Smrtonosná past (1988)

Jestli je nějaký snímek klasický cool akční americký thriller, tak je to právě tento film. ___ Dvě strany ___ Američan - ochránce - rodina - všeuměl - Vánoce vs. terorista - zlořád - německé komando - nelítostný - Vánoce. Obě strany se vysmívají autoritám - politikům a Federálům. Zlý nebo nepřítomný afroameričan, zabitý a vzdělaný Japonec hrají do not klasické PŘEDPOJATOSTI - v prvém náhledu. ____ V druhém - po přiblížení k realitě - po odproštění od lobbistů a cenzury...musíte dát do rovnosti na bezčasové úrovni tradiční hodnoty a chápat to jako dobro proti zlu, jako ochranu domova a venkovních hrozeb a rovnici doplnit následujícím způsobem...Američan = Bůh, ochránce = Spasitel, rodina = národ, všeuměl = CIA, NSA a armáda, Vánoce = zachování míru vs. terorista = nacista (popř. díky nadčasovosti - komunista - Studená válka, popř. Al-Kájdá - 90. léta a zejména nové tisíciletí), zlořád = neamerikanismus, německé komando = nacistická armáda (popř. sovětská armáda, popř. blízkovýchodní terorismus), Vánoce = porušení míru. Zlý afroameričan = kriminalita (drogy, gangy, loupeže,...), nepřítomný afroameričan (hudba, poflakování, nekvalifikovaná práce), zabitý a vzdělaný Japonec je nacisty zabitý a vzdělaný Žid.

Lucie, postrach ulice (1983)

Malej a Velkej :-) V podstatě jeden z nejlepších filmů pro děti té doby.

Amerika bez proudu (2013) (TV film)

No BLACKOUT je v podstatě reálná hrozba, která vede k totálnímu celospolečenskému chaosu - bez jídla, bez vody, bez komunikace, bez dopravy a s hyperinflací atd., to znamená vysílení fyzické a psychické, neuhasitelné požáry, násilí spojená s loupežemi, nehody atd. = rozvrat tradiční společnosti a mechanismů pro zajištění celospolečenských materiálních potřeb. _____ A jak se připravit (individuálně)? Mít zásoby, kryt, zbraně, zásoby energie, monitorovací systém - neznamená nutně přežít, ale být nutně terčem loupežných nájezdů od hladovějících a vodou strádajících. Ani zbraně by Vám proti přesile na hrozbu nepřipravené populace nepomohly, tj. jako kdybyste jako vojáci čelili x-násobné přesile nepřítele. _____ Výhodu by měli zemědělci (jídlo), venkované (studny, jídlo), složky záchranného systému (přednostní příděly), politici, milionáři, držitelé střelných zbraní atd. _____ Prostě průser!

Proti všem (2013) (pořad)

Fyzikální (a technické) zákonitosti v běžném životě. Jen ten moderátor moc machruje :-). Každému experimentu vždy předchází otázka, která danou "záhadu" předchází a diváka testuje, např. rozhodněte, co z těchto možností Vám na pánvičce připraví steak a vajíčka. a) teplo vycházející z motoru b) pánev tlačená pákou k protáčející se pneumatice stojícího automobilu, který má heverem nadzdviženou hnanou poloosu c) pánev tlačená k vozovce za jízdy d) popř. ani jedna z odpovědí. Pak Vám to "vysvětlí"...že za "a" to není, protože současné automobily mají kvalitní chlazení motoru, takže teplo vycházející z motoru je nedostatečné, za "b" a "c" to být může, ale že lepší je odpověď "c", protože součinitel smykového tření mezi vozovkou a pánvičkou je větší než mezi pánvičkou a pneumatikou....V podstatě vždy máte neúplné zadání, do televize patrně nutné / jako např. neznáte typ automobilu (rok výroby - veterán vs. hybrid, model - jak moc chladí), povrchovou vrstvu vozovky a momentální stav (složení směsi - "jižní směsi za mokra" vs. "kamenité za sucha"), účel a výšku dezénu - pneu do terénu vs. "žvýkačky" na okruhy apod./

Kosmos - časoprostorová odysea (2014) (seriál)

Hned první díl Procházka Mléčnou dráhou uvedený na National Geographic channel dne 16.3.2014 byl naprosto fascinující. Charismatický a zapálený astrofyzik Neil deGrasse Tyson Vás provede pořadem, což je vždy záruka kvality. Info o dalších dílech naleznete např. zde http://natgeotv.com/cz/kosmos-casoprostorova-odysea/informace Na závěr chci jen dodat, že je to populárně naučný seriál (nejde o vědecký článek, ze kterého by bylo možné citovat a který má dosti striktní pravidla a je prostý jakékoliv vaty - v ideální formě), který vychází z faktů, ale zároveň je prokládán jazykem pro laického diváka srozumitelným. Vše doplňuje o filozofické a teologické úvahy, které umocňují dojem z mystična, což má ten kýžený efekt - oslovit široké publikum. Ale je jasné, že pro absolventy z oboru, to vše vyznívá úplně jinak. Ale takto je to přeci se vším, ať už má vy/na-studované cokoliv. (Proto zasvěcení nemají rádi zpravodajství, protože novináři hovoří o všem a povrchně či neúplně přesně - je to dáno zejména omezeným časem, ale také sdělitelností - forma, detaily,....)

12 let v řetězech (2013)

Utrpení, zoufalství, beznaděj, těžká dřina, ponižování, chamtivost...takové emoce a projevy se táhnout celým filmem. Taková byla atmosféra otrokářské reality - pot, krev a slzy v drtivé většině případů až do hořkého konce.

Ženy sobě (2011)

Některé momenty nebyly vůbec špatné, námět starý jako lidstvo samo...no, ale že bych to musel vidět někdy v budoucnu znovu....ehm...asi NE. Holt udělat komedii je pěkně těžký. Ale v rámci kombinace svatba-komedie-romantika je to jistě nadprůměr. Lepší 3.

Chcete být milionářem? (2000) (pořad)

Skvělá vědomostní soutěž, nejen kvůli moderátorovi (Vladimír Čech; Roman Šmucler také nebyl špatný, ale pan Vladimír Čech byl skvělý !!!), zvoleným otázkám, ale i zajímavým výhrám. Ale Riskuj! měl rychlejší kadenci v pokládání otázek, tak se člověk i více dozvěděl, pokud si trénoval všeobecný rozhled. _____ S odstupem času mi ty otázky přijdou lehké - i když hodně záleží na štěstí (škoda, že jsme se nedočkali v ČR otázky za 5 000 000+, zajímala by mě obtížnost), ne jako když mi bylo 15+-. Neváhal bych se vůbec přihlásit, být tato soutěž dnes. _____ Odpovídat v americké či anglické verzi na prvních 5 otázek je velice těžké, ale druhá pětka či výše je už srovnatelná, protože není tak "národnostně usazená", což pro cizince představuje často nezdolatelnou překážku. _____ Být Čechů více, tak se soutěž (či Riskuj) stále vysílá a běží už nějaká x-tá sezóna, tak jako v zámoří, podobně jako "věčný AZ kvíz" - díky za něj.