Zapomenutá planeta (2011) (seriál)

Zhodujem sa s tým, čo píše loki5, téma je to veľmi zaujímavá, ale ~30 minút na jedno miesto je veľa. Zvrháva sa to buď na spomienky bývalých obyvateľov, ktoré sa snažia útočiť na city alebo na dlhé rozprávanie o nepodstatných veciach. Tak či onak to škodí celkovému dojmu. Za pozretie to stojí, ale len vo forme kde môžete video zrýchliť, pretočiť, posunúť... 60 %

JFK: Nezvratný důkaz (2013) (TV film)

Podľa všetkého je toto najpravdepodobnejší scenár atentátu. Opiera sa o balistické dôkazy a nie iba o svedectvá a domnienky. Pravdu sa už asi nedozvieme, ale táto teória dáva najväčší zmysel :) 80 %

Radio Bikini (1988)

Dokument využíva veľa dobových záberov, ale zároveň je veľmi jednostranný a poskytuje iba pohľad ľudí, ktorí nevedeli o čo v danej operácii išlo. Celá téma bola omnoho lepšie spracovaná v dokumente World's Biggest Bomb, ktorý ukazuje pohľad oboch strán (armády aj pôvodných obyvateľov).

NASA: Nejvýznamnější mise (2008) (seriál)

Úžasný dokument plný faktov a jedinečných záberov. Všetko je podfarbené výbornou hudbou, ktorá vždy vytvára správnu atmosféru aká sa v dokumentoch často nevidí. Dokonca mám pocit, že aj propaganda je v úzadí rovnako ako zbytočné dramatizovanie, ktoré sa dá nájsť v mnohých iných dokumentoch z USA. Ide o zhrnutie dôležitých misií NASA, spomenuté sú aj zlyhania a momenty, kedy bol ZSSR rýchlejší. Videl som to celé už asi trikrát a stále ma tá atmosféra baví. 95 %

Největší bomba na světě (2011) (TV film)

Sovietskej bombe sa venuje málo priestoru. Väčšia časť dokumentu je venovaná atolu Bikini, testom na ňom a spôsobeným následkom. Názov je teda zavádzajúci, ale to nič nemení na fakte, že ide o zaujímavý a hodnotný dokument. Vyhýba sa pátosu a obsahuje veľa informácií o priebehu vzniku vodíkovej bomby a následných testoch. 80 %

Lékařští detektivové (1996) (seriál)

Veľmi dobrý seriál. Vyhovuje mi kratšia stopáž dielov, je tam zhrnuté všetko podstatné a s minimom pátosu. Je to zamerané na vyšetrovanie a kľúčové dôkazy, miestami dostanú priestor aj usvedčení vrahovia, čo som zatiaľ v iných dokumentoch nevidel. 90 %

Zlý sen v sousedním domě (2011) (seriál)

Veľmi zvláštny dokument...hudba z Twin Peaks mu miestami dodáva správnu atmosféru, ktorá je následne pokazená rozhovormi o tom, že vyšetrovatelia sú super, obeť bola nevinná a tak dookola. Je to skoro ako nejaká reality show. Problémom je aj 50 minútová stopáž, to je na jeden prípad veľmi veľa a aj z toho plynie veľa nudných pasáží. Toto je omnoho lepšie zvládnuté v dokumentoch Forensic Files z roku 2000, diely majú 20-25 minút a vyššie tempo. PS: a poplašné hlášky ako "How well do you know your neighbor?" nepridávajú dokumentárnej časti na dôveryhodnosti a posúvajú seriál na nižšiu úroveň.

Městečko Twin Peaks (1990) (seriál)

Pozrel som si iba 1. sériu a ostal som sklamaný. Atmosféra je často veľmi dobrá, ale často prerušovaná pokusmi o humorné vsuvky, čo mi dosť vadilo. Vyšetrovanie nie je na prvom mieste a to mi vadilo najviac. Hovorí sa, že The Killing je novšia a slabšia verzia Twin Peaks, ale u mňa je to jednoznačne lepší seriál s lepšou atmosférou. 70 %

Need for Speed (2014)

Zbytočne dlhé a s veľmi slabým (hlúpym) scenárom. Ak by sa zjednodušil, tak by to bol o triedu lepší film, pretože preteky sú natočené veľmi dobre a inteligentnejšie ako v sérii Fast&Furious. Je vidieť, že sa zrejme tvorcovia snažili o dojem postupu v hre, ale vo filme to nefungovalo. 40 %

Kandidát (2013)

Veľké prekvapenie zo slovenskej scény. Už som si začínal myslieť, že sa tu točia iba pseudoumelecke "filmy". Kandidát je dynamický film s moderným vzhľadom, kvalitným scenárom a bavil ma celých 106 minút. Nerozumiem ako ho mohol Môj pes Killer poraziť v cemách Slnko v Sieti (najlepší film, najlepšia réžia), u mňa je to jednoznačne najlepší slovenský film za posledné roky. 80 %