) (pořad)

V podstatě soutěž, jenž ve svých úlohách recykluje (patrně s lehkou obměnou) standardní experimenty, které na různých televizních kanálech (např. National Geographic Channel apod.) byly a jistě budou několikrát odvysílány, nehledě na to, že tato soutěž proběhla v zahraničí a je tedy zase klasickým převzatým formátem (ale co do stupidity je asi půl kroku před jinými převzatostmi). V podstatě jsou to zakuklené testy (IQ, EQ, pozornost,...) v televizním studiu (se všemi negativity, které to přináší - hlavně rychle, hlavně rychle), dělané "populárně (zábavně)", "sdělně" a se snahou o interakci divák-testovaná disciplína. ____ Na druhé straně, nechápu názory typu jak chytrost souvisí s hádáním věku. No, ono v podstatě jde o to (ale nejlepší by bylo definovat z jejich strany definovat, co znamená slovo chytrost pro tuto soutěž, protože intuitivní chápání chytrosti se zde více a více rozplývá v průběhu sledování...ale asi by měl dotyčný splňovat, jak z popisu pořadu vytáhnu - bystrost, pohotovost, logiku), že ten chytrý člověk, resp. jeho mozek, by měl odpovědět správně na cokoliv... a ať je ta disciplína sebevíce trapná, tak jde pořád stále o to (nejde o to sahat v mozku do šuplíků znalostí "klasických" - v kterém roce byla bitva u Kresčaku nebo jaké je hlavní město Bruneje - i když např. s tím dobrý den v několika jazycích a s vlajkami přiřazováním do páru k nim, potřebujete paměť, jak dlouhodobou, tak ale i krátkodobou...tzn. že z té dlouhodobosti byla tato disciplína to samé, jako klasická vědomostní soutěž, i když zadána obrazově a zvukově s přidanou hodnotou pravidel pexesa - tzn. kdo zná vlajky a jazyky, tak měl výhodu (i když to bylo na té nejelementárnější úrovni) - a abych šel dál, tak bylo jasné, kdo tuto úlohu ovládne, poněvadž zde hrála prim, paměť krátkodobá a tu má mladý člověk v průměru lepší, kdežto u hádání věku, tam je dobrá ona životní konfrontace se známými a přáteli). U matematických úloh to je jasné všem, viděli jsme to všichni ve škole. (pozn. i když ten algoritmus uvedený v televizním studiu na rychlý výpočet druhé mocniny čísla, nebyl z těch nejrychlejších, tak se ani nedivím, že na poslední otázku odpověděl právě jeden) ... ale abych se vrátil zpět k tomu věku, resp. disciplíně, kde se testuje odhad...tak ten souvisí s tím, zda máte pro danou oblast cit (často stačí zkušenost - starší člověk má lepší odhad na věk ostatních - díky tomu, že danými obdobími prošel sám - a tím se více ztotožnil se společností a ta je zakuklená právě v sociální inteligenci) a ten pro řadu všedních, ale i pracovních situací zásadní (ať je to pohled manažerský či například konstruktérský nebo domácího kutila) - zkrátka, když to vás mozek zvládá, potažmo jste "chytří" v této oblasti, tak dokáže i dobře odhadovat - má ten správný názor. ____ Základní premisa soutěže je trochu mimo (nevím, jak ty rozřazovací testy před přijetím do soutěže byly univerzální), ale vyřadit někoho, že neuspěje ve 2 disciplínách je trochu blbost, i když může vynikat v dalších 548451 (ale je to televize, resp. pořad v prime time-u, tak jakou hloubku bychom chtěli), záleží, co si vyberete a co si vymyslíte (někdo má talent na vůně, jiný na nejpodivnější zvuky a jejich interpretaci, atd. a protože někdo v této soutěži neřekl, co je ta chytrost, tak bych mohl říct, že já za chytrého považují především toho, kdo vynikne v nějaké "evoluční bizarnosti", např. kdo rozezná nejvyšší intenzitu chmele z projíždějícího vlaku, když mu zavážou oči a nadopuji ho kortizolem a jednu ruku mu vnořím do ledové vody).____A proč by jako dva nejchytřejší lidi, nemohli být dva pracovníci dráhy? Prostě objektivnost nula, hlavně, ať je to pestré, různorodé, lidové, nevšední, interaktivní a hlavně, aby nejchytřejší Čech nebyl asociál, ale sympatický a výmluvný člověk bez handicapu, syndromu, morbidní obezity, měl "korektní" barvu kůže a byl bez silného akcentu. Prostě další Česko hledá...____ Jen chci říct to, že to neznamená nic jiného, než že daný člověk obstál v dané disciplíně či jejich souboru, ne, že je nejchytřejší. Jde zde hlavně o pohotovost, schopnost nebýt nervózní před publikem, popř. zhlédnout některé zahraniční díly, popř. nalézt si obdobné testy = připravit se (podobně jako je to s IQ testy - zkuste si jich 10 různých a místo počátečních např. IQ 90 budete mít 110, to samé platí proto toho, kdo získal 125 a na po desáté bude mít 155...popř. si dostudujte posloupnosti nebo grupy a hned vám další typ úloh nebude dělat žádný problém - resp. učením si zajistíte i pohotovost, atd.) ____ No, v podstatě jde o to, jak co nejvíce bílou testovací myšku zamaskovat před očima diváka, ale na to růžové brýle prvního dílu nasazované moderátorem měly příliš málo tónovaná skla. ____ Suma sumárum, je to pořád lepší než reklama. Kdybych nepřišel z běhání a nejedl u toho, tak nevím, zda se dodívám. Bohužel. ____ Do televize více pasuje formát suché vědomostní soutěže, který s talířem v ruce rád zhlédnu a pokud do toho začnete přidávat tzv. zábavu, tak ta bud hned, nebo časem začne lézt tak na nervy, že pořad nemá šanci, minimálně u mě. ____ Pobavila mě charakteristika Jiřího Havelky jako pouličního vědce lol

Kostka (1997)

Jak se dá z minima vytěžit maximum, podobně jako u Záhady Blair Witch. Je to tedy pěkně dlouho, co jsem to viděl, ale něco v té hlavě prostě uvízne a v záplavě informací, dojmů a zážitků je to vždy něco výrazného a toto tedy rozhodně bylo!

Ženy na pokraji nervového zhroucení (1988)

Komplikovaný jako život sám, ale reálná komplikovanost se zdá být pro Almodóvara asi dosti nudná, tak si vymyslet teatrální taškařici, kde se všichni na pozadí nepravděpodobné sítě epizod chovají příšerně afektovaně a všední šeď je díky temperamentnímu jednání protivnější něž kdy jindy. Strojená absurdnost nebyla nikdy trapnější. Po skončení jsem nabyl dojmu, že od roku 1988 existuje zákon zachování nervového zhroucení, protože po zhlédnutí jsem byl na pokraji nervového zhroucení já.

1929: Velký krach (2009) (TV film)

Ach ta základní podobnost s rokem 2008 je nabíledni a proč? protože lidé, resp. instituce jsou pořád stejní. Půjčujeme jako opilí, chápání míry rizika se s časem mění, až přeroste v "pokud nepůjčíš - jsi hloupý", když půjčuje každý. A po každém mejdanu (konjunktuře) přichází vystřízlivění (recese) = trh se sám vyléčí, ale za cenu oné recese se všemi jejími důsledky. A pro zúčastněné strůjce pořád platí, kdo se napakoval je napakovaný a zbytek je jim ukradený. Pak ty samí lidé povolají zpět jako experty s konexemi a zkušenostmi, pokud opustili místo nebo byli odejiti a když ne, tak těm "expertům" je to jedno, protože mají dostatečné rezervy investovat sami nebo se válet na jachtě. Důraz na úspěch je v Americe hrozně silný, podobně jako v Japonsku či Číně (není to individuální pud, jako v jiných státech, ale takový celospolečenský feeling). A tomu se přizpůsobuje jednání, které v době nafukování bubliny vydělává neskutečné peníze, nejen malým investorům, ale hlavně těm velkým. Po splasknutí, ti malí, přijdou o finance, protože nemají dost informací (typický příklad z let minulých - Joseph Kennedy otec slavného rodu - zprvu "běžný" občan, který zbohatl na burze zejména tím, že jako profesionální spekulant se domlouval s ostatními ostřílenými borci a v pravidelných intervalech nakupovali určité akcie, které tak díky zájmu rostly. Toho se chytli zelenáči a nabízeli tyto akcie i malým investorům, když akcie vyrostly ještě výše, tak je Kennedy a spol. hromadně prodaly za momentální = vyšší hodnotu a akcie se propadly a tak dokola a dokola, až se z Kennedyho a jemu podobných stali velké ryby), kdežto ti hlavní hráči, ti už se zařídili a přijdou o finance, až v druhé vlně, kdy business jako takový už nešlape. Pak přichází na řadu vláda a její finanční injekce - kvantitativní uvolňování, státní zakázky, šrotovné a jiné záležitost, které "jaksi" mají pomoci zahradit protrženou nádrž materiálem bez pojiva. atd. ____ Nicméně dokument povedený, po hladině bruslící, což není občas naškodu shrnout si základní fakta a zde s excelentním obrazovým doprovodem a dobovou hudbou. _____ Dokument popisuje roli Spojených států od první světové války do postkrizové doby, kde osvětluje důvod její poválečné ekonomické nadřazenosti (do války vstoupily později, neproběhla na americkém území, strana vítězných mocností, poskytnutí půjček do Evropy, válkou zničená evropská konkurence, malé ztráty v mladém obyvatelstvu, počátek konzumní společnosti díky okouzlení technologickými novinkami - rozvoj - masová elektrifikace - automobilismus (Henry Ford, Chrysler, General Motors) - spotřebitelské úvěry - leasing - od státní dluhopisů k těm korporátním a akciím (nástup bankéřů z Wallstreetu - Charles Mitchell - a založení makléřských poboček plných amatérů - burzovní telegraf - nakupování akcií na úvěr - přelud býčího trhu) - budování silniční a dálniční sítě - petrolejářské firmy - Rockefeller - pohonné hmoty, gumárenství, stavba výškových budov - Chrysler Building, Empire State Building, ocelářské korporace, bezbřehý liberalismus bez vládní regulace, ohromné bankovní subjekty jako J.P.Morgan) a jiné celospolečenské fenomény (Hollywood - film pomáhal jako útěk od reality v době krize - zrod filmových hvězd jako Charlie Chaplin, Douglas Fairbanks, Mary Pickfordová, bratři Marxové, fenomén blues, tanec charleston, feminismus, nový životní styl - účesy, hodnoty, oblékání, lednička, pračka; prohibice - mafie, vznik organizovaného zločinu; Charles Lindberg, sportovní hvězdy - baseball, golf) a postkrizové dny - počínaje 24.10.1929 - černý čtvrtek, pátek, úterý - wallstreetské vystřízlivení po době rizikových půjček - slumy, bída, rozvoj zločinu, vysoká nezaměstnanost a inflace, která se přeměnila v hlubokou hospodářskou recesi a přelila do celého světa. Recese se stupňuje, vyvolává krizi a nedůvěru v demokracii a tak se místní politické rovnováhy znestabilňují a hledají se staronová řešení v extremismu = v revoluci - na jedné straně komunismus (zprvu Rusko, přes východní Evropu, Čínu a jiné asijské státy) a na druhé straně silné pravicové naladění (Německo, Itálie). Zatímco levicové směřování je ve znamení občanské krize, represí, etatizace a teroru, pravicový směr vede zprvu k posilování národní hrdosti, k militarismu, renesance ekonomiky orientované na arsenál, což nevyhnutelně vede k odplatě, která je permanentně veřejně aktualizována politickou propagandou, a ta vyvolá nejtemnější období, tj. druhou světovou válku, kterou to samozřejmě nekončí, poněvadž politické levo-pravé rozdmýchání poměrů druhá světová válka neřešila. To řešila, až válka studená, která celou situaci zcela zkomplikovala přítomností atomových zbraní. Celá byla vedena "nepřímo", tj. na území kolonií, tj. na území upadajících velmocí - Velké Británie, Francie, Belgie, Nizozemí, atd.... a tak se také celý západ, ale i východ postupně vysiloval a kolonie se staly neudržitelné. Bez dozoru opuštěná území jsou na půlce politické mapy nestabilní, poněvadž jim chybí ekonomické zázemí spolu s odbytišti a tedy jsou na občanské války náchylné. Některá území mají nerostné bohatství a ty jsou terčem zahraničních investorů - zejména Afrika, pokud nejsou odrazeny znárodňováním či občanskou válkou - investoři jsou stále - např. dodávky zbraní. Pokud nedisponují a jsou nestabilní, tak často jediná možnost jsou drogy - ať už kokain v Jižní Americe nebo heroin na Blízkém východě; spojené s terorismem, jakožto produktu bídy nebo jakožto prodloužená paže politické polarity. Nebýt ropy a uměle vytvořené a podporované základny jménem Izrael, tak by mohl být po nazdvihnutí železné opony a raně demokratických problémů v současné době klid, ale protože je celý svět závislý na ropě a mocná lobby, která zastupují tyto subjekty alternativní technologický rozvoj komplikují a zpomalují, tak se situace změní, tj. Blízký východ nebude v centru dění, až zásoby černého zlata dojdou, tj. někdy za 50+ let.

Správci osudu (2011)

Musím vyzdvihnout Dickovu konsistentní virtuální parafrázi našeho světa, která popichuje elity, kteří tahají za globální nitky moci a shora provádějí korekce našich "svobodných" vůlí. A nebyl by to Hollywood, kdyby tam nebyl americký Janek, který bojuje se světem o princeznu.