Jedna ruka netleská (2003)

Jedna ruka netleská je film, který je s každým dalším shlédnutím a rokem od natočení lepší a lepší. Je jen škoda, že film vznikl již tak dávno a spousta diváků nedokázala v době premiéry ocenit všechny kvality. Ono to při prvním sledování vlastně ani nejde. Pro některé herce je film odrazovým můstkem, někteří se začali skutečně prosazovat. Naopak ale třeba takový Tříska zde vyšvihl postavu nezapomenutelnou a to i přes celou svou sbírku slavnějších rolí.

Akira (1988)

Když už jsem Akiru odkládal tolik let, proč si ji nepustit právě v roce 2019 :) No a nakonec jsem u ní usnul. Musím uznat, že technicky je to skvost. Za všechno zmíním třeba takový detail, jako když se plukovník dívá ve stoje po okolo sedících a "kamera" je sleduje z jeho pohledu, tedy nezvykle shora. Jenže potom je tu příběh, který ze začátku vypadá hodně poutavě, ale postupem a větším začleněním scvrklých, šedivých dětí mění na úplně jiné vyznění. Stejně tak poutavě podaný vztah nejlepšího kamaráda bych shrnul spíš "přiblblej vošoust, kterýho znám z party". Takže velká úloha v ději, která byla tomuto vošoustovi přiřknuta, byla právě tím, co mě uspalo. A i když jsem z filmu viděl asi 90 minut, tak mě po skončení filmu nic netáhlo k tomu, abych si prošel prospané scény a pochopil všechny souvislosti.

BlacKkKlansman (2018)

Na jednu stranu zábavná historka, kterou ale krutě podtrhuje dovětek filmu, že se i v roce 2017 dějí pořád podobné věci. Na druhou stranu černoškám to afro ve většině případů slušelo. Škoda že cikáni u nás nenosí taky nějakou takovou srandu. Hned by s nimi byla větší zábava.

Náhradníci (2000)

Náhradníci bavili před dvaceti lety a jde jim to pořád. Tenkrát jsem navíc neznal několik herců ve vedlejších rolích a o to víc jsem si nyní film užil. Vtipu je opravdu nemálo a drží si úroveň od začátku do konce. Povedené jsou navíc překvapivě i sportovní scény.

Rodina Sopránů - Boca (1999) (epizoda)

Sice je seriál 20 let starý, ale od takové legendy bych nečekal tipickou americkou prudérnost v otázkách sexu. Normální sedmnáctileté holky si chtějí zašukat s fotbalovým trenérem, který je najednou veřejností (a to i zabijáckýma mafiánama) absolutně odsouzen. Všichni navíc vyžadují smrt nebo kastraci. Když jsou Sopranovi taková legenda a je v nich takový materiál, tak se z těch sraček amíci asi nikdy nevykopou.

Venom (2018)

Hodně drsné? Nechápu. Párkrát Venom někomu ukousne hlavu, ale vidět je prd. Párkrát řekne něco jako hovno nebo pussy. Nic víc. Zábavné? Neyvbavuju si jediný moment, kdybych se snad jen pousmál. Dokonce i oblíbeného Hardyho bych zde nemohl vystát, ale to spíš kvůli scénáří/režisérovi nebo předloze. Takovej ujetej, uřvanej, podivně se chovající vocas. Kdyby Venom nebyl pouze CGI a na konci nebojoval jen s o něco větším shlukem CGI, byla by to zajímavá postava. Například setkání s Hulkem bude asi fajn, ale takhle samostatně to bylo takové nemastné neslané.

Hrdinové ohně (2017)

O filmu jsem předem nic nevěděl a tak přečtením následujícího textu si můžete jedině zkazit dojem z filmu. Kdybych od začátku věděl, že je film podle skutečné události, vnímal bych ho celý jinak. Takhle jsem si říkal, jo, dobrý, zajímavý, ale zítra si už asi na spoustu věcí nevzpomenu. No a pak přišel závěr, kterému jsem pořád ne a ne uvěřit, ale opravdu se to stalo a já vím, že si z předchozích dvou hodin odnesu mnohem víc, než kolik jsem si ještě před chvílí myslel. Hodně silné a to i s přihlédnutím k tomu, že to byli dobrovolní hasiči, kteří mají tendenci podobné vylomeniny páchat.

Pro pár dolarů navíc (1965)

Celá třídílná série je vzorem všem westernům. Rád bych něco vyzdvihl oproti Hodnému nebo prvním dolarům, ale to prostě nejde. Morricone je pořád úžasný, Eastwood pořád stejný a postavy okolo se sice trochu točí, ale všichni herci jsou skvěle vybráni a skvěle vedeni Sergio Leonem.

Velký (1988)

Díky Velkému se Hanks stal miláčkem diváků po celém světě. Určitě mu role třináctiletého kluka otevřela dveře k dalším rolím - a to hlavně k Forestovi. Nejenže film obsahuje několik nezapomenutelných scén (skákání na piánu nebo závěrečné loučení u automatu), ale po třiceti letech je místy film pořád milý a zábavný. Možná jen současná cílová skupina už by pro film byla dost odrostlá. A mladší diváci zase spoustu věcí nepoberou.

Predátor: Evoluce (2018)

Hodnotit jen první polovinu, tak bych skončil na čtyrech hvězdičkách. Že je hlavní postava necharismatický vošoust a po jeho oholení a schování rozcuchaných vlasů jsem v závěru nepoznal, že je to ten samý herec, vynahradí zábavné vedlejší postavy. Shane Black má svérázný smysl pro humor a jen díky některým fórkům jsem přežil i druhou polovinu filmu. "Malý" predátor je ještě cool. Zvláště, když do toho zní původní predátoří hudba. Když se ale na scéně objeví nařáchlej asi milion metrů vysoký lovec, jde veškeré dosavadní snažení k šípku. Tam, kde film sparádní atmosférou ukáže jen nějaký náznak, aby si divák zbytek dotvořil podle vlastní představivosti, tam Evoluce nacpe predátoří ksicht a asi doufá, že se z něj všichni poserou. Kromě toho je "velký" predátor komplet dělaný na počítači a ták strašně mu to nesluší. U popkulturní postavy, jejíž masku nosívá nějaký člověk, to bolelo až bytostně. No a poslední velká výtka (těch malých má film nepočítaně) je to, jak nesmyslně se tu zabíjí. Jo, když hlavní hrdina někoho zabije a řekne "dejte mi ho a nikomu se nic nestane", tak je to vtipné. Když ale po tuctech zabíjejí vojáky, kteří tu vlastně slouží vládě, která se snaží zachránit planetu, je to důvodem k zamyšlení. A kdo se nezamyslí, s tím je ámen.