Sabotáž (2014)

Děsně krvavé a strašně drsné. To má být asi hlavní klad filmu. Že je to celé tak nějak nelogické asi tvůrcům nedošlo. Celou dobu jsem měl nějakou představu o zápletce. Nebyla by nikterak složitá a rafinovaná, ale aspoň by byla logická. Ale co no, hlavně že je Arnold zpět a takto řádí. Naštěstí se zde celkem povedlo skrýt jeho pohybové schopnosti, tak film nepůsobí trapně. No a vtipné je, že v té záplavě známých ksichtů nakonec všechny převálcuje neakční Olivia Williams, které všechny ty její roky překvapivě sluší.

Kočár do Vídně (1966)

Film, kterému je už skoro půlstoletí a udrží mě celou dobu při pozornosti, je rozhodně dobrý. Skvělí herci a kamera navozují dojem skvěle tíživé atmosféry. Hodně moc tu filmu sluší absence barev. Ke konci je už film sice trochu směšný svým pojetím sexuálního tématu, ale nakonec se stane nevyhnutelné, ikdyž několikrát slušně zamlžené.

Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel (2013)

Myslel jsem, že znalost předlohy zde bude výhodou, ale je tomu bohužel spíš naopak. V knize na každé straně pronese stoletý stařík nějakou perlu. Ve filmu je jich jen pár a mé nejmilejší bohužel chybí. Totálně zazděná je scéna se Stalinem, při které jsem se u čtení nahlas tlemil. Holt dvě hodiny jsou strašně moc málo a, co se v knížce vysvětlí na dvou stranách, musí ve filmu pár minut zabrat. Takže toho sice dost chybí, ale zrovna závěr je povedený. Také se povedla scéna s debilním bratrem Einsteina, ač toho tu o něm je také jen zlomek. Jako samostatný film je to asi fajn ujetá komedie, ale kvůli znalosti knihy bych filmu přál víc toho "kýče" a "laciného" oblbování diváka, protože taková předloha by si to jistě zasloužila.

Pixely (2010)

Všechny herní klasiky osmdesátých let se jak vidno dají oživit. Tetris, Pacman, kong, střílečka na emzáky, zeď a další. A že z každého může vzniknout samostatný celovečerák? No to teda potěš koště. Ale ve třech minutách je to hodně velká paráda.

Tajemná řeka (2003)

Nejlepší film od Clinta Eastwooda. Hodně krutá záležitost, která ale na diváka nepůsobí nijak lacině. Bez přemýšlení nad okolnostmi a spojitostmi si totiž divák film tolik neužije. Moc moc moc tomu pomáhají herci (Penn a Robbins), kteří ze sebe ždímou první poslední. Pokaždé kdy film vidím, bych strašně rád zapůsobil a závěr filmu změnil. Je to holt jeden z mála filmů, kde postavy tolik lituju.

Strach nad městem (1975)

Nikdy jsem moc nemusel vážné Belmondovy filmy. Strach nad městem je ale jednou z vyjímek. Když jsem ho nyní viděl, tuším, čím to bylo i před lety. Napětí. To je zde od začátku do konce skvělé. Dlouhé honičky na kterých je vidět propracovanost. Honičky v ulicích, kdy při každém záběru v divákovi roste očekávání. Určitě tomu napětí pomáhají i kaskadérské kousky, na kterých se opět podílel i sám Belmondo. Takže potom odpustím dějovou rozhádanost nebo ty trapné pointy.

Herkules: Zrození legendy (2014)

Nebýt Scotta Adkinse, ani bych to nezkusil. A nakonec je ta jediná hvězdička právě za něj. Má charisma a snad jako jediný je schopný nějakých jakštakš choreografií. Ty jsou zde příšerné (ono taky co zde příšerné není). Střih, střih, zpomalovačka, prostě příšerně debilní (bohužel jsem nedávno viděl Čínský zvěrokruh s Chanem a tak se srovnání nabídlo). Potom tu jsou triky a ty jsou otřesný. jednou jsem i vyprskl smíchy, že je to jak z dvacet let staré české televizní pohádky. Děj jsem ani moc nepobral, protože byl tak nudný a o ničem. Ani by mi z filmu nebylo moc jasné, proč by měl být Herkules takovou legendou. Takže hlavním pozitivem filmu - začal jsem se moc těšit na Herkula s The Rockem!

Bouřlivé dny (1990)

Režie Tony Scott, hudba Hans Zimmer, dále Duvall, Randy Quaid, Cary Elwes nebo John C. Reilly. To snad ani nemůže být špatný. I tak ale kvůli Cruisovi mnou dlouho opomíjený film. Sice jsem ho snad nikdy neviděl úplně celý, ale celý už ho na kontě rozhodně mám a možná i skoro dvakrát. Je to totiž dost chytlavé, a i když to člověk zná, musí u toho zůstat a co nejdéle sledovat.

Star Trek VI: Neobjevená země (1991)

Docela zajímavý Star Trek. Nejsem nějaký extra znalec, ale soudní tahanice asi moc častým zpestřením v tomhle světě nebudou. Stejně je to ale pořád "jen" Star Trek se spoustou nudných postav, kdy se jen Spok tváří jako nudný patron, ale ve skutečnosti je tomu naopak.

Čínský zvěrokruh (2012)

Dvě třetiny filmu je to taková dobrodružná komedie, která tak tak balancuje na hraně trapnosti. Drží se ale díky humoru, který tu Jackie vystřihl snad nejlépe ze všech svých filmů. Za zmínku stojí také nohatá číňanka, kterou by snad každý chtěl mít doma na hraní. Naopak otřesné jsou digitální triky, ze kterých při akčních scénách pěkně bolí oči (a místy i mozek). No a potom přijde poslední asi půl hodina :) A já se pořád otáčel na přítelkyni a dokola opakoval, že to je neskutečný, jakej to je machr a že už mu je 60 let. Jackie vytáhl jedny ze svých nejlepších choreografií a já si hned byl jistý počtem hvězdiček. Dobré taky nezapomínat na téma, které je na film dost šlechetné. Obchod s historickými artefakty a fakt, že takové věci nejsou vystavovány v zemích svého původu, ale v bohatších koutech světa (nebo dokonce soukromých sbírkách).