Zakázaná planeta (1956)

Veľmi dobré sci-fi odľahčené štipkou humoru, ale zároveň s pôsobivým finále. Atmosféra je zo začiatku uvoľnená, ale postupne sa ju podarí vygradovať. Hudba v štýle jednoduchej elektroniky a kreslené efekty tomu dodávajú zvláštne čaro, ktoré som ešte pri žiadnom zo starších filmov nezažil. Určite stojí za pozretie, miestami to pripomína Star Trek, Vesmírnu odyseu, ale aj Votrelca. 80 %

Oliver Stone: Neznámé dějiny Spojených států (2012) (seriál)

No neviem, pozrel som si prvé 4 diely a bola to jedna veľká nuda. Komentátor chŕli fakty, striedajú sa dobové zábery, ale celé je to veľmi rýchle a strácal som sa v tom. Veľký podiel na tom má to, že rozpráva iba komentátor. Ocenil by som rozhovory s priamymi účastníkmi daných udalostí tak ako to bolo napríklad v dokumente World at war. Takto je to veľmi monotónne. 40 %

Luther (2010) (seriál)

Všeobecne: super seriál s temnou atmosférou. Trochu to pripomína The Killing, ale Luther je výraznejšou postavou. Je to drsné krimi bez humoru a v podstate celkom realistické. Stále mi je ľuto bezbranných britských policajtov, keďže nemôžu nosiť zbrane. To zároveň celkom mení atmosféru v konfrontačných scénach. Netreba zabudnúť na pútavú vizuálnu stránku, zábery su často snímané s minimálnou hĺbkou ostrosti, doteraz som to ešte v takejto miere nikde nevidel. 1.séria: Slabší rozbeh v prvých dvoch dieloch, ale potom kvalita významne stúpla. Vrchol bol podľa mňa v 4tej časti. 90 % 2.séria: Trochu slabšie, ale s výbornou atmosférou bezmocnosti. 80 % 3.séria: Opäť vzostup už tak vysokej kvality. 90 %, 4.séria: veľmi dobrý návrat k seriálu, škoda, že ide iba o dva diely. 80 % Spolu 90 %

Vlčí hory (2013)

Veľmi pekný dokument so zaujímavou vizuálnou stránkou. Farby sa mi zdali trochu presaturované, ale vyzeralo to nádherne. Zdalo sa mi však akoby bol obraz dodatočne orezaný z pomeru 4:3 na 16:9, čo v niektorých záberoch narušilo kompozíciu. Dokument obsahuje zaujímavé a z časti jedinečné zábery, má výbornú atmosféru ktorej dosť pomáha vhodne zvolená hudba. Chýba však hlbšia informačná hodnota, v takomto stave je to v podstate iba zostrih z 500 denného výletu. Pokojne to mohlo byť dlhšie. Každopádne aspoň vizuálom a atmosférou sa to celkom dobre približuje eltinej dokumentárnej produkcii BBC. 80 %

Špinavý trik (2013)

Rozťahané ako sa len dá, dokopy sa nič nedeje a čas plynie neskutočne pomaly. Z nejakého dôvodu mi film pripomínal Wolf of Wall Street, ale zatiaľ čo tam mi prvá hodina ubehla ako nič, pri American Hustle to bolo presne opačne. Mal som pocit, že už to musí trvať aspon hodinu a v skutočnosti prešlo iba 27 minút. Z hercov sa prejavil hlavne Jeremy Renner. Dokopy mi z toho nič neutkvelo v pamäti viac ako tá neskutočná nuda prerušovaná výstrihmi Amy Adams. 50 %

V síti CIA (2007) (seriál)

1. diel - 4/5, 2. diel - 2/5, 3. diel 5/5 Zaujímavý seriál, kde je špionáž spracovaná celkom prehľadne. Prvý diel je štandardný - zoznamovací. Slabinou je druhý diel, ktorý som doslova pretrpel. Vyrovná sa to však posledným dielom, škoda, že také neboli všetky. Hlavne v druhom dieli bolo viditeľné, že tvorcovia mali obmedzený rozpočet a že chceli ukázať čo najviac, čo bolo nakoniec na škodu.. 80 %

Metallica: Through the Never (2013)

Dokonalý zvuk a výborné zábery z koncertu plného zaujímavých svetelných efektov. Toto je asi prvýkrát keď úprimne ľutujem, že som si nenašiel čas ísť do kina, pretože v 3D to musel byť ešte lepší zážitok. Pre fanúšikov Metallicy nutnosť, ostatní sa budú nudiť, pretože ide "iba" o záznam koncertu, ktorý je preložený niekoľkými minútami jednoduchého príbehu.

Vlk z Wall Street (2013)

Podľa toho nenápadného tagu "komedie" mi vôbec nenapadlo, že sa budem tak kráľovsky baviť. Spredu sa každú chvíľu ozývalo "fuck" a zozadu "ježiš" pri každom drsnejšom vtipe. Pre mňa najlepšia komédia od Hot Shots!, bavil som sa celý čas s výnimkou niekoľkých vážnych scén. Ide o inteligentný a občas trošku drsnejší humor. Je to štýlové, pútavé a 3 hodiny ubehli ako voda. Vyzerá to na Leovu životnú rolu a najlepší film za posledné roky. A aj keď je momentálne k dispozícii dvdscr verzia, oplatí sa isť do kina kvôli atmosfére aká sa pri iných komédiách nevidí. Najviac sa mi páči, že Scorsese vlastne ani nemá skúsenosti s komédiami a napriek tomu dokázal presvedčivo prekonať všetkých tvorcov tradičných hollywoodskych komédii v ich vlastnej hre. PS: "I will not die sober!" 100 %

Plán útěku (2013)

Príjemná oddychovka, ktorá miestami pôsobí inteligentne a veľmi dobre sa pozerá. Má minimum hluchých miest a celkom dobrý spád aj atmosféru. Neberie sa príliš vážne a to je len výhoda. Nesedel mi akurát 50 cent v úlohe intelektuála. Pre mňa zatiaľ najlepší Stalloneho film. 80 %

Revival (2013)

Po dlhej dobe príjemná česká komédia a veľké prekvapenie. Čakal som trápny humor a trápnych hercov a dostal som pohodový a trochu drsnejší humor a Geišberga v roli, ktorá mu evidentne naplno sadla. Celý čas ma to bavilo, vadil mi akurát Richard Genzer, ale ten mi vadí všade. Product placement mi (s výnimkou SaSaZu) nepripadal taký výrazný ako ho tu niektorí opisujú a povedal by som, že vo väčšine súčasných českých filmov je ho omnoho viac. Hořící keř bol v roku 2013 pre mňa najlepším českým filmom, Revival je však zaslúžene na druhom mieste. 80 %