Zabití Jesseho Jamese zbabělcem Robertem Fordem (2007)

Málokdy sem u filmu cítil tak rozporuplné pocity. Je to opravdu zbytečně dlouhé a na konci první poloviny sem se sám sebe ptal, o čem ten film sakra vůbec je. V první polovině je Jesse James jenom "prvoplánovej divnej chlápek, kterej na každýho krutě čumí", o kterym se nedozvíme zatím vůbec nic, víme jen, že je to zjevně psychopat, ale nic víc, alespoň Robert Ford se začíná trošičku vybarvovat a na všechno se hezky kouká... Ale nastoupí druhá, mnohem záživnější polovina. Pitt a jeho Jesse James dostávají konečně třetí rozměr, nastupuje paranoia, strach a atmoféra začíná houstnout. Pasáž se zabitím Jesseho Jamese (to snad není spoiler :-D) je naprosto dokonalá a závěrečný dovětek dává filmu nový rozměr. --------- Co se týče formální stránky věci, jedná se o totální audiovizuální orgasmus. Dokonalá Deakinsova kamera, dusivá zimní osudová atmosféra, skvělá výprava, úchvatná je i hudba Nicka Cava a Warrena Ellise. Herecké výkony jsou kapitola sama pro sebe - Brad Pitt má skutečně charisma jak bejk, vystačí si s dlouhým probodávajícím těkavým pohledem a hned máme arogantního, nečitelného respekt budícího Jesseho Jamese. Kdo mu je ale více než vyrovnaným soupeřem je Casey Affleck, skutečně zasloužená nominace na Oscara, jeho Robert Ford je slabý i silný, zbabělý i odvážný, zkrátka člověk, kterého lze nenávidět i chápat, protože, kdo mu někdy nejsme alespoň v něčem podobní? Právě uvažování nad Affleckem, soucit či nesoucit, pochopení či nepochopení jeho postavy je, po obsahové stránce, alfou a omegou snímku. ------------ Zabití Jesseho Jamese zbabělcem Robertem Fordem rozhodně není film pro každou příležitost, je na něj potřeba mít tu správnou náladu a soustředění. Spíše než o western se jedná o westernovou baladu, velmi pocitový snímek, který rozhodně nesedne každému, každopádně se nejedná o žádnou tuctovku, krásná formální stránka, pocity při sledování a výkon ústřední dvojice, ve mě nakonec přebil i to velké rozčarování nastolené zejména první polovinou snímku.

Milionář z chatrče (2008)

Nádherná naivní pohádka kouzelná jako příběhy Tísíce a jedné noci. Neznámí, ale do svých rolích neskutečně padnoucí a sympatičtí herci, exotické, nádherně nasnímané obrázky krásy i odvrácené strany Indie, Boyle aní na chvílí nenudí, perfektně zvolená hudba podtrhuje kouzelnou atmosféru filmu a vůbec všechno šlape jako hodinky. Ano, samotný příběh vyjma námětu s Milionářem není nikterak originální, happy end je samozřejmostí, ale o tom Milionář z chatrče není. Je to přesně taková pohádka (ačkoli film rozhodně hraje i na vážnou notu a obsahuje násilí, náznaky sexu, drogy, mafiany) jaká má být, podaná s neskutečným stylem a citem. Krásný exotický filmový výlet :-)

Chceš mě, chci tě (2009)

Typické klišé hodná holka vs zlobivej frajer. Ba co víc je to jedno strašné kliše za dalším klišé, ačkoli se to samozřejmě musí u komedie s cukrovou panenkou Heigl očekávat. Jenže, je tu jedno velké ALE - chodící supercharisma Gerard Butler, sakra s ním bych šel snad na rande i já . Konec buzniček, víc šovinistickejch skotů! Navíc se na to pěkně dívá a občas sem se i zasmál. Když člověk trošku ví co ho čeká a má podobná romantická odlehčení rád, nemůže být zklamán. V rámci amerických romantických komedii jednoznačně nadprůměr, ale nebýt Butlera, tak nevím nevím :-)

King Kong (2005)

Být Jacksonův King Kong o minimálně o hodinu kratší, vynechat všechny ty CGI obří brouky a dinosaury, zkrátit hodinový úvod a plavbu, jednalo by se o explozivní dobrodužnou nostalgickou pecku. Takto zůstal Jackson napůl cesty, film má PLNO skvěle natočených i emocemi nabitých scén, ale spolehlivě je dokáže zadupávat nudnými a zbytečnými pasážemi, po 3 hodinách to nakonec zachraňuje silný slzopudný závěr v New Yorku. Přesto je na filmu vidět nadšení, nostalgické pomrkávání a splněný sen jednoho filmového maniaka. Nakonec, tohle si za Pána prstenů Peter zasloužil :-)

Gran Torino (2008)

Napodruhé daleko silnější a obsahově plnější zážitek. Clověk už ví jak jsou karty rozdány, nečeká pointu ani neodhadnutelné posuny děje, už si jen užívá každou chviličku, která má svůj význam, myšlenku, cit a místo v tomto Clintově osobním klenotu nesoucím vlastně jednoduché poselství, přesto tak mnohovýznamové pro každého jednoho člověka. Gran Torino popojíždí v ideálním tempu, nikam se nežene, dává dostatek prostoru pro diváka, nestrhává zbytečnými exhibicemi s kamerou, všechno je klidné a vyvážené přesně jako Walt Kowalski sám. Strašně příjemné, citlivé i vtipné rozjímání ke kterému se budu rád vracet. Walt Kowalski je Hrdina s velkým H. Abych nezapoměl, závěrečná píseň je skutečně více než jen třešničkou na dortu. Do tohohle filmu jsem se zamiloval.

Ctihodný občan (2009)

I když se tak film ze začátku tváří, tohle se nesmí brát vážně, je to prostě "jen" sexy natočená oddechovka, se skvělým Butlerem, Foxxem a divácky velmi atraktivním tématem. Úvod je famózní a 2/3 filmu jsem byl opravdu nadšený, ten ZÁVĚR mě ale vyloženě naštval, takhle trápit divákova očekávání a shodit jeho oblíbenou postavu, to se nedělá! Zábavný sexy trhiller s Butlerem, kterému nejde jinak než fandit. Vypněte mozek, kupte popcorn a jděte do kina :-)

Piráti na vlnách (2009)

Něco tak břidkého a prázdného jsem od Curtise a takových herců jako Branagh nebo Hoffman nečekal. Lásku nebeskou očekávat nešlo, ale tohle byla NUDA bez záchytného bodu. Není to třeskutě vtipná show ani milé pohlazení, nemá to příběh ani zajímavé charaktery. Ano dýchá z toho pohodová atmosféra, legendární rocková hudba je taky super, ale pořád je to jen parta postaviček bez duše vyprávějících historky o sexu. Prázdné, bez emocí a zbytečně dlouhé. Veliké zklamání.

2012 (2009)

Typický Emmerich, Den nezávislosti zůstává a myslím že i zůstane nepřekonán. Samozřejmě vše je megalomanské tak jak má být, vybuchuje Yellowstonský národní park, Los Angeles a Himaláje se potápí do moře, Sixtinská kaple padá na věřící ve Vatikánu a hrdinové tomu všemu o miliontinu vteřiny uniknou. Americký černošský prezident pronáší "emotivní" projevy, celé lidstvo se v čele s Ruským prezidentem spojí v jednu velkou rodinu a nakonec zase vysvitne slunko a lidstvo začíná budovat novou civilizaci... tak to je vážení Emmerich v nejčistší podobě. Na druhou stranu po hodnocení v Cinemě a tu na CSFD jsem čekal něco po celou stopáž zábavného , prostě trochu polepšeného Emmericha, takového jakým byl v Dnu nezávislosti, bohužel mezi prvním skvostným úletem před zemětřesením, Yellowstonem a závěrečnými titulkami, není nic co by vybočovalo z Emmerichovského nudného průměru, byť jistě efektního, přesto místy neskutečně nudícího. Megalomanské, ale místy rutinní destrukce, nadhled, brutální až nechutně televizní patos, klišé, zábava, nářez, nuda, blbost, koukání na hodinky...Emmerich.

Zuřící býk (1980)

Jeden z mých nejzásadnějších filmových zážitků vůbec. Nejlepší Scorsese, dílo bez slabších chvilek, zábavné po celou stopáž, dokonalé v každém záběru a detailu, se skvělou hudbou, brilantně zahrané neskutečným De Nirem za přihrávání skvělého Pesciho. Takový pocit nadšení a okouzlení filmem obecně ve mě nezanechalo mnoho snímků a tento černobílý klenot je jedním z nich. I'm da boss, I'm da boss, I'm da boss...

Poslední pokušení Krista (1988)

Pro mě mimořádně těžký, přemýšlivý film. Nadčasové řemeslo s myšlenkovým přesahem a hloubkou, filmové umění. Geniální mistrova režie, dokonalý Gabrielův soundtrack a skutečně lidský Dafoe v roli Ježíše Krista. Mistrovské nestárnoucí dílo, které rozhodně nikdy nechci vidět znovu.