Let číslo 93 (2006)

Už len samotný námet je neuveriteľne silný, najmä keď sa na to pozeráme cez prizmu doslova puntičkárskej snahy o verné zobrazenie reality odohrávajúcej sa na palube tohto pre veľké množstvo ľudí osudového letu. Ku česti Greengrassovi treba uznať, že ani na sekundu neskĺzol do lacného emočného vydierania, naopak z filmu ide chlad a hrôza, celý čas sa pýtate samých seba aký sme si ľudia navzájom na míle vzdialený, najmä scéna stretu 2 náboženstiev, kde sa modlia pasažieri ako aj samotný únoscovia k bohu hovorila za všetko. Fakt, že počas sledovania by sa vám nik ani kvapky krvi nedorezal, má na svedomí nielen silný námet ale aj úžasná hudba. Tá v kombinácii s obrazom necháva diváka v nemom konštantnom napetí. Konečne film, najmä po príšernom film, ktorý zachytáva udalosti 11. 9. 2001 v plnej sile. Radšej sa vyhnem hodnoteniu akéhokoľvek politického podtextu, pozerám sa naň ako na film a nie nejakú propagandu či oslavu patriotizmu. 4,5*

Země mrtvých (2005)

Neortodoxný pohľad na svet zombie, kde sú im pripisované konečne emócie, zmysel pre aspoň nejaké racionálne uvažovanie, a nie sú to už len bezmenné kráčajúce masy v ústrety chutnému ľudskému mesíčku. No kto by im potom nedržal palce pri obrábaní ľudského torza.:)Príbeh nestojí za reč, teda okrem už tých spomínaných emócií, herci typický Béčkový aj keď sa snažia. Ide o nadpriemerné béčko to sa musí uznať, len jednoducho závisí od vášho vzťahu k danej téme, a kedže ja si na zombie survivlovky nepotrpím, tak s na vyššie hodnotenie asi už nezmôžem, ale fanúškovia nemajú o čom uvažovať a ísť do toho.

Elementární částice (2006)

Takže po dlhom odkladaní som si konečne po veľmi silnom zážitku z vinikajúceho Extension du domaine de la lutte , ktorý ma uvalil do stavu hlbokej depresie, som sa právom obával, že toto ďaĺšie sfilmované dielo od Houellebcqa bude mať podobný efekt. No pravdou je to len čiastočne. Už tu nepanuje až taká ťaživá atmosféra beznádeje, dokonca sa aj nasmejete, taktiež tu občas výjde aj slnko a zaplaví obrazovku farbami nádeje. Príbeh pôsobí realistickejšie, chýba komentátor, ktorý práve v Extension naháňal strach. Čo sa týka hereckého obsadenia nemám čo vytknúť, dokonca mi zadobre padlo osviežiť si nemčinu po dlhšom čase. Jedná sa v celku o mladšieho bratríčka, ktorý svoju krv vonkoncom nezaprie a stále ešte zapôsobí svojím prístupom k tejto ťaživej téme súčastnosti.

Saw 3 (2006)

Hollywood sa asi nikdy nepoučí, teda minimálne do momentu kedy zisk prestane byť najhlavnejším kritériom výroby. Lebo toto je už naozaj len instantná polievočka za 5 korún. Odfláknutý a nasilu umelo vymodelovaný scenár, ktorý sa snaží na konci tváriť úžasne prekvapivo, a to po vinikajúcej dvojke bolo naozaj sklamaním, lebo tá ma presvedčila, že sa dá vyrobiť aj veľmi dobré pokračovanie. Ďaľším nedostatkom je neschopnosť vybudovať atmosféru, chýba psychologizácia postáv, je tu príliš veľa obetí, nijakej nieto času venovať sa. A ešte jedna vec: vo svete filmu vonkoncom neplatí formulka čím nechutnejšie scény s explicitným zobrazovaním násilia, tím drvivejší dopad na diváka. A Saw 3 je toho jasným dôkazom, mali by si to nielen tvorcovia ale aj diváci, ktorý určujú dopyt uvedomiť, aj keď to možno vyznie alibysticky, kedže som to práve dopozeral.:) 1,5*

Paříži, miluji Tě (2006)

Veľmi pestrá mozaika kratučkých príbehov s otvoreným nedopovedaným koncom. Nájdeme tu všetky možné emócie: šťastie, lásku, nostalgiu, smútok atď. Niekedy človeku dlchšie trvá kým sa človek stihne prispôsobiť ďaľšiemu príbehu a treba si priznať, že nie každý má schopnosť vtiahnuť úplne diváka. Vyberáte si z darčekovej bonbonieri a niekedy aj bonbón z horkej čokolády môže chutiť sladko, zaleží len na vkuse. Na rozdiel od Love actualy, tu je celkové vyznenie mierne rozbité rôznorodosťou, a učite nepôsobí len ako jedna veľmi dlhá jazda na pozitívnymi emóciami naplnenom vlaku, no o to je práve tento film realistickejší. Záplava výborných hercov je enormná, často je človeku len smutno, že niektorým z nich sa nedostalo viac času. 3,5*

Truman Show (1998)

Vitajte vo svete reálnej fikcie, štúdiovej oblohy, mikrokozme komparzistov, proste svete, ktorému Truman vraví domov. Spolu s jeho postupným objavovaním pravej podstaty jeho života, sa nám predvídavo naskytáva otázka ako ďaleko sa ešte v reality-mediálnom svete dá zájsť, kde leží morálna hranica. Ale nebojte sa toho moralizovania až tak veľa zase nebude, pretože Truman show je predovšetkým veľmi ľudský, humorný a ľahkovstrebávateľný príbeh. Jim Carry, zaškatuľkovávaný ako komediálny herec tu dokazuje, že mu sedia aj iné role. Aj preto ale namä kvôli tisícom iných maličkostí patrí práve tento film do mojej TOP 10.

Útěk z vězení (2005) (seriál)

Seriál, ktorému sú priposavané tituly tipu: "Najlepší seriál súčastnosti!" a podobne. No tak som si povedal prečo nie, seriál o úteku z vezenia sme tu ešte nemali. 1.S: Absolútne hypnoticko-drogovo-návykový zážitok, ktorému sa len s veľkými ťažkosťami hovorí nie, najmä ak máte doma celú sériu naraz, tak to dopadnete ako ja, že za 2 dni som si po-užíval a zistil, že to týždenné dávkovanie má asi svoj zmysel, minimálne vám zážitok dlhšie vydrží. Útek z vezenia v 22 častiac prekvapujúco nenudí, cítiť veľmy jasný a rýchli ťah na bránku, nebudete otravovaný príliš veľa epizódnymi časťami. Prekvapia tiež veľmi slušné herecké výkony, najmä T-Bag a Sucre. To sa jednoducho musí vidieť. 4,5* 2.s: Začiatok sa ešte zniesol na vlne nadšenia z božskej prvej série. Lenže toto netrvalo veľmi dlho a naťahovanie prichádza naozaj priskoro, dej sa začína pohybovať omnoho menšími krôčikmi, najmä v pozadí samotného konšpiračného spiknutia san absolútne nič neobjasňuje a tak po 13 časti som to nakoniec úplne zabalil. Taká škoda, že vôbec natočili druhú sériu. znižujem hodnotenie o riadni kus dolu. 3,5*

Mistři hrůzy (2005) (seriál)

Takže čo to tu máme za neobvyklé balenie? Hororový seriál. Hmm Nedá sa určite hodnotiť ako celok nejakým jedným všeobecným komentárom, keďže sa jedná o veľké množstvo režisérov a teda aj rôzne štýli, či prístupy. Tak teda pekne po poriadku: 1) Naozaj veľmi originálny, podarený úvodný diel, ktorý nabudí k ďaľším pokračovaniam. Jedná sa síce o klasický survival príbeh v lese, no čoskoro zistíte, že neradno si vyberať svoje obete len tak náhodne...! 4* 2) Veľké sklamanie najmä po vinikajúcom prvom dieli. Haunted house komédia, asi tak by som to stručne charakterizoval, lebo naozaj sa budete omnoho častejšie smiať ako báť. Vyzdvyhnúť môžem akurát tak veľmi originálneho záporňáka, smrtiaceho potkana. 1,5*

Konkurs (1999)

Uffff. Takýto "gulášik" som už dávno nemal tú česť konzumovať, no o to viac chutil, aj keď to možno znie vrátene pre tých čo to už majú tiež za sebou. Konečne atmosféra akú si horor zaslúži, a to hlavne preto lebo autori podobne ako Asumi v poslednej časti filmu si dáva na čas, neponáhla sa s rozbehom filmu, neprepcháva ho lacnými lakačkami, necháva kameru staticky prihliadať už aj tak dosť statickým postavám. Len škoda, že v poslednej štvrtine sa to začne enormne zamotávať a čiastočne načrievať do "opatersko-zneužívateľsko-detského" klišé. Len dúfam, že to niekto nevidel v dabingu, lebo japonština sa jednoducho tu nahradiť nedá, veď už teraz si predstavujem ako hrozne by znelo "hlbšie, hlbšie...". :) A ešte jedna poznámka, Eli Roth sa má čo učit o exploitation praktikách ešte, lebo ma ani z polovice tak nenadchol svojím čajovým Hostelíkom oproti Audition. 3,5*

Dlouhý, široký a krátkozraký (2006) (divadelní záznam)

Zaručená cesta na dno síl spôsoná nekontrolovateľnými kontrakciami svalov zodpovedných za smiech. Jednoducho nezabudnuteľné najmä vďaka Sverákovmu stvárneniu Dlhého, širokého a bystrozrakého v jednej osobe bez akéhokoľvek naplnenia definície niektorej z týchto rozprávkových postáv. Ale ani iné postavy vôbec v ničom nezaostávajú. Ešte teraz sa neviem prestať smiať a to už píšem komentár nejakú tú chvíľku. Par excelance of comedy.