John Wick: Kapitola 4 (2023)

Tohle u mě sérii pohřbilo. Z relativně civilní mlátičky se postupně stala karikatura a hnusná, přestylizovaná, utahaná audiovizuální onanie. I ten Reeves na mě působil jako kdyby ho Stahelski donutil hrát ještě v poslední reklamě na deodorant. Nepochopitelný hype.

Rambo: Poslední krev (2019)

Nic vic sem nechtel. Sam doma: Pasti z Vietnamu. Gangsta mexikanci, trocha Gran Torina a gore řežba v závěru. Není to zdaleka taková akční pecka jako čtyřka, ale jinak nemám výhrad.

Joker (2019)

Umim si Phoenixe predstavit v mene utahane, v mene artove a mene depresivni verzi Jokera, nezli v tomto pribehu Unaveneho mamanka stredniho veku. Phoenix je ale natolik podmanivym ukazem, ze i sebenudnejsi scena hypnotizuje. Samotne vyvrcholeni je pak naprosto brilantni (jak filmarsky, tak vyznenim) a tu misty divnou znepokojivou nudu posouva do drazdiveho rozpolozeni mezi anarchii, soucit a jokerovske silenstvi. A to rozhodne neni tuctova zalezitost. All I have are negative thoughts.

Tenkrát v Hollywoodu (2019)

Na Irishmana jsem se tesil vic, Tarantino me ale nakonec vydrazdil mocneji nez Scorsese. Ze to bude cinefilni a maniakalne vypiplana lahudka jsem ocekaval. Ze to bude mit jak treskute zabavne, tak i tahle momenty jakbysmet. Neocekaval jsem ale tak kurevske zadostiucineni v zaveru, tak paradniho frajera Pitta a ze to vsechno spolu bude tak pekne, barevne ladit v tehle divne hollywoodske pohadce. Tarantino je pořád bourák. A footfetisista.

Irčan (2019)

Tesil jsem se na to jak malej, protoze zeru vsechno co smrdi mafii, De Nirem, Pescim, Pacinem a hlavne Scorsesem. Scorsese porad umi servirovat ten pocit, ze lze fungovat jako lidska zruda, vrah, zlodej a kurevnik, s hrdosti a noblesou predaka prijemneho rodinneho podniku. Jen uz to nebyla ta cista, ostra gangsterka ala Mafiani ci Casino a vlastne jsem mel pocit, ze uz jsem to vsechno videl v cistsi a zabavnejsi forme. Jako ulepena, starecka, mafianska pusa na rozloucenou, to ale porad funguje nadprumerne. Jen to tentokrat nebyla takova radost jako za mlada.

Zrodila se hvězda (2018)

Cooper je skvely, Gaga civilni, pisnicky obstoji i bez filmu a je to vcelku sveze odvypravene, takovym tim indie "mam kameru az v nose" stylem nasnimane dilko. Presto, pocity mam spise ambivalentni. Jakoby snimek prave v tom svem nezavislem poletovani kolem obliceju postav nedostatecne napnul dramaticky oblouk, a ac se tim vyhnul davce zanroveho klise, pusobil na me tak nejak nevypointovane . Jo a trochu mi vadil nijak nekomentovany prerod Gagy v nemastnout neslanou "popovou princeznu. Myslel jsem, ze je jeji postava o necem trochu jinem.

Predátor: Evoluce (2018)

Vlastne mi to vubec nevadilo. Zamerne becko s predatory na malomeste, sexy doktorkou a bandou zelenych mozku a dostatkem nadhledu k tomu. Dalo se z toho vyvarit sakra vic, dalo se jit mnohem vic na dren beckove podstate; stejne mi to ale pride mnohem vic nezli cokoliv se sterilni znackou s cejchem zbytecne sracky Predator vs Cokoliv.

Venom (2018)

Cekal jsem o dost vetsi pruser. Tohle je jen prumerny, zato prehledne odvypraveny komiksak - s nadprumernym hlavnim protagonistou a uspokojive badass vesmirnym parazitem. Nic vic, ani nic min. Snesl jsem to ale o dost snaz, nezli takoveho Aquamana.

Fantastická zvířata: Grindelwaldovy zločiny (2018)

Nevim, kdo prisel s tim, ze nejlepsi bude ze sveta Harryho Pottera odebrat vsechny barvy a vizualne pusobit jako skotsky dokument z KLDR. Kde jsou teple barvy, spicate klobouky a trocha toho kouzla?! A co se druhych Zvirat tyce, je to opet ta sama malodramaticka sragora jako jednicka. Slozity dej se snazi neustale podsouvat epicka dramata a osudove okamziky, u kterych divak ale zadnou osudovost neciti - byla mu zkratka jen recena. Nejkomictejsi je pak zaverecna scena radoby sokujiciho vyzneni, u ktere jsem absolutne netusil, co si z ni mam vlastne vzit a jak tedy snimek skoncil. Podivnost, ktera se bere straslive vazne a pritom jen potahuje barevne universum HP sedym filmem a lepkavou hmotou slizkych vztahu nesympatickych postav, vcele s hnusakem Mlokem. Pardon, ale oblibu tehle serie nechapu.

Bumblebee (2018)

Jedno z tech lepsich (jeslti ne nejlepsi) rozsireni universa. Bumblebee obstojne destiluje to nejllepsi z uvodu jednicky (seznamovani s autem, teen elementy), coz je sic misty prvoplanove roztomile a dnesni retro vlne mirne nadbihajici, lec porad lepsi, nez dalsi mega valka 5000 autobotu na prstencich Saturnu. Nejvetsi hereckou devizou je pak jednoznacne Hailee Steinfeld, ktera se umi prodat ve vsech polohach a jeji herectvi je emotivni, ale nefrackovite. Jo, a konecne je transformeri film odvypraven a sestrihan prehledne, coz je vlastne mozna ta nejzasadnejsi informace. Na takove Transformers bych se snad dokazal i tesit.