Souboj sedmi uprchlíků z cizinecké legie s posádkou havarovaného německého letadla uprostřed pekla africké pouště roku 1943. Film Oáza vypráví příběh několika mužů, kteří za druhé světové války uprchli z cizinecké legie, aby se připojili ke spojeneckým armádám a po jejich boku bojovali proti fašismu. Celý příběh se odehrává v poušti a v malé opuštěné oáze s vyschlou a zasypanou studnou. Zde se střetne skupinka uprchlíků s posádkou německého letadla, která nejdříve zničila ostřelováním jejich kamión, avšak po zásahu z protileteckého kulometu byla donucena k nouzovému přistání. V boji o oázu vítězí střídavě obě strany. Nedostatek vody a smrt žízní hrozí bez rozdílu všem. Výsledek poslední bitvy, která vzplane, když se konečně objeví voda, je zdrcující... (oficiální text distributora)

Ruda.neck

Na dobu svého vzniku jistě zajímavý filmařský počin. Jak se podařilo prosadit natočení tohoto filmu v době normalizace je mi záhadou. Snad proto, že se natáčelo v koprodukci se Sovětským svazem (v poušti Karakum v Turkmenistánu) a tématem byl boj proti fašismu - alespoň se nám to snaží film říct v samotném závěru, ten je tam ale dosazen jak pěst na oko. Komorní psychologické válečné drama o chování lidí v mezních situacích stojí na hereckých výkonech. Mě se ale zdá, že svoji snahu herci trochu přehání a divadelně přehrávají. K větší věrohodnosti filmu nepřispívá ani čeština z úst německých vojáků, nevhodná hudba a doslova pitomé jednání všech. Proč vyčerpaní vojáci "odpočívají" bez krytí na plném slunci, když si můžou lehnout do stínu, jsem nechápal. Říká se, že herci si při natáčení v poušti vytrpěli své, to se nedivím, jestli se chovali stejně. Za odvahu natočit tento film dávám hvězdu navíc. ()

cartouche

Pět česko-slovenských chovanců propuštěných z psychiatrické léčebny putuje pouští a dorazí do oázy, kterou okupují tři sudetští Němci hovořící plynnou češtinou. Ti byli pro změnu čerstvě propuštěni z německého blázince. Všichni mají vidiny a řehotají se jak pominutí. Nakonec kolektivně úplně zešílí a navzájem se postřílejí. Režisér se scénáristou, kameramanem a autorem hudby při tom evidentně popíjeli kořalku nebo požívali LSD. Cha cha cháááá!!! ()

stuj

Takové divné. Pěkná atmosféra (vojáci, poušť, vedro, málo vody...), ale vojáci jsou trochu máklí. Zejména ke konci je to jak v blázinci. ()

pajkir

O tomhle filmu a natáčení jsem slyšel úplný legendy, ale film samotnej je docela zklamání - hodnocení max.50%, ale spíš míň... ()

Robur888

Válečný film, který se odehrává pro československý film ve výjimečných exteriérech a na svou dobu zpracovává neobvyklé téma, Čechy a Slováky v Cizinecké legii. Zaujmou až Tarantinovské úvodní titulky s atraktivní hudbou a představením všech aktérů. Po úvodní zajímavé scénce se začíná děj hóódně táhnout, ale vzhledem k vykreslování psychologie postav to chápu a je to vlastně vhodné. I přes omezené možnosti produkce je vidět i snaha o autentičnost uniforem a vybavení a u legionářů pak používají zbraně, které jsou „jiné“ a běžný divák pak věří, že to je francouzská výzbroj (německý nůž Fallmesser, unikátní samopal ČZ 247). Zklamáním je pak nedodělaný závěr se zásadním promarněným potenciálem, ale na druhou stranu chápu, že se mohlo jednat o zásah z „vyšších míst“. Celkový dojem a zážitek z filmu je velmi dobrý. Nenapadá mě mnoho lepších válečných československých filmů. ()

TylerD.

Takže dvě bandy se na střídačku zajímají v oáze a vždy když se jedna dostane k vodě, začne s ní plýtvat až zůstává rozum stát. To jako vážně? Všechny "dialogy" i monology strašně afektovaný nebo děsně filosofický a nejlépe každou věc vykřiknout třikrát v dramatický póze. Tady přece nemělo jít o žádnou filosofii, politiku apod. To je klasická situace kde by měl vládnout rozum a přímka já -> voda/cíl a úplně vše se tomu podřizuje. Pak by to bylo koukatelný dobrodružství. Jo a k tomu připitomělá hudba a zvuky, který tahají za uši. ()

bighead

Hvězdně obsazené,skvělé exteriéry,dobrá práce maskérů-spálené ksichty,rozpraskané rty,ale jinak tedy psycho silně lezoucí na nervy,hudba naprosto otřesná a ty scény, jak se místo, aby zalezli do stínu budovy válejí bez vody na přímém slunci,nemají moc logiku.Každopádně je s podivem,že takový film byl natočen a připomínala se účast našich vojáků ve službách legie a ještě k tomu v ruské koprodukci. ()

hypnos11

Hvězdné obsazení, nadmíru slibný námět, zajímavé zasazení většiny děje.. a to je tak všechno. Postavy jsou většinu času v deliriu, a když nejsou v deliriu, chovají se jako psychopati; dialogy blábolivé, nudné a zbytečné, často zakončené nesmyslným hurónských smíchem; děj takříkajíc žádný; německé psotavy mluví česky - naprosto nelogicky potom půdobí obsazení německého herce; herci buď přehrávají, nebo nevědí, co mají hrát ()

Jaká to rozkošná válka

Jaká to rozkošná válka